22 Şubat 2012 Çarşamba

Cezaevlerinde Ölüm Oruçları Yayılıyor

AMED - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması ile Öcalan'ın özgürlüğü, Kürt halkına yönelik siyasi ve askeri operasyon ve saldırıların durdurulması için Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde 103 tutsağın başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 8. gününe girdi. Tekirdağ cezaevinde ölüm orucu başlatan Adnan Titiz’in eylemi de devam ediyor.

Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde, aralarında BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ile Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu tutsakların 15 Şubat’ta başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevleri devam ediyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması ile Öcalan'ın özgürlüğü, Kürt halkına yönelik siyasi ve askeri operasyon ve saldırıların sonlandırılması, anadilde eğitimin güvence altına alınması gibi taleplerle 103 tutsağın başlattığı eylem 8. gününe girdi.

Süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki tutsaklar şunlar:

Diyarbakır D Tipi Cezaevi: Lütfi Dağ, Özgür Yıldırım, Sinan Kaplan, Nadir Yıldırım, Nihat Varlı, Mirhan Göktaş, Mahsum Akbaş, Murat Yıldeniz, Müstafa Türkan, Umut Özer, Sıddık Çete, Serdar Ziriğ, Ahmet Çelen, Ali Ekinci, Aykut Eroğlu, Recep Güler, Ercan Sezgin, Tuncay Ok, Enver Özkartal, Mehmet Ermiş, Mahir Birgül, İlyas Efe, Yücel Çelik, Ramazan Malçok, Saffet Durmaz, Serhat Keskin, Necmetin Kaçar, A. Kemal Türk, Mikail Çağrıcı, Savaş Aslan, Hekim Denli, Talat Uçar, İsmail Öndeş, Erdal Işık, Ömer Atlı, Mustafa Kaplan, Diyar Kaydu, Emrah Ubiç, Ulaş Telsaç, Murat Kozat, Ali Kurt, Ömer Sipek, Mehmet Aksu, Maşallah Özmen, Şafi Kayhan, Aslan Demir, Çetin Atlan, Mazlum Timuçin, Ufuk Fidan, Mehmet Taş, Bülent Buluç, Müslüm Tıkız, İrfan Bozencir, Osman Kılıç, Ozan Alpkaya, Selami Kızıl, Hüseyin Barsak, Cengiz Ünal, Murat Canşat, Salih İlem, Şerif Aslan, Yakup Borukanlı

Diyarbakır E Tipi Cezaevi: BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Fadile Bayram, Hacire Özdemir, Leyla Deniz, Ayşe Irmak, Pınar Işık, Dirayet Taşdemir, Hanım Çeşme ve Emine Yılmaz.

Mardin E Tipi Cezaevi: BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Ramazan Aktaş, Musa Aslan, Gürhan Koyuncu, Mahmut Balkaş, Toncay Gündoğan, Mesut Gökhan, Behruz Akgül, Bekir Kılıçaslan, Aziz Bulut, Mesut Kar, Ömer Kabul, Hayretin Alkan, Cahit Sevim, Zerdeşt Oduncu, Burhan Gök, Mehmet Ali Güray, Ruşen Erdem, Bahar Cirasun, Asiye Atılgan, Fatma Uyar, Cemile Duman.


Batman M Tipi Kapalı Cezaevi (15): İsmi öğrenilen beş tutsak, Mahsum Bilen, Şehmus Bülbül, İlhan Rengin, Resul Saçaklıdır ve Ahmet Çelik, 25 Ocak tarihinden bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevindeler.

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi (15): PKK ve PAJK'lı 10'u erkek 5'i kadın 15 tutuklu süresiz açlık grevinde. Tutsaklar 20-21 Şubat tarihleri arasında da görüşe de çıkmadılar. Süresiz açlık grevine başlayan kadın tutukluların ismi öğrenilemezken, erkek tutsakların isimleri şöyle: İbrahim Akın, Ali Temelkuran, Nusret Yıldırım, Mehmet Şakar, İskan Yiğit, Muhammed Demir, Uğur Eren, Şefik Uçkan, Kasım Çelik ve Abdurrahman Demir

Malatya Cezaevi (8): Bu cezaevinde açlık grevinde olan tutsaklardan 4’ünün isimleri şöyle: Nevzat İçen, Suat Daştan, Ramazan Demir; Çetin İnsel

Tokat F Tipi Kapalı Cezaevi (6): Bu cezaevinden gönderilen mektupta, Süleyman Yıldırım, Hüseyin Misto, Erdal Daş, Abdullah Cin, Hafzullah Kaçmaz ve Havil Acar’ın süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu bildirildi.

Elbistan E Tipi Cezaevi (5): Bedrettin Uzunboy, Salih Şimşek, Hüseyin Çığ, Emin Mutlu ve Hüseyin Torunoğlu.

Bitlis E Tipi Cezaevi (5): Pelin Yılmaz, Ediba Ekmen, Ruken Çelik, Ülkem Özkan ve Şeyman Kantarcı.

Osmaniye F Tipi Kapalı Cezaevi (5): Emrah Özdemir, Mehmet Akar, Mazlum Kapan, Ekrem Coşkun, Feridun Kayacan

Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi (5): Ramazan Özelçi, Haşim İzol, Mahsun Karaman, Abdulmenaf Aslan ve Kamuran Aytaç

Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi(5): Yakup Taş, Hakan Yalçınkaya, Maşallah Yağan, Necat Saçı ve Alattin Semir Zuğurlu

Erzurum Oltu Cezaevi (4): Mesut Yabalak, İzet Eren, Kaçak Demirci ile Metin Serhat adlı tutuklular 20 Ocak'tan bu yana süresiz açlık grevindeler, sağlık durumları giderek kötüleşiyor.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi (2): Halit İnan ve Mehmet Aslan

Tekirdağ (1):Süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin yanı sıra Öcalan'a yönelik ağırlaştırılmış tecrit uygulamasını protesto eden Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutsak Adnan Titiz’in açlık grevi de devam ediyor. Titiz’in "Öcalan üzerindeki tecridin son bulmaması ve görüşme gerçekleştirmemesi durumunda" eylemine devam edeceği öğrenildi.

Ayrıca Bingöl, Gebze, Urfa, Adıyaman, Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler aileleri aracılığıyla, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduklarını bildirdiler. Bu cezaevlerinde kaç kişinin ölüm orucunda olduğu öğrenilemedi.


PKK’Lİ TUTSAKLARDAN AÇIKLAMA

Cezaevindeki PKK ve PAJK'lı tutsaklar adına 14 şubat günü yapılan açıklamada her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını vurguladılar. Açıklamada, 1 Aralık tarihinden bu yana sürdürdükleri açlık grevi eylemlerini bir üst aşamaya taşıma kararı aldıklarını ifade etti. 28 Aralık Roboskî katliamı ardından süresiz-dönüşümsüze çevrilen açlık grevini 15 Şubat'tan itibaren yeni grupların devralacağı belirtilen açıklamada şunlar ifade edildi: "1 Aralık 2011 tarihinden bu yana açlık grevinde olan arkadaşlarımız, 15 Şubat tarihi ile birlikte, açlık grevi eylemlerine son verecek ve direniş bayrağını bize devredeceklerdir. 15 Şubat 2012 tarihinden itibaren, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Midyat, Urfa, Elbistan, Malatya, Bingöl, Bitlis il ve ilçelerinde bulunan tüm PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar olarak, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Midyat, Urfa, Elbistan, Malatya, Bitlis ve Bingöl dışındaki cezaevlerinde kalan arkadaşlarımız, 15 Şubat tarihi ile direniş bayrağını bizlere devredeceklerdir. Bu yerler dışında kalan arkadaşlarımız, vakurla sıranın kendilerine gelmesini bekleyeceklerdir.”

ANF NEWSA AGENCY

Hiç yorum yok: