16 Aralık 2012 Pazar

HPG: Uyuşturucu Ticareti Bizzat Bölgedeki Askeri Komutanlar ve Emniyet Yetkililerinin Onayı ve Bilgisi Dahilinde Yapılmaktadır

HPG Anakarargah Komutanlığı, Diyarbakır Valiliğinin, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ele geçirilen uyuşturucunun PKK’ye ait olduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Hareketimiz üzerine yıkılmaya çalışılan uyuşturucu ticareti suçlamaları tümüyle yalan olup bu ticaret bizzat bölgedeki askeri komutanlar ve emniyet yetkililerinin onayı ve bilgisi dahilinde yapılmaktadır” dedi.

HPG Anakarargah Komutanlığı, Diyarbakır Valiliğinin, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ele geçirildiği ileri sürülen uyuşturucu ve söz konusu uyuşturucunun "PKK’ye ait olduğu" yönündeki iddialarla ilgili açıklamada bulundu.

“14 Aralık günü Amed Valiliği tarafından Lice ve çevre köylerinde jandarma tarafından yapılan operasyonlarda 21 ton uyuşturucu madde ele geçirildiği iddia edilmiştir” denilen HPG Anakarargahı açıklamasında bu iddiaların tümüyle yalan olduğu belirtildi.

“Türk özel savaş karargahı, Amed’in Lice ilçesinde ele geçirildiği iddia edilen uyuşturucu maddelerle hareketimiz arasında bağlantı kurmaya çalışmakta, hareketimizin uyuşturucu ticaretinden fayda sağladığı yönlü propagandalar yapmaktadır” denilen açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi:

“Hareket olarak, ideolojik çizgi, yaşam tarzı ve ahlaki değerlerimize bağlılığımızın bir gereği olarak uyuşturucu ve ticaretiyle ilişkilenmek bir yana, bu tür faaliyetler ve faaliyet sahipleriyle sürekli mücadele içinde bulunduğumuz başta Kürdistan halkı olmak üzere tüm kamuoyu tarafından iyi bilinmektedir.

Hareketimiz üzerine yıkılmaya çalışılan uyuşturucu ticareti suçlamaları tümüyle yalan olup bu ticaret bizzat bölgedeki askeri komutanlar ve emniyet yetkililerinin onayı ve bilgisi dahilinde yapılmaktadır.”


2000'LERDE YENİDEN ÖZENDİRİLDİ

Bölgede yapılan uyuşturucu ticaretine ilişkin bilgi veren bölge halkı, birçok karakol ve askeri üssün uyuşturucu ekimi, üretimi ve ticaretinde aktif rol aldıklarını belirtiyor. Lice merkezli örgütlendirilen uyuşturucu ticaretinin 2000’lerde köylere dönüş projeleriyle birlikte başladığına dikkat çeken yerel kaynaklar, uyuşturucu ekiminin özendirildiğini belirtiyor.

ÖRGÜTLEME VE PAZARLAMAYI SUBAYLAR YAPIYOR

Uyuşturucu ekiminin örgütlenmesini ve pazarlamasını komutan ve subayların yaptığı, korucuların ise pratik örgütlemeden sorumluğu olduğunu ifade eden kaynaklar, ekonomik sıkıntı çeken bilinçsiz kesimlerin “kolay para kazanın” adı altında özendirildiği, bir kere işin içine çekilen kişilerin ise kameraya alınarak daha sonra kendisine “kabul etmez ve devam etmezsen yirmi sene yatarsın” denilerek şantaj yapıldığını kaydediyorlar.

UYUŞTURUCU PAZARINDA AKTİF ROL ALAN KARAKOLLAR


Lice ve Lice’ye bağlı bazı köylerle, Kulp, Dicle ve Bingöl’ün Genç ilçesinde örgütlendirilen uyuşturucu ekim ve pazarlamasında aktif olarak yer alan kimi karakol ve üslerin isimleri ise şöyle:

Lice Motorize Tank Taburu, Qaxkê, Laver, Hezan, Angul, Hedîk karakolları ve Bilbilk hareket üssü, Dicle ilçesinde bulunan Şingirik karakolu ve Bingöl’ün Genç ilçesinde bulunan Bawan karakolu.

Bu karakol ve üslerin çoğunlu ovalık alanda bulunup jandarmanın operasyon düzenlediği ve uyuşturucu maddeleri ele geçirdiğini iddia ettiği köy ve yerleşim yerlerinin tümü bu ismi geçen karakolların çevresinde veya denetimleri altında yer alıyor.


Daha önceki yıllarda, özellikle 1990'larda uyuşturucu ve eroin ticaretinin nasıl Türk Ordusu, Korucular ve Polis tarafından panzerler, helikopterler ve tüm devlet olanakları kullanılarak Kürdistan üzerinden Avrupa'ya taşındığı defalarca basına yansımış ama üzeri yine devlet tarafından kapatılmaya çalışılmıştı. Özellikle Susurluk süreci bu tür kanıtların ortalığa saçıldığı bir dönem oldu. Devletin Kontrgerilla, JİTEM, Korucu ve Polis Örgütü tarafından bizzat örgütlenen dev uyusturucu ticareti Kürdistan'daki Kirli Savaşın finanse edilmesinde kullanılıyor.

ANF

Hiç yorum yok: