20 Ocak 2013 Pazar

YPG'ye Teslim Olan Asker Sayısı 134'e Çıktı

Günlerdir Halk Savunma Birlikleri (YPG) kuşatması altında bulunan Suriye rejim ordusu taburundan 31 asker daha firar ederek YPG güçlerine teslim oldu. Girkê Legê'de YPG güçlerine teslim olan asker sayısı 60'a çıktı.
 
GIRKÊ LEGÊ - Suriye'nin Girkê Legê'ye bağlı Girzîro'da 11 gündür Halk Savunma Birlikleri (YPG) kuşatması altında olan Suriye ordusu taburundan askerler firar ederek YPG güçlerine teslim olmaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre dün akşam saatlerinde 31 asker daha firar ederek YPG güçlerine teslim oldu. Böylece firar ederek YPG güçlerine teslim olan asker sayısı 60'a çıktı.

YPG, firar ederek kendilerine teslim olan askerlerin sayısı ile akıbetleri konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Heseke eyaletine bağlı Dêrika Hemko yakınlarında bulunan Girkê Legê'ye bağlı Girzîro köyündeki olaylar 9 Ocak günü başlamış, Baas rejim ordusu ile rejim yanlılarının baskılarına karşı yardım talebi üzerine bölgede önlemlerini arttıran YPG güçleri, rejim askerleri ile destekçilerinin Girzîro köyünü terk etmelerini istemişti.
YPG'nin talebine ateşle karşılık verilmesi üzerine 10 Ocak günü gün boyu çatışmalar meydana gelmiş, 15 Ocak gününe kadar aralıklarla devam eden çatışmalarda YPG kaynaklarına göre 1 asker yaşamını yitirirken 8 rejim yanlısı da yaralanmıştı.

Çatışmalarla birlikte YPG güçleri, rejim asker ve yanlılarını köy içerisinden çıkarırken, 200'ü aşkın rejim askeri ve yanlısının bulunduğu taburu kuşatma altına almıştı. Tabur kuşatma altında tutulmaya devam ediliyor.

Suriye Ordusu, Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG) kuşatması altında bulunan Girzîro köyü bölgesini helikopterlerle bombaladı. Bombardıman ardından yer yer çatışmaların yaşandığı bölgedeki rejim ordusu taburundan kaçarak YPG'lilere teslim olan asker sayısı 134'e çıktı.

Suriye ordusu, 11 gündür Halk Savunma Birlikleri (YPG) kuşatması altında olan Batı Kürdistan'ın Girkê Legê'ye bağlı Girzîro köyü çevresini helikopterlerle bombaladı. Öğle saatlerinde gerçekleşen bombardımanda can kaybı konusunda bir bilgi edinilemedi.

Bombardıman ardından, yer yer çatışmaların yaşandığı bölgedeki rejim ordusu taburundan bulunan askerler gruplar halinde taburdan kaçarak YPG'lilere teslim oldu.

ANF muhabirinin bildirdiğine göre, dün akşam saatlerinde 31 asker firar ederek YPG güçlerine teslim olurken, bugünkü bombardıman ardından teslim olan asker sayısı 134'e yükseldi.

Heseke eyaletine bağlı Dêrika Hemko yakınlarında bulunan Girkê Legê'ye bağlı Girzîro köyündeki olaylar 9 Ocak günü başladı. Baas rejim ordusu ile rejim yanlılarının baskılarına karşı yardım talebi üzerine bölgede önlemlerini arttıran YPG güçleri, rejim askerleri ile destekçilerinin Girzîro köyünü terk etmelerini istedi.

YPG'nin talebine ateşle karşılık verilmesi üzerine 10 Ocak günü gün boyu çatışmalar meydana geldi. 15 Ocak gününe kadar aralıklarla devam eden çatışmalarda YPG kaynaklarına göre 1 asker ölürken, 8 rejim yanlısı da yaralandı. Çatışmalar sırasında 4 asker teslim olurken 7 rejim yanlısı ise YPG'liler tarafından esir alındı.

Çatışmalarla birlikte YPG güçleri, rejim asker ve yanlılarını köy içerisinden çıkarırken, 200'e aşkın rejim asker ve yanlısının bulunduğu taburu kuşatma altına aldı. Tabur kuşatma altında tutulmaya devam ediliyor.

DİHA

Hiç yorum yok: