23 Nisan 2013 Salı

İsrail Askeri İstihbaratı: Esad Kimyasal Silahlar Kullanıyor (VİDEO-Haber)

İsrail askeri istihbaratının bir yetkilisi Suriye'de Başar El Esad rejiminin silahlı muhalefete karşı kimyasal silah kullandığı suçlamasında bulundu.

İsrail ordusu askeri istihbarat bölümü bünyesindeki araştırma ve inceleme departmanı şefi general Itai Brun, ordunun resmi Twitter hesabında yayınlanan açıklamasında "Esad Suriye'de kimyasal silahlar kullanıyor" dedi.

SARİN GAZI MI?

Bir kısmı asker radyo tarafından da yayınlanan güvenliğe ilişkin uluslararası bir konferansta konuşan Brun, "Büzülen göz bebekleri, ağızdan çıkan köpük ve gördüğümüz diğer işaretler ölümcül kimyasal silah kullanıldığını doğruluyor" diye ekledi.

"Ne tür kimyasal silahlar? Öyle görünüyor ki sarin gazı" şeklinde devam eden Brun, bu gözlemlere nasıl ulaştıklarına açıklık getirmedi.

1988'de 5 bini aşkın Kürdün katledildiği Halepçe katliamında Sadam rejimi tarafından da kullanılan sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır. Vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç yapan bu kimyasal maddenin çok küçük bir damlası bile öldürücü olabiliyor.  1991'de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınan sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993'te Kimyasal Silahlar Konvansiyonu tarafından yasaklandı.

ŞEYH MAKSUT'TA KULLANILDI

Esad rejimi ve silahlı muhalefet kimyasal saldırılar konusunda karşılıklı olarak birbirlerini suçluyor.
13 Nisan günü Suriye rejimi helikopterleri Halep'te Kürtlerin çoğunlukta olduğu Şeyh Maksut (Şêx Meqsûd) mahallesine bomba yağdırdı. Saldırıda Beki Yunis ve Yahya Yunis isimli iki çocuk ile bir kadın hayatını kaybetti, 16 kişi de yaralandı. ANF'nin yayınladığı görüntülerde, sürekli titreyen, yarı baygın ve ağızları ile burunlarından beyaz bir köpük çıkan yaralılar görünüyordu. Doktorlar, bombardımanda kimyasal silah kullandığını söylerken, görgü tanıkları helikopterlerden konserve kutularına benzeyen bombalar atıldığını belirtiyordu. Bu bombardımana ilişkin Kürt ordusu YPG de bir soruşturma başlattıklarını bildirmişti.

AMERİKALILAR ARAŞTIRIYOR

Amerikalı üst düzey bir yetkili 18 Nisan günü yaptığı açıklamada Amerikan istihbarat servislerinin de rejim tarafından olası kimyasal silah kullanımını araştırdıklarını belirtti.

Bir çok kaynak, Suriye'de son zamanlardaki çatışmalarda şüpheli bir kimyasal maddenin kullanıldığını söylüyor.  Geçtiğimiz hafta, BM'li diplomatlar Suriye'de en az bir kez kimyasal silah kullandığına dair Batılı ülkelerin ellerinde kanıtlar olduğunu söyledi.

FRANSA VE İNGİLTERE'DE KANIT VAR!

Washington Post  gazetesi ve Foreign Policy dergisinin adını vermek istemeyen yetkililere dayandırdığı haberlerine göre, Fransa ve İngiltere sahada gerçekleştirilen incelemeler, tanıklarla ve isyancılarla görüşmeler sonucunda Halep'in içi ve çevresi, Humus ve belki de Şam'da sinir gazları kullandığına dair elde ettikleri bilgileri BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile paylaştı.

ANF

Hiç yorum yok: