4 Ocak 2013 Cuma

FARC'lı Kadın Militanlardan PAJK'a Yeni Yıl MesajıKolombiya Halk Kurtuluş Ordusu-FARC'ın Kadın kolu, Kürdistan Özgür Kadın Hareketi-PAJK'a yeni yıl mesajı gönderdi

Mesaj şu an barış görüşmelerini de sürdüren delegasyon tarafından yayınladı.

Hükümetle yürütülen grüşmelere ilişkin bilgi veren FARC’lı kadın gerillalar, barış görüşmelerinin silah bırakma anlamına gelmediğine dikkat çekti.

Devletle yürüttükleri görüşmelerde ülke siyasetine savaşmadan katılmak istediklerini ve kolombiya halkının tamamının haklarını savunmak istediklerini belirtti.

FARClı kadın devrimciler 2012 yılında Türkiye cezaevlerinde 68 gün devam eden açlık grevlerini de 'Kahramanca bir eylem' olarak tanımladı.

Kolombiya Halk Kurtuluş Ordusu Kadın militanları mesajlarının sonunda Latin Amerika özellikle de Kolombiya'daki kadın mücadelesine yer verdi.
Kolombiya'lı kadınların yaşadığı baskı ve gördüğü zorlukları somut örneklerle anlatan kadın gerillalar, kadınların ortak mücadelesinin önemine dikkat çekti.

FARC'lı kadınlar mesajlarında mücadele eden Kürdistanlı kadınları kucakladıklarını, yüreklerinin Kürt halkının yanında olduğunu söyledi. Mesajın sonunda Kürt kadın gerillalara bir şarkı armağan edildi.

Ekim 2012’de Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Genel Sekreterliği, Kürt hareketine bir mesaj göndermişti. FARC mektubunda Kürt hareketini Ortadoğu’nun temel devrimci dinamik gücü olarak nitelerken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep ettiklerini belirtmişlerdi.

Bunun üzerine Kasım ayında Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde süresiz -dönüşümsüz açlık grevindeki PAJK’lı tutsaklar, kendilerine destek veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri, FARC’lı kadınlara mektup göndermişti. “Zindan direnişimizde yanımızda olduğunuzu bilmek bize moral, coşku verdi” diyen kadın tutsaklar, “Başka bir dünyayı mümkün kılmayı, ancak böyle evrensel bir kadın ve halk dayanışması ve yoldaşlaşması sağlayacaktır” mesajını vermişti.

17 Kasım günü ANF’de yer alan mülakatında KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ise şu mesajı vermişti: “Çok anlamlı bir mesaj. Büyük emek ve deneyimden gelen, güçlü, kahramanca direnen bir örgüt olan, kendini dünyaya kabul ettirmiş FARC örgütünden gelen bu mesaj çok değerli bir dostluk mesajıdır. Mücadele tarihimizin en önemli döneminde bulunduğumuz bu aşamada Kürdistan’da çok yoğun bir direnişin dağlarda ve zindanlarda geliştiği bugünlerde FARC’lı yoldaşların gönderdiği sıcak selam ve mesaj bize moral vermiş ve bizi daha da güçlendirmiştir. Ben de sizin aracılığınızla tüm FARC’lı yönetim, komuta ve savaşçılarına büyük bir saygı ile selam gönderiyor, kendilerine yürekten üstün başarılar diliyorum. İleride dostluğumuzun daha da gelişeceği ümidiyle direnişçi selamlar yolluyorum.”


ANF

Hiç yorum yok: