21 Temmuz 2011 Perşembe

Linçlerin Kaynağı AKP

Türkiye Barış Meclisi Adana Girişimi, AKP Hükümeti’nin her gün ortamı gerecek açıklamalar yaparak Kürt halkına dönük yeni saldırı dalgası başlattığını söyledi. Barış Meclisi açıklamasında, AKP Hükümeti’nin şiddeti tırmandırdığı ve demokratik çözüm kanallarını kapatan bir politika izlediği kaydedilerek bundan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.
Türkiye Barış Meclisi Adana Girişimi üyeleri, Kürtlere yönelik geliştirilen linç girişimlerine ilişkin dün İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. „Barış istiyoruz. Savaşa ve linçlere karşı sesimizi yükselteceğiz“ yazılı pankartın açıldığı eylemde, açıklamayı okuyan Güven Boğa, AKP Hükümeti’nin her gün ortamı gerecek açıklamalar yaparak Kürt halkına dönük yeni saldırı dalgası başlattığını söyledi. Boğa, „AKP’nin kirli tasfiye siyasetleri, kinci ve intikamcı yönelimleri bir kez daha açıklamalarına yansımış, sokaklarda boy göstermeye başlamıştır. Kürt halkına ve temsilcilerine dönük aslında nasıl bir düşünce ve tutum içinde oldukları bir kez daha açığa çıkmıştır“ dedi.
Çözümsüzlük sorunu büyütüyor

Silvan çatışması sonrası Meclis’teki ittifaka işaret eden Boğa şunları söyledi: „Kürt sorununun çözümü içim TBMM acil toplanıp çağrı yapmamış ama yeni bir saldırı dalgası ve savaş işareti vermek için Meclis acil toplanabilmiş. AKP, CHP, MHP ve tüm basın tek ses, tek yürek, tek yumruk olmuşlardır. Silvan’da 20 Türk ve Kürt gencinin ölümüne neden olanlar, Kürt sorununda çözümsüzlükte ve şiddet politikalarında ısrar eden AKP Hükümetidir. Bu ölümler sorunun çözümü bakımından çatışmasızlık ortamının önemini bir kez daha göstermiştir. Tek taraflı çatışmazlığın devlet tarafından yanıtsız bırakılması ve sorunun demokratik çözümü konusunda adımların atılmaması ülkeyi yeni bir çatışma ortamına sürüklemektedir.“

AKP politikalarından vazgeçsin

BDP ve Kürt kurumlarına yapılan ırkçı saldırılara tepki gösteren Boğa, „Silvan’daki çatışmayı bahane eden egemen zihniyetin temsilcileri ülkenin değişik illerinde BDP binalarına saldırılar düzenlemiştir. Faşist gruplar bir bütün olarak Kürtleri hedef alan ve aşağılamayı hedef edinen sloganlar atmışlardır. Her türlü demokratik eylemlilik karşısında sert müdahalelerde bulunan güvenlik güçleri bu faşist gruplar karşısında toleranslı davranmaktadırlar. Yeni ölümlerin olmaması, başka ocaklara ateş düşmemesi için AKP Hükümetini şiddeti tırmandıran ve sorunun demokratik çözüm kanallarını kapatan bu politikalarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz“ dedi. 

DİHA/ADANA

Hiç yorum yok: