1 Ağustos 2012 Çarşamba

Şemdinli'de Çatışmalar İlçe Merkezine Ulaştı

Şemdinli'de onbinlerce askerin harekete geçirilmesi ve havadan saldırıların yoğun bir şekilde sürmesine rağmen gerillanın geniş bir alandaki denetimi yaklaşık on gündür sürüyor. Bağlar (Nehri) Köyü’nün Çem (Navrezan) ve Rüzgarlı (Rubunus) mezralarında devam eden çatışmalar, ilçe merkezine de sıçradı. İlçe merkezine 1 km kala tankların geçişi sırasında gerillalar tarafından uçaksavarlarla tanklara ateş açıldı. Bölgede çatışmalar şiddetlenirken, çıkan çatışmanın ardından bir havan topunun, Günyazı Köyü’ne bağlı Yiğitler (Qleşk) mezrasında bir kişinin evinin kilerine düştüğü öğrenildi.

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Bağlar (Nehri) Köyü’ne bağlı Çem (Navrezan) ve Rüzgârlı (Rubunus) mezralarında 24 Temmuz’da başlayan çatışmalar halen devam ediyor. Bölgeye sabahın erken saatlerinde tank sevkiyatı yapıldı. Tanklar hareket ederken, ilçe merkezine 1 km mesafede bulunan Derisiber Tepesi yakınlarında HPG'liler tarafından tanklara uçaksavarlar ve ağır silahlarla yoğun ateş açıldı.

Açılan ateşin ardından ilçe merkezine 1 km mesafede yoğun çatışmalar yaşanmaya başladı. Çatışma sırasında Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı ile 3. Dağ ve Komando Tabur Komutanlığı’ndan çatışmanın yaşandığı bölgeye, havan ve obüslerle top atışı yapıldı. Yerel kaynaklar, çatışmaya bölgesine giden kobra tipi helikopterlere de HPG'liler tarafından ateş açıldığını kaydetti. Tank ve helikopterlerin açılan ateş nedeniyle darbe aldığı belirtilirken, tankların çatışma bölgesine ilerleyişinin durduğu bildirildi.

İlçe merkezinde sürekli insansız hava araçları (İHA) gezinirken, yapılan top atışları sonucu Günyazı Köyü’nün Yiğitler (Qleşk) mezrasına bir havan mermisinin isabet ettiği belirtildi.

Yiğitler mezrasında Mahmut Kaplan adlı kişinin evinin kilerine isabet eden havan topu maddi hasara neden olurken, bölgede obüs ve havan atışları nedeniyle yangın çıktı. Yangında, İbrahim Kaplan adlı köylüye ait otların da yandığı kaydedildi. Öte yandan ilçedeki Hayal (Xiyal) Köprüsü’ndeki arama noktalarına da, çok sayıda özel harekat timi sevk edildi. 


ANF

Hiç yorum yok: