15 Ağustos 2012 Çarşamba

İsmail Beşikçi: PKK Askeri ya da Siyasal Olarak Yenilemez

Sosyolog İsmail Beşikçi, 15 Ağustos 1984 Atılımının Kürt halkını önemli bir güç konumuna ulaştırdığını belirtti. "15 Ağustos önemli bir dönüm noktasıdır. Olumlu bir çıkıştır" diyen Beşikçi bu tarihin, Ortadoğu'nun tarihini de etkileyecek nitelikte olduğunu kaydetti. Beşikçi, PKK’nin askeri ya da siyasal olarak yenilemeyeceğini ifade ederek devletin PKK’yle görüşmeye başlaması gerektiğini söyledi.

ANF'ye değerlendirme yapan Sosyolog İsmail Beşikçi, 15 Ağustos'un en başta inkar edilen Kürtlerin kabul edilmesine yol açtığını söyleyerek, bugüne yansıyan sonuçlarını da, "Bugün Kürtlerin devlet olma hakları bile tartışılıyor. Bu tartışmalar doğal karşılanıyor. Yerel yönetimlerde Kürtlerin ağırlığı çok büyük. Kürtlerin TBMM’de temsil edilmeleri de önemlidir. Çok büyük fiili kazanımlar var" sözleriyle özetledi.

'15 AĞUSTOS OLUMLU BİR ÇIKIŞTIR; ORTADOĞU'NUN TARİHİNİ ETKİLİYOR'

Kürt toplumunun her kesiminin örgütlenmeye başlamasının da büyük önemde olduğunu ve buna yine 15 Ağustos Atılımı sayesinde tanık olunduğunu anlatan Sosyolog Beşikçi, "Her kesimde kurumlaşmalar yaratılmaktadır. Kürt radyolarının, televizyonlarının, gazetelerinin çoğalması çok olumludur. Devlet de bu fiili kazanımlar karşısında bazı küçük adımlar atma gerekliliğini hissetmiştir. TRT Şeş gibi, üniversitelerde Kürtçe bölümleri gibi" dedi.

Beşikçi, 15 Ağustos yaşanmasaydı; Kürtlerin siyasi-toplumsal pozisyon ile psikolojisi sağlıksız ilerleyeceğine dikkat çekerek, şu yorumu yaptı: "15 Ağustos Kürtlerin tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır. Olumlu bir çıkıştır. Sadece Kürtlerin değil genel olarak Ortadoğu’nun, Türkiye’nin, İran’ın, Irak’ın, Suriye’nin tarihini etkilemektedir. Giderek uluslar arası güçleri de etkilemektedir. 15 Ağustos’un yerel düzeyde, bölgesel düzeyde, uluslar arası düzeyde etkileri vardır. Çünkü PKK büyük toplumsal ve siyasal bir harekettir." Beşikçi ayrıca, PKK'nin, 'taleplerini artırmayı hak eden bir durumda' olduğunu vurguladı.

'PKK HALKLAŞTI'

Kürtlerin kendi içerisinde sınıfsal ayrılıklar bulunmasına rağmen, PKK'nin bütün Kürtleri etkilediğini ifade eden Beşikçi, "15 Ağustos'un bütün Kürtlerin etkilediğini, sarıp sarmaladığı düşünüyorum. PKK’nin halklaştığı kanısındayım. Kendi basın araçlarını taratması önemlidir. Fedakar, vefakar bir hareket. Kürt toplumunun harekete ilgisinin de çok yoğun olduğu kanısındayım. Kadınların, çocukların mücadelede yer alması bu bakımdan önemlidir" ifadelerini kullandı.

'PKK YENİLMEZ; DEVLET GÖRÜŞMELERE BAŞLAMALI'


Sosyolog İsmail Beşikçi, PKK'nin yenilgisinin mümkün olmadığını da, şu sözlerle açıkladı: "Bu hareketin toplumsal ve siyasal olarak yenilmesi mümkün değildir. Hareketin askeri olarak yenilmesi de artık olası değildir. Devlet kibiri bırakıp BDP’yle, PKK’yle, Qandil’le, bu arada Abdullah Öcalan’la görüşmelidir. Devlet, hükümet, görüşmeler için elverişli bir ortam yaratmalıdır. Kamuoyunun bu yönde oluşması için çaba sarfetmelidir. PKK de, kendi dışındaki Kürtlerin beklentilerini dikkate almalıdır."


ANF

Hiç yorum yok: