28 Ağustos 2012 Salı

HPG: Çukurca'da 10 Asker Öldü

HPG, Türk ordusunun Çukurca kırsalında düzenlediği operasyona yönelik gerilla tarafından düzenlenen eylemlerde 10 askerin öldürüldüğünü açıkladı. Aynı çatışmalarda bir gerillanın da hayatını kaybettiği bildirildi.

HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) Hakkari’nin (Colemêrg) Çukurca (Çele) ilçesine bağlı Bilican Alayı askerleri tarafından düzenlenen operasyona yönelik 26 Ağustos günü saat 18.30 sularında gerillalar tarafından bir eylem gerçekleştirildiğini duyurdu. 100 askerden oluşan operasyon gücüne yönelik gerçekleştirilen eylem ardından 1 saat boyunca çatışma yaşandığı belirtildi.

Açıklamada gerçekleştirilen eylem ve yaşanan çatışmada 10 askerin öldüğü bildirildi. 2 mevziinin imha edildiği eylem ardından Türk ordusunun 3 kez kobra helikopterlerle alanı bombaladığı duyuruldu. Açıklamada ayrıca Türk ordusunun ölü ve yaralılarını skorsky helikopterlerle alandan uzaklaştırdığı belirtildi. Türk ordusunun operasyona son vermek zorunda kalarak geri çekildiği bildirildi.

BİR GERİLLA HAYATINI KAYBETTİ

HPG-BİM, yaşanan çatışmalarda 1 gerillanın da yaşamını yitirdiğini belirtti. Açıklamada yaşamını yitiren gerillanın kimlik bilgilerinin en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

ŞEMDİNLİ’DE YOL KONTROLÜ VE BİR GÖZALTI

Şemdinli’de (Şemzînan) alan denetimi devam eden gerillaların dün bir yol kontrolü daha gerçekleştirdikleri duyuruldu. “26 Ağustos günü 09.00-14.00 saatleri arasında Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Bêgoza üçgeninde gerillalarımız tarafından bir yol kontrolü gerçekleştirilmiştir” denilen açıklamada gerillaların durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştirdiği ve halka süreç hakkında bilgilendirmede bulundukları kaydedildi.

Açıklamada ayrıca yol kontrolü esnasında Rubarok karakoluna su taşıyan bir tankerin yakılarak imha edildiği ve daha önce de Türk ordusuyla işbirliği yapması nedeniyle uyarılan Hazım Yunusoğlu isimli şahsın gerillalar tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

DERSİM’DE KİMLİK KONTROLÜ

Dersim’de de yol kontrolü gerçekleştirildiğini duyuran HPG-BİM, durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştirildiğini bildirdi. HPG-BİM açıklamasının konuyla ilgili bölümü şöyle: “26 Ağustos günü 18.30-20.00 saatleri arasında Dersim-Hozat yolu üzerinde Arman köyü yakınlarında gerillalarımız tarafından bir yol kontrolü gerçekleştirilmiştir. Gerillalarımız, durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştirmiştir.”

Öte yandan Türk ordusunun Dersim’de yeni bir operasyon başlattığı bilgisi de verildi. Açıklamada “26 Ağustos günü Dersim’e bağlı Munzur ve Harçik vadilerinde işgalci TC ordusu tarafından yeni bir operasyon başlatılmıştır. Operasyon halen devam etmektedir” denildi.

ASKERİ BARAJA EYLEM

Kürdistan’daki askeri amaçlı barajlara yönelik gerilla eylemleri de devam ediyor. HPG-BİM açıklamasına göre 25 Ağustos günü saat 19.30 sularında Maraş’ın (Gumgum) Nurhak ilçesinde yapımı devam eden askeri amaçlı baraj şantiyesine yönelik gerillalar tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Baraj tribünlerinin imha edildiğinin belirtildiği eylemde gerillaların 1 G3 silaha da el koydukları belirtildi.

HAFTANİN BOMBALANDI

Türk ordusunun gerilla denetimindeki alanlara yönelik bombardımanlarına devam ettiğine dikkat çeken HPG-BİM açıklamasında, “26 Ağustos günü 07.00-18.00 saatleri arasında Medya Savunma Alanları’nın Haftanin bölgesi sınırları içinde bulunan Zaxo’ya bağlı Bektorya köyü ve vadisi, Kato Sûle, Sipan Tepesi ve PKK boğazı alanlarına yönelik işgalci TC ordusu tarafından obüs ve havan toplarıyla bir bombardıman düzenlenmiştir” denildi. 


ANF

Hiç yorum yok: