28 Ağustos 2012 Salı

İndependent: Suriye’de Tek Bir Galip Olabilir; Kürtler


İndependent yazarı Patrick Cockburn, Suriye’de giderek yoğunlaşan şiddettin galibinin Kürtler olacağını belirterek, Kürt sorunu konusunda ‘taviz yerine baskıyı tercih eden’ Türkiye’nin bir gün Suriye’ye müdahalesinden pişmanlık duyabileceğini kaydetti. Cockburn ayrıca Türkiye’nin gerçek korkusunun “Suriye’nin bölünmesi değil Kürtlerin birleşmesi” olduğunu söyledi.

İngiliz İndependent gazetesinin tanınmış yazarlarından Patrick Cockburn, Suriye’de yaşanan gelişmeler ile Türkiye’nin Suriye ve Kürtlere yönelik politikasını, “Suriye’de şiddet yoğunlaşırken tek bir galip olabilir: Kürtler” başlıklı bir analizde değerlendirdi.

“Zor durumdaki diktatörlüklerin en sevdiği savunma çizgisi, hükümlerinin gevşemesi durumunda ülkelerinin etnik, dinsel veya toplumsal çekişmelerle parçalanacak olmasıdır” diyen Cockburn, otokrasi karşıtlarının sıkça bu korkuların abartılı olduğunu ve diktatörler tarafından kendi iktidar tekellerini haklı kılmak için bölünmeleri kışkırtıklarını söylediklerini yazdı.

ÜÇ YÖNLÜ ÇATIŞMA

Irak, Bahreyn ve Libya’da yaşananlara değinen Cockburn, politikacı, diplomat ve gazetecilerin Suriye’de toplumsal çatışma tehlikesinin farkında olduklarını kaydederek, Suriye’de eş zamanlı üç çatışmanın yaşandığını belirtti. Cockburn, bu çatışmaları, “halk otokrasiye karşı”, “Sünniler, Şiilere karşı” ve “ABD, İsrail ve Suudilerin liderliğindeki koalisyon, İran ve müttefiklerine karşı” olarak sıraladı.

SURİYE ORDUSUNUN KUZEYDEN ÇEKİLMESİ

Suriye’nin, çatışmaya doğrudan dahil olmayanların gözünde giderek geçmişte Irak, Somali, Kongo ve Lübnan’da yaşanan kanlı kargaşa ile özdeşleştirildiğini ve beklenen bir durum olarak aşırı şiddet görüntülerinin şoke etmediğini belirten Cockburn, bu beklentinin dış dünya ile çoğu Suriyelilerin Suriye krizinde yaşanan hassas gelişmeyi gözden kaçırmasına neden olduğunu kaydetti. Gelişmelerin Suriye kadar komşu ülkeler üzerinde de büyük etkisi olduğunu vurgulayan yazar, Suriye ordusunun neredeyse ülkenin kuzeyindeki sınır hattından tümüyle geri çekildiğine dikkat çekti.

‘KÜRTLER DE FACTO OTONOMİ ELDE ETMEYİ BAŞARDILAR’

Bu gelişmeyle beraber, Suriye toplumunun yüzde 10’unu oluşturduğunu belirttiği 2,5 milyon Kürdün tıpkı 1991 yılında Irak Kürtleri gibi de facto bir otonomiyi elde etmeyi başardıklarını belirten Cockburn devamla şunları yazdı:

“Hem Beşar Esad hem de Suriyeli isyancılar Kürtlerin desteği için yarışıyorlar ve şimdilik de olsa, bir Kürt bölgesinin oluşmasını kabul etmek zorundalar. Kendi açılarından Suriye Kürtleri ise bölgelerine dönük zayıf kontrolün kök salması için mevcut iç savaşın sürmesini umabilirler.”

‘KÜRTLER ORTADOĞU SİYASETİNDE BAŞLICA GÜÇLERDEN BİRİDİR’

Yaşanan gelişmelerin öneminin Kürtlerin Ortadoğu siyasetinde başlıca güçlerden biri olduğu dikkate alındığında daha iyi anlaşıldığını belirten Cockburn, “Irak ve Türkiye’deki Kürt azınlıkların pozisyonu bu ülkelerin istikrarı için çok önemlidir” yorumunu yaptı.

“ERDOĞAN TAVİZ YERİNE BASKIYI TERCİH ETTİ’

Güney Kürdistan bölgesinin Irak için özerk bir bölge olduğunu, ancak pratik olarak BM’deki çoğu devletten siyasi, askeri ve finansal olarak daha güçlü olduğuna dikkat çeken Cockburn devamla şunları belirtti:

“Suriyeli Kürtler, Irak’ta olduğu gibi bağımsızlığa yakın bir özerklik statüsünü elde etmeyi başarırsa Türkiye, güneydoğusundaki kendi Kürt azınlığına benzer bir statüyü nasıl reddedebilecek? PKK’nın gerilla savaşı başlattığı 1984’den bu yana geçen süre içinde Ankara, isyancıları siyasi ya da askeri olarak bastırmayı başaramadı. Son yıllarda Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ileri görüşlü olmayan bir yaklaşımla taviz yerine baskıyı tercih etti.”

‘TÜRKİYE MÜDAHALE EDERSE DAHA BÜYÜK BİR KARGAŞA İÇİNE GİRER’


Patrick Cockburn “Bir gün Türkiye, Suriye’deki müdahalesinden pişmanlık duyabilir. Türkiye, PKK Kuzey Suriye’de kontrol elde ederse bölgeyi işgal etmekle tehdit ediyor ancak hareketi yurt içinde yok etmeyi başaramadığına göre yurt dışında başarması olasılığı pek yok ve daha büyük bir kargaşa içinde olur” görüşünü dile getirdi.

'GERÇEK KORKU, SURİYE’NİN BÖLÜNMESİ DEĞİL KÜRTLERİN BİRLEŞMESİ'

Washington, Ankara, Bağdat ve başka yerlerde Ortadoğu’daki “siyasi satrancın” birden beklenmedik biçimde değişmesinin alarm zillerinin çalmasına neden olduğunu belirten Cockburn, yazısına Türkiye’deki Kürtler konusunda uzman olarak nitelediği, National Interest dergisinden Aliza Marcus’un şu sözleri ile son verdi: “Gerçek korku, Suriye’nin bölünmüş olması değil, Kürtlerin birleşmesidir.”


ANF

Hiç yorum yok: