3 Ekim 2012 Çarşamba

Türk Ordusu Suriye'nin Ayn Arus Köyünü Bombaladı


Akçakale’de beş kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Türk ordusunun Suriye’nin Ayn Arous köyünü bombaladığı bildirildi

Türk ordusu "radar ile tespit edilen hedeflerin vurulduğunu" açıkladı. Ancak bu bombalamanın nereden yapıldığı ve hangi hedeflerin vurulduğu konusunda herhangi bir detay vermedi. Akçakale’nin akşam saatlerinde sakin olduğu ve herhangi bir top atışı yapılamadığı iddia ediliyor.

ANF’nin edindiği bilgilere göre Türk ordusu Tel Abyad’a bağlı Ayn Arus köyünü bombaladı. Can kaybı olup olmadığı ve bombalamanın nereden yapıldığı konusunda bilgi alınamadı. Bu köy bir süre önce Türkiye’nin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçmişti.


TBMM Suriye için acil toplanıyor

Akçakale'de 5 sivilin ölümü ardından TBMM acil olarak AKP tarafından toplantıya çağrıldı.

Akşam saatlerinde AKP, TBMM danışma kuruluna, Meclis Genel Kurulu'nun yarın sabah özel gündemle toplanması için başvuruda bulunup diğer partilerle karar çıkarttı. Toplantının özel gündemi Suriye olacak.

Bu toplantının yapılmasi için MHP, CHP ve BDP gruplarına öneri bizzat elden dolaştırılarak gönderildi. Ancak toplantının gündemine ilişkin bir bilgi verilmedi.


Ankara ve sınırda Akçakale gerginliği

Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale İlçesi'nde 5 kişinin yaşamını yitirmesine neden olması ardından Ankara'da hareketli saatler yaşanıyor. Başbakan Tayip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i Başbakanlık Konutu'na çağırırken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Son olay, bardağı fazlasıyla taşırmıştır" açıklaması yaptı. Sınırda bulunan Türk topçu bataryaları, Suriye'ye bombardıman başlattı.

Urfa'nın Akçakale İlçesi'nde akşam saatlerinde Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki İstasyon Caddesi'ne Suriye'den atıldığı belirtilen top mermisinin patlaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Bu gelişme ile birlikte Ankara'da hareketli saatler yaşanmaya başladı. Başbakan Tayip Erdoğan, üçlü zirve yapmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i Başbakanlık Konutu'na çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Akçakale'ye top mermisi düşmesiyle ilgili, "Son olay, bardağı fazlasıyla taşırmıştır" diyerek, bunun uluslararası hukukta mutlak bir karşılığının olduğu açıklamasında bulundu.

Bu arada, sınırda bulunan Türk topçu bataryalarının Suriye'ye bombardımanı başlattığı bildirildi.


Akçakale'de yakınlarını kaybedenlere polis saldırısı 

Suriye'den atılan top mermisinin Urfa'nın Akçakale ilçesine düşmesi üzerine yakınlarını kaybedenlerin de aralarında olduğu yüzlerce kişi, kaymakamlığa yürümek istedi. Polis biber gazı ile kitleye saldırdı.

Suriye'den düşen top mermisi nedeniyle yakınlarını kaybedenler, Akçakale hükümet binasına yürüdü.

Polis, yürüyüş yapanlara biber gazıyla saldırdı. Kitlenin taşlarla karşılık vermesi üzerine çatımalar başladı. Çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

Urfa Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'ndan, Akçakale'ye polis ve asker takviyesi yapılırken, aralarında özel harekat polislerinin de bulunduğu çok sayıda polis ve asker, hükümet binası çevresinde konuşlandırıldı.İlçede gerginlik sürüyor.

ANF

 

 

Hiç yorum yok: