4 Ocak 2012 Çarşamba

CHP Roboski Raporu: Kasıt Var, 13 Yaralı Yolda Öldü

35 kişinin hayatını kaybettiği Şırnak’ın Uludere ilçesinde incelemelerde bulunan CHP heyetin görüştüğü köylüler, katliamın ihmal değil, kasıtlı yapıldığını söyledi. Raporda, bombalama ardından helikopter ve ambulans gelmediği için 13 yaralının köylülerin sırtında hayatın kaybettiği belirtiliyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre 28 Aralık’ta yaşanan katliamın ardından incelemelerde bulunan CHP heyeti, kaçakçılığın bölgedeki askeri ve idari amirlerin bilgisi dahilinde gerçekleştiği tespitini yaptıktan sonra, “Çocuklar dersten çıkıp kaçakçılığa gidiyor. Kaçağa gitmek koyun otlatmaya gitmek gibi” ifadelerini kullanıd.

İncelemeleri tamamlanan CHP heyeti, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Manisa Milletvekili Hasan Ören ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’den oluşuyor. Heyetin raporunun ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtiliyor.

Gazeteye göre heyette yer alan CHP’li Fırat ve Ağbaba’nın tespitleri arasında şunlar yer alıyor:,

*Kaçakçılık yapan insanlar kendi ihtiyaçları için şeker ve un alıyorlar. Mazottan ise 50 TL ile 80 TL arasında değişen miktarlarda para kazanıyorlar.

*Bölgedeki insanlar 35-40 kişilik gruplarla değil 5-6 kişilik gruplarla yanlarına aldıkları 7-8 katırla kaçakçılığa gidiyor.

*Bölgedeki vatandaşların kaçakçılık dışında başka gelir kaynağı yok. Her gün 100-150 kişi kaçakçılık yaparken sınırı geçip sonra tekrar Türkiye’ye dönüyor. Kaçakçılık yapanların çoğu öğrencilerden oluşuyor.

*Kaçakçılık askeri ve mülki idare amirlerinin bilgisinde yapılıyor. Bölge halkı özellikle son 10-15 gün içinde gidiş gelişlerin daha da rahat bırakıldığı, buna izin verildiğini ifade ediyor.

Irak tarafından araçlarla başta mazot olmak üzere diğer kaçak mallar getiriliyor. Türkiye’den gidenler ise yanlarında götürdükleri çok sayıdaki katır gibi hayvanlar aracılığıyla kaçak malı ülkeye sokuyor.

*Olayın yaşandığı gün askerlerin 4 farklı dönüş yolunu kapatması üzerine 200-250 metre aralıklarla dönen 5-6 kişilik gruplar bir arada toplandı.

*Asker ve diğer yetkililere, olayın meydana geldiği gün köylülerin saat 15.00 ile 16.00 arasında kaçakçılık yapmaya gittiği bilgisi telefon aracılığıyla verildi.

*Asker ve diğer yetkililere bilginin verilmesine karşın yolları kesildiği için bir araya toplanan kişilerin bulunduğu bölgeye aydınlatma fişeği atıldı. Bölgeye önce top atışı yapıldı, ardından uçaklar bomba yağdırdı.

*Korucu olan bir vatandaş yetkililere ulaşıp “Bombalamayı kesin benim de çocuğum orada” deyince yetkililer korucuyu “Senin çocuğunun orada ne işi var” diye azarlıyor.

*Yaklaşık bir saat süren bombalamanın ardından 13 kadar yaralı taşınarak köye getirildi. Bu sırada bölgeye helikopter veya ambulans gelmediği için bu kişiler de yaşamını yitirdi. Uçakların bombardımanından 2 kişinin daha kurtulduğu, bu kişilerin Irak tarafına kaçtığı belirtiliyor.

*Bakanların taziye ziyaretinde bulunduğu kişinin olayda hayatını kaybeden yakını yok. Köylüler bu duruma “Başbakan telefon şovu yaptı” diye tepki gösteriyor.

*Olaydan kurtulan ve tek görgü tanığı olan kişinin ifadesi önceki gün itibarıyla alınmamıştı. Savcılık çok yavaş hareket ediyor.

*Köylüler TBMM’nin bu konuyu aydınlatmasını talep ederken olayın ihmalden kaynaklanmadığını, kasıtla yapıldığını düşünüyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: