16 Haziran 2012 Cumartesi

Demirtaş: AKP'nin Çözüm Politikası Yok

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Derecik Beldesi'nde halkla bir arayla gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''AKP'nin çözüm politikası yoktur, olsa en fazla destekleyen bizleriz” dedi. Demirtaş ayrıca geçmişteki ve şimdiki bütün Kürt liderlerin ortak rüyasının birlik ve beraberlik içinde yaşamak olduğunu belirtti.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Hakkari milletvekilleri Adil Kurt ve Esat Canan, Hakkari'deki ziyaretlerini tamamlandı. Ziyaretleri kapsamında son olarak Şemdinli ilçesine bağlı Derecik (Robarok) bağlı ve Federal Kürdistan Bölgesi sınırının sıfır noktasında bulunan köyleri ziyaret etti. Şemdinli'den yaklaşık 100 araçlık bir konvoyla Şemdinli, Esendere, Yüksekova ve Hakkari belediye başkanları, BDP yöneticileri, Federal Kürdistan'dan gelen yurttaşlar ile yaklaşık 500 kişi, önce sınırın sıfır noktasında bulunan Yeşilova (Navberojan) ve Gökçetaş (Musaken) köylerini ziyaret etti. Demirtaş ve beraberindekiler daha sonra Derecik (Rubarok) beldesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Ortaklar (Bêsosin) Karakolunda askerler konvoyu durdurarak, milletvekillerinde aralarında bulunduğu konvoyu aramak istedi. Aramaya karşı çıkan milletvekilleri ile askerler arasında uzun süre gerginlik yaşandı. Gerginlikten sonra yolun açılması üzerine konvoy yoluna devam etti.

BURAYA GELİN, BURADAN KONUŞUN

Demirtaş'ın ilk olarak ziyaret ettiği Yeşilova (Navberojan) köyünde, yaklaşık 300 kişi tarafında ellerinde PKK ve Konfederalizm bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleriyle karşıladı. Burada askeri birliğin önünde halka seslenen Demirtaş, "Üzerimizdeki baskıları görmeyen görmek istemeyenler buyursunlar gelsinler. Bu coğrafyada halkın yaşadığı faşizme tanıklık yaparak görsün. Bu halkın talepleri neymiş görsünler. Ondan sonra konuşsunlar. İstanbul'dan Ankara'dan ahkam kesenler parlamentoda bu sorunu anlamadan bilmeden konuşanlar, onları buraya davet ediyorum. Savaş politikaları ile savaş kanunlarıyla teskereleri ile parlamentoyu savaş meclisi gibi çalıştıranlar. Bu ülkede Kürt halkının talepleri kendi topraklarında özgürce eşitçe yaşamasına tahammül yoksa kimse çıkıp
"Kürt sorunun çözülmüştür' söylemini kullanmasın. Tayyip Erdoğan'ın Roboski katliamı başta olmak üzere KCK tutuklamaları, siyasi operasyonlara karşı yaklaşımı ciddiyetsiz, saygısız ve ahlaksız yaklaşımı, bu topraklarda mahkûm edilmiştir" dedi.

KÜRTLERİN ORTAK RÜYASI : BİRLİK

Kürt halkının Kürdistan'da böylesi bir faşizmi tanımadığını defalarca ilan ettiğini
vurgulayan Demirtaş, "Sadece bütün Kürtlerin değil, Ortadoğu'daki artık bütün devletlerinde uluslar arası güçlerinde siyasi iradeyi görmesi, tanıması, anlamsı lazım. Kürt halkının siyasi önderlerinin, liderlerinin ortaya koyduğu çözüm önerilerini dinlemeyen tanımayan devletler ve uluslararası güçler bu topraklarda asla ve asla hiç bir kalıcı çözümü gerçekleştiremezler ama halkımızı da teslim alamazlar" dedi.

Konuşmasında Kürt önderlerin geçmişte ve bugün verdiği mücadeleye dikkat çeken Demirtaş, "Mela Mustafa Barzani'den Sayın Öcalan'a, Sayın Mesut Barzani'den Celal Talabani'ye geçmişteki ve şimdiki bütün Kürt liderlerini ortak rüyası var: Kürt halkının birlik olmasıydı. Kürdistan'ın suni yapay sınırları üstünde bir kez daha Kürt haklına sesleniyorum. Kürt haklı eşitçe özgürce barış içerisinde yaşamaktan yana iken Kürt halkına karşı katliam ve tutuklama yapan bir partinin yanında yer almayın. AKP'nin çözüm politikası yoktur. Olsa en fazla destekleyen bizleriz. AKP'deki Kürt artık akıllarını başına almalı, vicdanlı ve ahlaklı bir yaklaşımla kendi halkının yanında olduğunu herkese göstermelidir. Bu çağrıyı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Çünkü AKP'li Kürtler bugün tutuklama ve katliamların ortağı yapılıyor. Onurlu hiç bir Kürt bu katliamı kabul etmemelidir. Biz AKP'li değiliz ve katliamın ortağı değiliz. Eğer özgürce yaşamak istiyorsak el ele vermekten başka bir çaremiz yoktur" diye konuştu.

HALK DİRENMEKTEN BAŞKA SEÇENEĞİN OLMADIĞINI GÖRDÜ

Kürt halkı için artık geri adım atmak zamanı olmadığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Allahtanbaşka hiç bir kimseden de korkmayacağız. Böylesine bir halkız ki artık öylesine siyasi iradeyiz ki, biz haklı olduğumuz için taleplerimiz meşru olduğu için biz asla ve asla yenilmeyecek bir düzeye gelmişiz. Eğer bizimle siyasi çözüm geliştirmek isteyen herhangi siyasi güç varsa, bu halkın iradesine saygı duyacaktır. Bu siyasi iradeyle ortaya çıkmış, siyasi iradeye saygı göstererek, ondan sonra bu ülkeye barış getirmek çözümü getirmek daha kolay olur. Kürt siyasetçileri Türk siyasetçiler de gerçekler üzerinde politika üretirlerse çözüm bulunur. Halk, faşizan yaklaşımlara direnmek dışında başka seçeneğinin olmadığını da görmüştür."

AKP’NİN BARIŞ PROJESİ YOK

Demirtaş ve beraberindekiler daha sonra Gökçetaş (Miseka) köyünü ziyaret ederek yurttaşlarla görüştü. Buradan da Derecik (Rubarok) geçen Demirtaş ve beraberindekiler burada yurttaşlar tarafından karşılandı. "Sınırda ve Derecikte tankların topların bu coğrafyada nasıl bir savaş yürütüldüğünü açık göstergesidir
" diyerek konuşmasına başlayan Demirtaş, "Yaşananları görmek istiyorsanız, gelin buradaki halkı görün ve dinleyin. Barışın da savaşın da gerçek yüzünü burada göreceksiniz. Kimse kimseyi aldatmasın şu anda hükümetin elinde bir barış projesi yoktur. AKP'nin elinde barış projesi olsa en çok desteği bizden alır. Çünkü savaşın en çok acısını çeken biziz, barışı da en çok isteyen biziz ve özgürlüğü de en çok isteyen biziz. Kimse bizim barış karşıtı olduğumuzu iddia edemez" dedi.

Hiç yorum yok: