14 Haziran 2012 Perşembe

AKP Hükümeti ABD Talimatıyla Suriye Savaşı İçin Ön Hazırlık Yapıyor

ABD’den yeşil ışık alan AKP Hükümeti, Şam rejimini devirecek savaşın öncüsü olmak için hazırlıklara başladı.


ABD yönetimi, Suriye’de 14 bin kişinin yaşamını yitirdiği iktidar savaşında AKP Hükümetine’ne aktif rol alması için düğmeye bastı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Şam rejiminin Kürtlerin yoğun olduğu Halep kenti ve çevresinde yığınak yaptığı haberleri üzerine yaptığı açıklamada, ‘bu Türkiye’nin stratejik ve ulusal çıkarlarına aykırı’ diyerek Türkiye’nin kırmızı çizgilerini belirledi. Türkiye de, Cizre-Nubaybin hattında tanklarını konuşlandırarak olası bir savaş için hazırlıklara başladı.

Uluslararası toplumun eliyle Suriye’deki iç savaş tırmandırılıyor. Bir taraftan muhalifler silahlandırılıyor diğer taraftan başta BM olmak üzere uluslararası güçler tarafından Suriye’de iç savaş olduğu dillendiriliyor. Böylece Şam rejimine yönelik bir savaşın yolu açılıyor. Ancak Rusya’nın muhalif olmasından dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir savaş kararı çıkartılamıyor. Libya’da Kaddafi rejimine yönelik operasyonu yapan ülkeler arasında olan ABD de, Türkiye’yi savaş için öncü güç olarak hazırlıyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad rejiminin Kürtlerin örgütlü ve yoğun olarak yaşadığı Halep’e yığınak yapmasını ''Türkiye’nin ‘stratejik ve ulusal çıkarları’na aykırı'' olduğunu savundu.

Namlular Suriye’ye bakıyor

 
Clinton, önceki gün ABD düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, “Edindiğimiz bilgiye göre, Suriye güçleri son 24-48 saat içerisinde Halep çevresinde yığınak yapıyor. Bu, stratejik ve ulusal çıkarları açısından Türkiye için bir kırmızı çizgi olabilir. Dolayısıyla bunu çok dikkatle takip ediyoruz” şeklinde konuştu.


Türkiye de ABD tarafından çizilen ‘kırmızı çizgiler’ uyarısınca dün hemen harekete geçti. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre Türkiye, Suriye ile sınırı olan Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Mardin’in Nusaybin arasında kalan bölgedeki askeri birliklerde bulunan tanklar sınır kesimine konuşlandırdı. 


Cizre ilçesinde bulunan tank taburundan çıkan tanklar, sınır kesiminde Suriye’nin Andivar bölgesine bakacak şekilde konuşlandırılırken, sınır karakollarında güvenlik amacıyla bulundurulan tankların da Suriye sınırına gönderildikleri ve tankların namlularının sınıra çevrildiği bildirildi.

MİT eliyle silah sevkiyatı

 
Uzmanlar, Suriye’ye yönelik olası bir askeri operasyonun bölgesel savaşa yol açacağı uyarısında bulunuyor. Ancak Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan, ellerinde oyuncak olan muhaliflere silah yardımı yaparak şimdiye kadar binlerce kişinin öldüğü iç savaşı daha da körükleyerek olası askeri müdahalenin önünü açıyor.


İngiliz Independent gazetesi, Esad rejiminin devrilmesi için can atan Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dışa bağımlı muhalifleri silahlandırdığını duyurdu. Gazetenin haberine göre silahları Katar ve Suudi Arabistan ayarlıyor ve Türkiye’ye gönderiliyor. Ankara yönetimi de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aracığıyla bu silahları sadece Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla bilinen muhaliflere teslim ediyor. 


Geçtiğimiz günlerde ismi açıklanmayan bir muhalif ‘komutan’, Türkiye üzerinden kendilerine silah ve iletişim malzemeleri geldiğini ve önümüzdeki günlerde Şam rejim güçlerine yönelik büyük bir taarruz başlatacaklarını söylemişti.

Rusya’ya suçlama!

 
Birleşmiş Milletler de Suriye’deki durumun iç savaş olduğunu söyleyerek toplumu yönlendirmeye çalışıyor. Reuters haber ajansının geçtiği habere göre BM’nin ‘barışgücü operasyonları’nın başkanı olan Herve Ladsous,  Suriye’deki durumun bir iç savaş olup olmadığı sorusuna “Evet, bence böyle diyebiliriz” yanıtını verdi. Ladsous, “Artık sadece tank ve top değil, saldırı helikopterlerinin de kullanıldığı haberleri doğrulandı. Bu iş gerçekten çok büyüyor” dedi. Şam yönetiminin ülke üzerindeki denetimi kaybettiğini öne süren Ladsous, “Belli ki Suriye hükümeti birden fazla kentte büyük bölgeleri muhalefete kaptırmış ve buraların kontrolünü yeniden ele almak istiyor” dedi.


Ladsous’un ‘saldırı helikopterleri kullanılıyor’ demesi dikkat çekti. Zira ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Şam rejiminin Rusya’dan aldığı saldırı helikopterlerini muhaliflere karşı kullandığını söylemişti. Clinton, “Ruslardan, Suriye’ye yapmayı sürdürdükleri silah sevkiyatını durdurmalarını istedik. Zaman zaman bize kayglanmamamızı, gönderdikleri hiçbir şeyin (Suriye yönetiminin) ülkenin içindeki tutumuyla ilgili olmadığını söylüyorlar... Bunun doğru olmadığı açıkça belli” dedi. “Rusya’dan Suriye’ye saldırı helikopterleri gönderilmekte olduğu yolunda gelen son bilgiler bizi kaygılandırıyor” diyen Clinton, bilginin kaynağını belirtmedi.

Hiç yorum yok: