29 Şubat 2012 Çarşamba

Ve Cemaat Siyasete Giriyor!

Bahoz Deniz -ANF
Fethullah Gülen cemaati ile AKP arasındaki iktidar kavgası gün geçtikçe derinleşiyor. Son olarak okyanus ötesinden ‘Siyaset için hazırlıklara başlayın. Ekipler kurun’ talimatının geldiği ortaya çıktı. Geçen hafta cemaat üyelerine tebliğ edilen sözlü talimata göre cemaat yetkililerinden ‘4 kişilik ekipler’ kurulması istendiği iddia edildi.

Aylardan beri gizli gizli süren cemaat-AKP kavgası artık su yüzüne çıkmış durumda. AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte cemaat devlet kademelerinde olağanüstü bir hızlı kadrolaşmaya girişti. Hemen hemen her alana kadrolarını yerleştiren cemaat, artık AKP ile iktidar kavgasına tutuşacak güce erişti. 9 yıllık AKP iktidarında karşılıklı birbirini besleyenler tarafların bu zımni ortaklığı çatırdamaya başladı.

Cemaatin Emniyet ve Yargıda belirgin bir üstünlük kazanması ve bu üstünlüğünü AKP kadrolarını tasfiyede kullanması, AKP çevrelerinde artık kabul edilemez bir durum olarak görülmeye başlandı.

En son MİT kriziyle ayyuka çıkan iktidar kavgasında, taraflar peş peşe hamlelerini yapmaya başladı. MİT müsteşarı Hakan Fidan, emekli müsteşar Emre Taner ve yardımcısı Afet Güneş’i KCK soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırılmasıyla patlak veren olay, Cemaat-AKP kavgasında bardağı taşıran son damla olmuştu. Cemaatin, MİT üzerinde tasfiye operasyonuna giriştiğini düşünen AKP Genel Başkanı ve Başbakan R.Tayyip Erdoğan, emniyette ve yargıda yaptığı tasfiye operasyonlarıyla cevap verdi.

Daha önce isim vermeden AKP’yi eleştiren cemaattin kalemşörleri artık isim vererek AKP’ye karşı savaşın süreceğini gösteriyorlar. Aynı şekilde AKP yanlısı medya da aynı şekilde cemaate saldırmaktan geri kalmıyor . Her ne kadar tarafların sözcüleri ‘Hayır, aramızda kavga yok’ dese de yaşananlar, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını ve artık geri dönülemez bir yola girildiğini de gösteriyor!

MİT krizinin yaşandığı günlerde Fethullah Gülen yayınladığı son görüntülü mesajında isim vermedi ama direk R.Tayyip Erdoğan ve ekibini hedef aldı. Ağır ithamlarda bulunan Gülen şunları söyledi: ‘Hırsızlıklar, haramilikler yapma gibi değişik spekülasyonlar gibi kapkaççılar gibi milletin servetine hortum bağlayıp ama doğrudan doğruya irtibatlı ama kaçamak yollu başkalarının üzerinden kendi havuzlarına milletin malını akıtma gibi şeyler bunlar hep el hıyanetine giren şeylerdir. İşte bunlar hakiki manada Müslüman değiller. Menfaat üzerine dünyalarını kurduklarından dolayı başkalarını karalamak suretiyle, onlara alan tanımamak suretiyle bütün alanları kendi hesabına işgal etme gibi bir mülahazadan kaynaklanır.’
Gülen ve ekibinin bu salvolarına karşılık AKP kulislerinde de cemaat, ‘İsrail işbirlikçisi’, ‘ABD’nin piyonu’ olmakla suçlanıyor.

Bütün bu yaşananlardan sonra yeni gelişme cemaatte yaşandı. İddiaya göre ABD’de yaşayan Fetullah Gülen, cemaat mensuplarına gönderdiği son sözlü talimatıyla aktif siyasette yer almak için altyapı hazırlıklarının yapılmasını istedi. Gülen’in ‘Siyaset için hazırlıklara başlayın. Ekipler kurun, herkes en az 4 kişiyle ekip oluştursun’ şeklindeki talimatı cemaat yetkililerine tebliğ edildi. Bu gelişme AKP’den umudunu kesen Gülen’in bu hamleyle cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkması beklenen R.Tayyip Erdoğan sonrası oluşacak boşluğu doldurmak istemesi olarak yorumlandı.
KURTULUŞ'UN DİKKAT ÇEKEN ZİYARETİ

Bu arada gözlerden kaçan bir ayrıntı da geçen Pazar günü yaşandı. R. Tayyip Erdoğan hasta yatağından kalkar kalkmaz HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u eşiyle birlikte evinde ağırladı. Her ne kadar taraflar ‘Geçmiş olsun ziyaretiydi’ dese de kulislerde Erdoğan’ın, Kurtulmuş’a yeni dönemle ilgili düşüncesini sorduğu ve birlikte hareket etmek istediği iddia edildi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: