21 Ağustos 2012 Salı

BDP Eşbaşkanları Antep´teki Saldırıyı Kınadı

ANKARA - BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Antep'te meydana gelen bombalı saldırıyı kınadı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Eşbaşkanlar, "saldırının tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz" dedi.

BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak dün akşam saatlerinde Antep'te meydana gelen saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Demirtaş ve Kışanak, "çocuklarımızın ve sivil yurttaşların katledilmesine yol açan, mübarek bayramı kana bulayan bu saldırıyı açıkça kınıyor, lanetliyoruz" dedi.

BDP Eşbaşkanları, saldırı ardından partilerinin hedef gösterilmesine de tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkemizi her türlü şiddet zemininden ve olasılığından uzak tutmanın tek yolu kurumsal demokrasiyi ve iç barışı güçlendirecek adımları bir an önce ve hep birlikte atmaktır. Ortadoğunun son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği bu günlerde, Partimizin mütemadiyen yaptığı çözüm çağrılarını ve iyi niyetli uyarılarını 'tehdit' olarak çarpıtarak lanse etmek yerine, aklıselim bir yaklaşımla ele alarak tartışmanın aciliyetini bir kez daha hatırlatmayı görev olarak telakki ediyoruz."

'KATLİAM TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI'

Hükümetin iç ve dış politikası nedeniyle Türkiye'nin adım adım Ortadoğu'daki tehlikeli akıntıya doğru ilerlediğini kaydeden Demirtaş ve Kışanak, Hükümet'e de çağrıda bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ülkenin içine girdiği durumdan kendisi dışında herkesi sorumlu tutan Hükümetin radikal ve cesur bir politika değişikliğine giderek basta kalıcı iç barış sağlayacak adımları atmasında, Suriye politikasını da gözden geçirmesinde büyük fayda görüyoruz. Saldırının arkasındaki ve içindeki bütün güçlerin tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarmasını, katliamın tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz." 


ANF

Hiç yorum yok: