17 Eylül 2012 Pazartesi

Hakkari ve Şırnak'ta Devrimci Gerilla Operasyonları

HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Hakkari’nin Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca ilçeleri ile Şırnak’ta 15 ve 16 Eylül tarihlerinde düzenlenen eylemlerde 23 askerin öldürüldüğünü bildirdi. HPG-BİM, Şemdinli’de iki gerillanın da hayatını kaybettiğini açıkladı.

HPG gerillalarının Hakkari’nin Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde başlattığı devrimci harekat çerçevesindeki eylemlerinin devam ettiğine dikkat çeken HPG-BİM, eylemlere ilişkin ayrıntılar verdi.

Devlet yetkilileri tarafından 4 askerin öldüğünün iddia edildiği eylem hakkında da bilgi veren HPG-BİM, 15 Eylül günü saat 14.00’da Hakkari-Çukurca yolu üzerinde “işgalci TC ordusuna” ait askeri bir konvoya yönelik gerçekleştirilen eylemde Kirpi tipi zırhlı bir aracın imha edildiğini, 1 Reo ve 1 Dağgeyiği tipi aracın da darbelendiğini belirtti. Eylem sonucunda 12 askerin öldüğünü, 5 askerin de yaralandığını belirten HPG-BİM, eylem ardından Türk ordusu tarafından kobra helikopterler desteğinde alanda bir operasyon başlatıldığını kaydetti.

ŞEMDİNLİ’DE 2 GERİLLA HAYATINI KAYBETTİ

HPG-BİM tarafından yapılan açıklamada Şemdinli’de yaşanan çatışma ve gerçekleştirilen eylemler hakkında şu ayrıntılara yer verdi:

“15 Eylül günü saat 23.30 sularında Şemdinli’ye bağlı Ewliya zozanlarında operasyon düzenleyin işgalci TC ordu askerlerine gerillalarımızın karşılık vermesi üzerine şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Sabah saatlerine kadar obüs ve havan toplarıyla yapılan bombardımanların yanı sıra Goste, Kure Mizgeftê ve Hacıbeg suyu vadisine yönelik savaş uçaklarının düzenlediği saldırılara rağmen gerillalarımız düşman birliklerinin ilerlemesine izin vermemiştir. Yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 4 düşman askeri öldürülmüş, yaralı düşman askeri sayısı ise tespit edilememiştir. Çatışmada ayrıca 2 yoldaşımız şahadete ulaşmıştır. Şehit yoldaşlarımızın kimlik bilgileri netleştirildiğinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Gerillalarımız 16 Eylül günü Gare Alayı’nın güvenliğini alan bir tepeye ve Salara tepesinde konumlanan düşman birliğine yönelik iki ayrı eylem gerçekleştirmiştir. Eylemler sonucunda Salara tepesinde 1, Alay güvenliğini alan tepede de 1 olmak üzere 2 düşman askeri öldürülmüştür.

Gerillalarımız ayrıca 16 Eylül 08.00-18.00 saatleri arasında Yüksekova-Oramar yolu Geliye Doski mıntıkasında bir yol kontrol eylemi gerçekleştirmiştir. Durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştiren gerillalarımız, toplanan 300 kişiye süreç hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.”


HPG gerillalarının 14 Eylül günü Şemdinli-Yüksekova arasında bulunan Haruna karakoluna yönelik gerçekleştirdiği ve 60 askerin öldüğü belirtilen “fedai” eyleme ilişkin bazı ayrıntılara da yer veren HPG-BİM, bu eylem ardından Kole ve Tuye köyleri arasında indirme yapmak isteyen 1 skorsky helikopterin gerillalar tarafından vurulduğunu bildirdi.

Ağır darbe alan skorsky helikopterin alandan uzaklaşmak zorunda kaldığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca gerillaların eylemde Haruna karakolunda öldürülen askerlere ait olan 1 adet kalaşnikof silahı da ele geçirdiği kaydedildi.

GABAR’DA 5 ASKER ÖLDÜ

HPG-BİM, Gabar dağında gerillaların gerçekleştirdiği eylem hakkında da bilgi verdi. 16 Eylül günü saat 17.30 sularında Şırnak Gabar dağı Gire Cotyar alanında bulunan “işgalci TC ordusu” askerlerine yönelik gerçekleştirilen eylemde 2 nöbetçi kulübesinin imha edildiği ve 5 askerin öldürüldüğü bildirildi. Açıklamada ayrıca Türk ordusunun eylem ardından çevreyi rastgele obüs ve havan toplarıyla bombaladığı ifade edildi.

TSK DERSİM’DE YİNE ORMANLARI HEDEF ALDI


Bugün sabah saatlerinde Türk ordusu tarafından Dersim’de gerçekleştirilen bombardımanda yine ormanların hedef alındığı belirtildi. Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Ağaçpınar ve Mankürek alanlarına yönelik “işgalci TC ordusu” tarafından kobra helikopterler tarafından bir bombardıman düzenlendiği bilgisini veren HPG-BİM, saldırı sonucunda alanda başlayan orman yangının halen devam ettiğini bildirdi. 


ANF

Hiç yorum yok: