4 Kasım 2012 Pazar

YPG-ÖSO Arasında Anlaşma İmzalandı: Komutan Nujin Serbest Bırakılacak

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Askeri Meclisi’nin YPG Halep Komutanı Nujin Derik’in yaşadığına dair yaptığı açıklama ardından bugün Kürtler ile ÖSO arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede alınan bir dizi karar doğrultusunda esirlerin serbest bırakılacağı bildirildi.

Halep’te 26 Ekim günü 200 silahlı kişinin Halep’teki Kürt mahallesi Eşrefiye’ye girmesi sonucu yaşanan çatışmalardan sonra Kürtler ile ÖSO arasında görüşmeler başladı.

ÖSO Cumartesi günü yaptığı açıklamada Batı Kürdistan’ın askeri gücü YPG’nin Halep Komutanı Şaha Eli Evdo’nun (Nujin Derik) öldürülmediği, hayatta olduğunu açıkladı. Bunun üzerine taraflar arasında bugün bir görüşme gerçekleşti.

Alınan bilgilere göre görüşmeye, ÖSO, Batı Kürdistan’ın büyük partisi PYD ve YPG’ye yakın bazı kişiler katıldı.

Görüşmede alınan kararlar yazılı bir bildiri ile açıklandı. Açıklamada, her iki taraf arasındaki çatışmaların durdurulması gerektiği belirtiliyor.

Alınan kararlar şöyle:

-Artık Suriye halklarının kanı dökülmemeli ve tüm gruplar yönünü Suriye halklarının düşmanlarına çevirmeli, yani yönünü rejime ve çetelere çevirmeli.

-Her iki taraf Qestel Cendo Köyü’ndeki (Afrin’e bağlı Ezidi köyü) Birsaya Dağı’ndan uzak durmalı. Alana Halep’in Enadan ilçesinden ÖSO’nun askeri tugaylarına bağlı çatışmayla ilgisi olmayan bazı gruplar gözlemci olarak yerleştirilecek.

-(Esir) Alınan kişiler derhal serbest bırakılacak. Bu çerçevede bugün hem esir alınan kişiler hem de el konulan malzemeler teslim edilecek.

-İstiklal bayrakları (Suriye) ve her iki tarafın bayrakları iki grup arasındaki yere, diğer bir ifadeyle gruplar arasındaki sınır noktasına dikilecek.

-Eğer her iki taraf bu anlaşmayı ihlal ederse, üçüncü bir taraf soruşturma yapacak ve hesap soracak.”


Ne oldu?

25 Ekim günü Halep’te çete bir grup olarak değerlendirilen Selahaddin Eyyubi Taburu, Kürt mahallesi Eşrefiye’ye girmek istedi ancak YPG güçleri tarafından engellendi. 26 Ekim’de bu kez 200 silahlı kişi Eşrefiye’ye girdi. Binlerce mahalle sakini silahlı gruba tepki için sokaklara çıkınca, üzerlerine ateş açıldı. Bu saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine YPG güçleri de misillemede bulunarak 19 çete üyesini öldürdü. Çatışma ardından saldırgan grup, cenazelerini almak istedi. YPG Halep komutanı Nujin Derik, cenazeleri teslim etmek için götürdüğünde esir alındı.

1 Kasım günü, Nujin Derik’in infaz edildiği silahlı grup tarafından Kürtlere bildirilmişti. Derik’in infaz edildiği haberi ardından YPG “Vahşi bir cinayet” diyerek “Biz başta kendilerini Selahaddin olarak tanımlayan hain Kürtleri sorumlu görüyor ve hesabını çok ağır bir biçimde soracağımızın sözünü veriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Halep ile Afrin arasındaki kontrol noktalarında ayrıca 300 dolayında sivil Kürt silahlı gruplarca alıkonulmuştu. Bunlardan biri 29 Ekim günü gördüğü korkunç işkenceler sonucu hayatını kaybetmişti. 


ÖSO: Nujin Derik yaşıyor 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Meclisi, Halk Savunma Birlikleri (YPG) Halep Komutanı Şaha Eli Evdo’nun (Nujin Derik) infaz edilmediğini, yaşadığını açıkladı.

ÖSO Meclisi geçtiğimiz günlerde Afrin’in önde gelenleri ile yapılan görüşme sırasında YPG Halep Komutanı’nın öldürüldüğü bilgisini vermişti. Ancak ÖSO Meclisi bugün yaptığı açıklamada Nujin Derik’in öldürülmediğini bildirdi.

Bu açıklama üzerine YPG, Derik’in yaşayıp yaşamadığını doğrulamak için araştırma başlattıklarını bildirdi.

Suriye'nin Halep kentinde 26 Ekim'de Türkiye destekli Selahaddin Eyyubi Tabur öncülüğünde 200 kişilik silahlı grup, Halep'teki Eşrefiye mahallesine girerek halk üzerine ateş açmıştı. Son bilançoya göre bu saldırıda 13 Kürt yaşamını yitirirken 20'yi aşkın kişi de yaralanmıştı.

Saldırıya misilleme ile karşılık veren YPG güçleri, 19 saldırganı öldürmüş, bir çok saldıganı esir almış ve bir silah deposuna el koymuştu.

Nujin Derik, 26 Ekim günü çetelere ait cenazelerin teslimi sırasında silahlı bir grup tarafından kaçırılmıştı.

YPG yaptığı açıklamada, “Halep Komutanı yoldaş Nujin Derik öncülüğünde bir grup arkadaşımız, ölü ve yaralıların teslim edilmesi için, belirlenen noktaya gittiler. Ancak çeteci grup burada arkadaşlarımıza pusu kurmuştu. Ölü ve yaralılarını aldıktan sonra, arkadaşlarımızın üzerine el bombaları attılar. Bunun üzerine tekrar çatışma çıktı, çatışma sonucu Nujin Derik yoldaşımız yaralı olarak kaçırdılar” demişti.

Derik’in infaz edildiği haberi ardından YPG “Vahşi bir cinayet” diyerek “Biz başta kendilerini Selahaddin olarak tanımlayan hain Kürtleri sorumlu görüyor ve hesabını çok ağır bir biçimde soracağımızın sözünü veriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

ÖSO Meclisi’nin Derik’in yaşadığı yönündeki bilgisi de YPG’nin bu açıklamasından sonrasına denk geldi.
Halep ile Afrin arasındaki kontrol noktalarında ayrıca 300 dolayında sivil Kürt silahlı gruplarca alıkonulmuştu. Bunlardan biri 29 Ekim günü gördüğü korkunç işkenceler sonucu hayatını kaybetmişti. 

ANF

Hiç yorum yok: