3 Ocak 2013 Perşembe

Tunus'ta Aranıyor, Erdoğan'dan Ödül AlıyorTunus’ta halk ayaklanması ile devrilen Bin Ali rejiminin etkili isimlerinden ve hakkında yolsuzluktan uluslar arası yakalama emri olan Saida Agrebi, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı karede görüntülendi. Tunus, Türkiye’nin 'ödüllendirdiği' Agrebi’nin iadesini istedi.

Tunus Sosyal İşler Bakanı Halil Zawiya, ulusal televizyon El Wataniya’da yaptığı açıklamada, hakkında uluslar arası yakalama emri olmasına rağmen Saida Agrebi’nin Ankara’da düzenlenen Uluslararası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi’nde görüntülenmesinin Tunus hükümetini şok ettiğini söyledi.

Zawiya, Tunus’un zirvedeki temsilcisi Moez Bin Dhia’nın protesto amaçlı olarak zirveyi terk etmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Tunus, Türkiye’den bu duruma ilişkin hem açıklama ve hem de Agrebi’yi tutuklayarak iade etmesini istedi. Zawiya, Agrebi’nin hiçbir şekilde Tunus’u değil, başkan yardımcısı olduğu Dünya Aile Örgütü’nü temsil ettiğini söyledi.

ANKARA'DAN AGREBİ'YE ÖDÜL

Türk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi sitesinde yer alan fotoğraflarda 2-3 Ocak tarihlerinde organize edilen zirvedeki davetliler arasında Paris’teki Dünya Aile Örgütü’nün başkan yardımcısı Saida Agrebi’nin de yer aldığı görülüyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da eşlik ettiği Agrebi’ye ödül verildiği de fotoğraflarda göze çarpıyor. Erdoğan, bu konferansta bir konuşma yaparak yine kadınlara “üç çocuk yapma” çağrısında bulunmuştu.

Bin Ali rejiminin devrilmesi ardından Tunus’tan kaçan Saida Agrebi hakkında 15 Ağustos 2011 tarihinde uluslar arası yakalama emri çıkarılmıştı. 1992 yılında kurduğu Tunus Anneler Örgütü bünyesinde yolsuzluk yapmakla suçlanan Agrebi, yakalama emri çıkarılmasından 15 gün önce (30 Temmuz) Fransa’ya gitmek üzere ülkeden kaçmıştı. 12 Mart 2012’de Paris’teki Charles-de-Gaulle havaalanında tutuklanan Agrebi, adli kontrol altında serbest bırakılmıştı. Agrebi, Bin Ali'nin eşi Leila Trabelsi ile olan yakın arkadaşlığı ile de biliniyor.

17 Aralık 2010’da Muhammed Buazizi isimli seyyar satıcı yoksulluk ve polisin yaşattığı eziyetlere karşı Sidi Buzid valiliği önünde bedenini ateşe vermesi ardından başlayan isyanda, 24 yıllık Zeynel Abidin Bin Ali iktidarı yıkılmıştı. Buazizi’nin bedeni ateşe vermesinden 28 gün sonra, yani 14 Ocak 2011’de Bin Ali, iktidarı bırakarak ülkeden kaçmıştı. 


ANF

Hiç yorum yok: