15 Kasım 2012 Perşembe

17 Kasım TOPYEKÜN DİRENİŞ GÜNÜ İlan Edildi

Kürdistan Halk İnisiyatifi, iktidardaki “faşist zihniyetin” çözüm getirmeyeceğini belirterek, 17 Kasım gününü “topyekün direniş günü” ilan etti. Halk İnisiyatifi, Kürtleri Türk eğitim sistemi ve mahkemeleri de reddederek işlevsiz kılmaya çağırdı.
Cezaevlerindeki açlık grevlerinin 65. gününde yazılı bir açıklama yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi, “Büyük zindan direnişinin vardığı aşama ve oluşturduğu etki Önderliği özgürleştirecek ve Kürdistanı statüleştirecek imkan ve fırsatları içinde barındırmakta ve sunmaktadır” diye belirtti.

SÖMÜRGECİLİĞİN BÜTÜN KURUMLARI HEDEF OLACAK


İnisiyatif, “Halkımızın ve dostlarının zindan direnişine paralel geliştirdiği serhildan bir düzeye gelmiş bulunmaktadır. Ama bunun amacımızı gerçekleştirmeye yetmediği görülmektedir. Dolayısıyla Serhıldanlarımızı büyütmek, süreklileştirmek ve radikalleştirmek bizi mutlak zaferle buluşturacaktır. Önder Apo’nun özgürlüğünü ve Kürdistan’ın özgürlüğünü garanti altına almanın yegane yöntemi serhıldanı büyütmek olacaktır. Bu saatten sonra geliştireceğimiz serhildan sömürgeciliğin bütün kurumlarını ve uygulayıcılarını hedef almalı, sömürgecilerin Kürdistan da barınmasına son verecek düzeyde vurucu olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın idamı geri getirme tehdidine dikkat çeken İnisiyatif, “Kürt katili Erdoğan idamı geri getireceğini gündemleştirerek güya Kürtleri korkutmak ve sindirmek istemektedir. Zaten fiiliyatta Kürt idamı ve Kürt katliamı faşist T.C-AKP devletinin temel politikasıdır” dedi.

“Önder Apo’nun etrafında kilitlenen kırk milyonluk Kürt ulusu ve dostlarının yeri geldiğinde milyonlarca fedaiye dönüşeceğini unutmamalıdırlar” diye uyaran İnisiyatif, tutsakların taleplerinin temel insani talepler olduğunu belirterek, “Bu talepleri kabul görmeyen faşist bir zihniyetin çözüm getireceğini beklemek amiyane deyimle aptallık ve ahmaklık olur” dedi

İnisiyatif, “direnişten başka bir seçeneğimiz olmadığı kesindir” vurgusunu yaparak, devlet tarafından yürütülen asimilasyon politikalarına da değindi ve çağrılarda bulundu: “Mücadelemizi büyüttüğümüz böylesi bir süreçte kadro, yurtsever ve bir çok yerdeki halkımızın kendi anadili ile konuşmaması kendi sömürgecisini cesaretlendirmekte ve asimilasyona yönelik umutlanmasını sağlamaktadır. Yine bir yanda kendi ana dilini istemek, bir yandan da sömürgeciliğin okullarına sıkı sıkıya bağlanmak tutarlı bir yaklaşım olmadığı gibi, sanki düşman bir şey verecekmiş beklentisine sevk etmekte ve geleceğini düşmanda görmeye neden olmaktadır. Oysa bir Kürt için sömürgeci TC okulları tam bir soysuzlaşmayı ifade etmektedir.”

FETHULLAH GÜLEN KURUMLARI KÜRDİSTAN’DAN SÖKÜLMELİ

Kürt halkını bu eğitim müfredatını öfkeyle reddetmeye ve Kürdistan’da işlerliğine son vermeye çağıran İnisiyatif, Fethullah Gülen dersane ve yurtlarının “ajanlaştırma ve düşürme” yerleri olduğunu belirtti. Bu kurumların hedef alınması ve Kürdistan’dan köklerinin kazınmasını isteyen İnisiyatif, “ Özellikle özgürlük mücadelemize bağlı yurtsever Kürt ve demokrat öğretmenler sömürgeci AKP-devletine karşı net tavır almalı, kendi anadilinin öncüsü olmalıdır. Kesinlikle hiçbir Kürt genci düşman askerliğine gidip kardeş kanını dökmemeli, halkının yanında olmalı ve serhıldanlara öncülük etmelidir” dedi.

MAHKEMELER İŞLEVSİZLEŞTİRİLMELİ

Rejim mahkemelerinin de reddedilmesini isteyen Halk İnisiyatifi, “Halkımız her il, ilçe, mahalle ve köyde adalet kurumlarını kurarak devletin mahkemelerini işlevsiz bırakmalıdır. Artık kendi düşmanlarımıza vereceğimiz vergiyi kesmeli, varoluşumuzun ve özgürlüğümüzün teminatı olan Kürdistan Özgürlük Mücadelesine vermelidir” dedi.

Açıklamada, “Zafere kilitlenen Kürdistan Halkı; Bütün halkımızı olası zindan direnişine müdahale ve zindanlardaki yoldaşların şahadetine duyarlı olmaya çağırıyoruz. Her iki ihtimale karşı da halkımız teyakkuzda olmalıdır. Kabul edemeyeceğimiz bir müdahale ve şahadete karşı alacağımız tavır Kürdistan’ı sömürgecilerden söküp atmalı ve Kıyametler koparılmalıdır” denildi.

17 KASIM TOPYEKÜN DİRENİŞ GÜNÜ

İnisiyatif, “Kürdistan halkı serhildanı ve isyanı büyütüp yükselterek sonuç alacaktır. Düşmanı yenilgiye götürecek son hamle kesinlikle halk serhıldanı olacaktır” diyerek şöyle devam etti: “Kürdistan halkı olarak, 17 kasım 2012 cumartesi günü topyekûn direniş günü ilan ediyoruz. Kürt halkı ve dostları 30 ekim de nasıl yaşamı durdurup serhildanı büyütmüşse, 17 kasım cumartesi günü de süresiz dönüşümsüz serhildana kalkmalıdır.

Süreklileşen, yükselen bir serhildan kesinlikle zaferi ve çözümü getirecektir. Bütün kürdistan demokratik kurumlarına ve yurtseverlerine çağrımız; 17 Kasım cumartesi topyekûn direniş gününün, büyük vicdani, ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeleri ve bu direnişin pratik örgütleyicileri ve öncüleri olmalarıdır. Bütün halkımız bu günün sadece katılımcısı değil örgütleyicisi ve çalışanı olmalıdır. Yediden yetmişe 17 kasım cumartesi günü bütün halkımız geliştireceğimiz serhıldanlarda yerini almalıdır. Esnafımız kepengini, araç sahipleri kontağını kapatıp, işçimiz işini bırakıp serhıldanlara katılmalıdır. Genç, işçi ve ev kadınları renkleri ve direnişi ile serhıldanı coşturmalıdır. Bütün Kürdistan gençliği 17 Kasım’da yerini alıp her alanı düşmana cehenneme çevirmelidir. Kürdistan ve metropoldeki bütün demokratik kurumlarımız, çalışan ve yurtseverlerimiz bu çağrımızı esas almalı, buna göre planlama çıkarmalı ve pratikleştirmelidir.”


ANF

Hiç yorum yok: