4 Kasım 2012 Pazar

AKP Açlık Grevi Eylemine Müdahale Planı Hazırlıyor

AKP-Fetullah Faşizmi yeni bir 'Hayata Dönüş Operasyonu' arayışında...
Türkiye cezaevlerinde açlık grevi eylemleri 54. gününe girerken AKP hükümetinin eylemcilere müdahale hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Türk Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında eylemcilere karşı olası bir müdahale durumunda nasıl hareket edileceğine ilişkin yazışmalar yapıldı. Müdahalenin ardından mahkumların tedavisi konusunda da iki kurum arasında bilgi alışverişi olduğu bildirilirken Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda çalıştığı belirtildi.

Haberde ayrıca durumu kritikleşen mahkumları daha kalabalık koğuşlardan tek ya da 3 kişilik odalara alan bakanlığın bu tavrının da olası bir müdahaleye zemin hazırlama amaçlı olduğu bildirildi.

2000’deki ölüm oruçlarında, hekimlerin yanlış müdahalesi ve uzun süre aç kalmış kişilere yönelik yüksek glikoz kullanımı, onlarca mahkumun sakat kalmasına ve tedavisi olmayan Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanmasına yol açmıştı. Birçok mahkum da müdahaleyi protesto için tedavi sürecinden sonra yeniden eyleme başlamış ya da protesto eylemleri gerçekleştirmişti.

Mahkum yakınlarının, Türk Tabipleri Birliği’nin bu konudaki uzman hekimlerin cezaevlerine alınması talebi reddedildiği için de özellikle endişe duydukları kaydediliyor.


ANF

Hiç yorum yok: