14 Nisan 2012 Cumartesi

Suriye: Bölgede Bazıları Annan Planını Sabote Etmek İstiyor

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’ye ağır eleştirilerde bulunarak, Türk hükümetinin politikalarının sorunun bir parçası haline geldiğini belirtti. Caferi bazı ülkelerin Annan planını sabote etmek istediğini ileri sürdü.

Beşar Caferi, New York’ta düzenlediği basın toplantısında Annan planın başarılı olmasından, şiddete son verilmesinden bölgede bazılarının “hayalkırıklığı duydukları” için planı sabote etmek amacıyla her türlü olasılık üzerinde durduklarını söyledi.

Açıklamalarında Caferi “Bugün, herhangi bir barış planını desteklediklerini öne sürenlerin tepkilerini ve inandırıcılığını doğrulatıyoruz” dedi.

Basın toplantısı sırasında Türkiye’nin tavrına yönelik sert eleştirilerde bulunan Caferi, “Türk hükümetinin politikalarının sorunun bir parçası haline geldiğini, ortak sınırdan silahlı unsurların sızmalarını kolaylaştırdığını ve topraklarında silahlı gruplara evsahipliğini yaptığı”nı söyledi.

Caferi, Türk politikalarının “Annan Planı'nın ihlali olarak değerlendirildiğini” savunduktan sonra “Bölgenin istikrara ve ikili komşuluk ilişkilerine ihtiyacı olduğu için Türkiye’nin NATO’dan müdahale etmesini talep etmeden önce tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini” de savundu.

Basın toplantısı sırasında Ankara’nın “sınır ihlali” olarak nitelediği, Suriye’den Türkiye’ye ateş edilmesi olayına da değinen Caferi “Silahlı bir grubun Türkiye’den Suriye’ye girmesi ve Suriye topraklarında bir polis merkezine ateş açması üzerine Suriye polisinin karşılık verdiğini, saldırganların geri çekildikten sonra polis merkezine yeniden ateş açtıklarını, merkezin de karşılık verdiğini ve bu kayıplara yol açtığı”nı vurguladı.

Beşar Caferi, Suriye hükümetinin gözlemcilerin, şiddetin sona erdiğinde konuşlanması gerektiğinde israrlı olduğunu belirtirken de “Gözlemcilerin konuşlanması, Suriye hükümeti ile BM arasında mutabakata varılan bir konudur ve halen konuşlanmaya ilişkin bazı teknik unsurlardaki nihai noktaları değerlendiriyoruz” dedi

Suriye’de ateşkesin 2. gününde çatışma

Suriye’de ateşkes ikinci gününe girerken, Türkiye sınırında ordu güçleri ile muhalifler arasında çatışma yaşandı. Çatışmadan taraflar birbirini suçlarken, BM ateşkesi gözlemek üzere ülkeye gözlemci gönderme çalışmalarını hızlandırdı.

Arap Birliği ve BM özel temsilcisi Kofi Annan’ın barış planı doğrultusunda Suriye’de ilan edilen ateşkes 2. Gününe girerken, Türkiye sınırı yakınında çatışma çıktığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi temsilcisi Rami Abdul Rahman, Hırbıtcoz köyünde Suriye ordusu ile muhalifler arasında ağır bir çatışma yaşandığını söyledi. Rahman, çatışmada ağır makineli tüfeklerin kullanıldığını ileri sürdü.

Çatışmayı doğrulayan Şam yönetimi, olaydan ‘teröristlerin’ sorumlu olduğunu iddia etti. Ateşkesin ‘teröristler’ tarafından en az 8 kez ihlal edildiğini belirten Şam yönetimi, “teröristler Annan Planı’nı sabote etmek için saldırılar düzenliyor” dedi.

MUHALİFLER BÜYÜK GÖSTERİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Yaşanan çatışmalardan Şam’ı sorumlu tutan muhalifler ise bugün ülkede büyük gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu. Muhalifler, Cuma namazı ardından yapılacak olan gösterilerin Devlet Başkanı Beşar Esad için bir test niteliğinde olduğunu söyledi.

RUSYA’DAN PROVOKASYON UYARISI

Rusya, muhaliflerin kitlesel gösteri çağrılarına karşı çıktı. Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vitali Curkin provokasyonlar konusunda uyararak, "Kitlesel gösteri çağrıları karşısında kaygılanıyoruz. Bu, şu anda ihtiyaç duyduğumuz durumun tam aksi" dedi.

BM GÖZLEMCİ YOLLAMAYA HAZIRLANIYOR


Öte yandan, Birleşmiş Milletler, Suriye’de ateşkesin denetimi için gözlemci heyet gönderilmesi konusunda çalışmalarını hızlandırdı. BM Güvenlik Konseyi üyesi ülke temsilcileri Arap Birliği ve BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın gözlemcilerin hızla sevk edilmesi çağrısına destek verdi. Konsey'in konu hakkında bugün bir oylama yapması bekleniyor.

Kofi Annan, atılan adımların kendisini cesaretlendirdiğini ancak Suriye'nin henüz altı maddeli barış planını tam olarak uygulamadığını, asker ve ağır silahların kentlerden bütünüyle çekilmediğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise gelişmeleri 'şüpheci gözlerle' izlediğini belirterek Suriye’ye göndermek istedikleri gözlemciler hakkında bilgi verdi. Ülkeye en az 200 gözlemci göndermek istediklerini belirten Ban Ki-mun, 30 kişilik bir öncü grubun gelecek hafta başında Suriye'de olabileceğini kaydetti.

GÖZLEMCİ HEYET KONUSUNDA ANLAŞMA HENÜZ SAĞLANMADI

Ancak, Cenevre’den ulaşan haberler, öncü gözlemci heyet konusunda henüz bir anlaşmanın sağlanmadığı yönünde. Bir süredir Şam’da gözlemci grubun faaliyet ilke ve koşullarına ilişkin müzakerelerde bulunduktan sonra Cenevre’ye geçen BM heyeti, bazı temel noktalar üzerinde anlaşmazlıkların olduğunu bildirdi.

Arap Birliği ve BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın planının 6 maddelik barış planının kilit unsurunu oluşturan ateşkes, dün sabah yerel saatle 06.00'da yürürlüğe girdi. Plana göre Suriye ordusunun bugün bütün kentlerden ağır silahları geri çekmesi gerekiyor. Ancak Şam yönetimi, daha önce yaptığı açıklamada, ağır silahları geri çekme karşılığında muhaliflerin saldırıda bulunmayacakları yönünde garanti istemişti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: