28 Şubat 2012 Salı

Suriye Ulusal Konseyi Bölündü

Beyrut - İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nden (SNC) ayrılan, aralarında Konseyin başkan yardımcılarından Heysem Malih’in de bulunduğu 20 kişilik “Suriye Ulusal Çalışma Grubu” adlı yeni bir örgüt kurdu.

Russia Today’in haberine göre, ABD, Katar, Fransa ve Türkiye tarafından kurulan Suriye Ulusal Konseyi (SNC) adlı oluşumdan ayrılan 20 kadar üye, Suriye rejimini devirmek için sürdürülen faaliyetleri güçlendirmek için “Suriye Ulusal Çalışma Grubu” adlı yeni bir örgüt kurdu.

Suriye Ulusal Konseyi, son olarak Tunus’ta ‘Suriye’nin Dostları’ adı altında gerçekleştirilen toplantıda, Suriye muhalefetinin temsilcisi olarak tanınmasına karar verilmişti. Ancak toplantının esas hedefi olan SNC’yi Suriye’nint ek temsilcisi olarak tanınması gerçekleşmemişti. Bunun nedeni konseyin tüm muhalifleri çatısı altında toplama yanısıra esas olarak Suriye’de alanda bulunan muhalefetle bağlarını kuramamasıdır.

Toplantı sırasında, konsey çalışmalarının gidişatına tepki gösteren konsey başkan yardımcısı Heysem Malih toplantıyı terketmişti. New York Times gazetesine göre 81 yaşındaki Malih, toplantıyı terk ettiği sırada, “Böyle çalışılmaz ki. Hepsi aptal, ben ne yapayım” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Toplantıdan hemen sonra yaklaşık 20 kişilik bir grupla SNC’den ayrıldığı anlaşılan Heysem Malih’in kuruluşu açıklanan Suriye Ulusal Çalışma Grubuna liderlik yaptığı bildirildi.

Grup yayınladığı bildiride, Suriye Ulusal Konseyi’ni kuruluşunun üzerinden aylar geçmesine rağmen hala yürütme bürolarını dahi kuramamakla suçladı ve “artık bizim açımızdan gitmekte olduğumuz bu yolun yanlışlığı anlaşılmış oldu. Bu yüzden Özgür Suriye Ordusu’nun desteklenmesi de dahil olmak üzere mümkün olan her yolla Suriye rejiminin devrilmesini sağlamak yönündeki faaliyetleri güçlendirmek için Suriye Ulusal Çalışma Grubu’nu kurmaya karar verdik” dedi.

SNC SURİYE’DEKİ MUHALEFET İLE BAĞ KURAMIYOR

İstanbul'da 2011'in ağustosunda kurulan Suriye Ulusal Konseyi Şam yönetimi karşıtı muhalif örgütlenmeler arasında öne çıkan başlıca grup. Ancak konseyin toplam 275 üyesinden büyük çoğunluğu Müslüman Kardeşler örgütünden oluşuyor. Bunun yanında konseyin liberal ve ulusalcı üyeleri dahil çoğunluğu uzun yıllardır sürgünde yaşayanlardan oluşuyor.

Konsey içinde uzun süre devam eden iç güvensizlik ve dış müdahaleye ilişkin görüş ayrılığı Arap ve batılı ülkelerinin müdahaleleriyle giderilmesine karşın, Suriye içindeki muhalefet ile bağ kurmayı başaramıyor. Suriye içindeki muhalifler SNC üyelerin batı kentlerinin lüks otellerinde toplantılar yapmaktan öteye gitmediği görüşünde. Çoğunluğu Suriye ordusundan firar edenlerden oluşan Suriye Özgür Ordusu geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada SNC üyelerini ihanetçiler olarak tanımlamıştı.
Kuruluşu ilan edilen Suriye Ulusal Çalışma Grubu’nun özellikle Özgür Suriye Ordusu’na arka çıkarak desteklenmesini istemesi, uzun zaman silahlı mücadele ve dış müdahaleye karşı çıkan SNC’yi zorlayacak gibi gözüküyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: