3 Ekim 2012 Çarşamba

AKP’den Orduya OHAL Yetkisi Hazırlığı

'Kimyasal Necdet' lakaplı Genelkurmay başkanı ve AKP, OHAL hazırlığında...
AKP hükümetinin Türk ordusu kara birliklerine ‘kolluk gücü’ yetkisi vermek için düzenleme yapmaya hazırlandığı bildirildi. Düzenlemeyle askerler, OHAL döneminde olduğu gibi yol kontrolü sırasında resmi olarak araçlarda arama yapabilecek.

NTV’nin geçtiği habere göre, Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in PKK ile mücadelede “yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu” söylemesi üzerine harekete geçen Adalet Bakanlığı, askerlere daha fazla hareket imkanı tanıyacak bir yasal değişiklik için çalışma başlattı.

Buna göre bu ay içinde Bakanlar Kurulu’na gelmesi beklenen düzenlemeyle, Türk ordusu, polislerin kullandığı yetkilerin ‘bir kısmını’ kullanabilecek. Yasal düzenleme kapsamında kara birliklerine “kolluk gücü” yetkisi verilecek. Söz konusu yetki ile askerler araçlarda arama yapabilecek.

Böylece Türk ordusu, son aylarda artan çatışmalarla birlikte fiilen uyguladı yol kontrollerindeki aramaları yasal kılıfa büründürülmüş olacak.

Söz konusu düzenleme, Ağustos ayında 90’lı yıllarda adları cinayet, adam kaçırma, köy yakma ve uyuşturucuyla anılan özel birliklerin başta Bitlis olmak üzere diğer birçok Kürt illinde tekrardan ortaya çıkmalarını izliyor. Bu, Türk Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sürekli kaldırmakla övündüğü Türk ordusuna sınırsız yetki tanıyan Kürt illerine yönelik Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasını adım adım yeniden hayata geçirmekle meşgul olduğunu gösteriyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) raporlarına göre, OHAL döneminde 4 bine yakın köy yakıldı, ‘faili meçhul’ diye adlandırılan yargısız infazlarla 17 bin 500’den fazla kişi işkencelerden geçirilerek katledildi yada kayıp ettirildi. OHAL, başta insan hakları savunucuları olmak üzere birçok çevre tarafından Türkiye’nin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaşın en kanlı dönemi olarak adlandırılıyor. 


ANF

Hiç yorum yok: