10 Kasım 2011 Perşembe

Van Valiliği Önünde Depremzedelere Polis Müdahalesi


 
Van - Van'da şu ana kadar 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 27 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı depremin ardından geceyi dışarıda geçiren depremzedeler bu sabah Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı protesto etti. Depremzedelere şiddetli müdahalede bulunan, polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Sabah saatlerinde Van Valiliği önünde bir araya gelerek çadır talebinde bulunan ve "Vali istifa" sloganı atan gruba polis müdahale etti. Tazyikli su ile yapılan müdahalede iki kişi gözaltına alınırken, dağılan depremzedeler ise, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Bayram Oteli enkazına geldi. Depremzedeler, burada tepkileri dile getirmeye devam ederken, olay yerine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay geldi.

Depremzedelerle görüşmeye çalışan Atalay, tepkilerin artması üzerine "Beni dinleyecek misiniz?" diye sorduktan sonra, elini sallayarak, olay yerinden ayrıldı. Ardından ise polis gaz bombaları ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda, 2 kişi hafif şekilde yaralanırken, 3 kişi de gözaltına alındı. Gerginlik devam ediyor.
AFAD: 7 KİŞİ ÖLDÜ, 27 YARALI VAR

Bu arada depreme ilişkin açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), şu ana kadar 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 27 kişinin ise yaralı kurtarıldığını kaydetti. Enkazlardaki çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

VAN - 7.2'lik depremin yaralarının daha sarılmadığı Van'da, dün akşam meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından geceyi dışarıda soğuk havada geçiren çok sayıda kişi, valilik ve AFAD önünde toplanarak çadır talebinde bulundu. Valilik önünde  "Vali istifa sloganı atan" depremzedelere polis tazyikli su ile müdahale etti.

Dün gece saat 21.23'te meydana gelen merkez üssü Edremit İlçesi olan depremin ardından 25 binanın yıkıldığı çok sayıda binanın da hasar gördüğü Van merkezde, esnafın yüzde 90'ı kepenklerini açmadı. Bazı fırınların dışında her yerin kapalı olduğu kentte, yurttaşlar ekmek almak için fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Geceyi dışarıda soğuk havada geçiren depremzedeler ise, sabah saatlerinden itibaren Van Valili ve Erciş yolu üzerinde bulunan Afet ve Acil Yardım Merkezi (AFAD) önünde toplanarak, çadır talebinde bulundu. "Vali istifa" sloganı atan depremzedelere ise polis tazyikli su ile müdahale etti. Valilik önündeki gerginlik sürüyor.

BDP’LİLER KİTLE İLE KONUŞTU

Öte yandan AFAD önüne giden BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, kitle ile görüştü. Depremzedeler "Başbakan, bakanlar ve vali her gün 'çadır soru yok' diyorlar, ama biz hala dışarıdayız. Bu sorun çözülünceye kadar burada olacağız" diyerek tepkilerini dile getirdi. Osman Baydemir, sorunun çözümü için yetkililerle görüşeceklerini söyledi.

Hiç yorum yok: