21 Temmuz 2012 Cumartesi

Kürtler Kobani'den Sonra Afrin'de de Yönetime El Koydu

Afrin - Batı Kürdistan halkı Kobani kentinden sonra Afrin kentinde de yönetime el koydu. Bu arada kuruluşunu ilan eden Halk Savunma Birlikleri (YPG), Batı Kürdistan’ın güvenliğini üstlendi.

Batı Kürdistan’da tarihi gelişmeler yaşanıyor. Alınan bilgilere göre halk ve savunma birlikleri bugün Afrin kenti ve Cidêris ilçesinde Baas rejiminin tüm kurumlarına baskın yaparak el koydu. Halkın kurumlara el koyma operasyonunun sabah saatlerinde başladığı öğrenildi.

Bu arada bölgenin en büyük kenti Qamişlo’da tüm internet ve telefon hatlarının Baas rejimi tarafından kesildiği ve kentle bağlantı kurulamadığı öğrenildi.

19 Temmuz’da Kobani şehrinin yönetiminin denetimi tamamen Kürt halkının eline geçmişti. Mart 2011’deki ayaklanma ardından anadil okulları açan, halk meclislerini kuran, savunma komitelerini oluşturan, sivil toplum ağını genişleten, partiler ve örgütler arası birliği güçlendirerek, tek çatı altında buluşturan Kürtler, Suriye’de şiddet olaylarının derinleştiği bir dönemde, kendilerini tüm bölgede koruyacak bir savunma gücünün ilanını da yaptı.

Bölgede “Halk Savunma Komiteleri” olarak örgütlenen ve güvenliği sağlayan savunma güçleri, Kobani şehrinin yönetimini ele geçirdikten sonra kendilerini “Halk Savunma Birlikleri (YPG)” olarak ilan etti. 


ANF

Hiç yorum yok: