4 Şubat 2012 Cumartesi

Öcalan'ın Tezleri Etrafında Alternatif Konsept Arayışı

Hamburg - Almanya'nın liman kenti olan Hamburg'da Alternatif Arayış Ağı (Network for an Alternative Quest)'nın organize ettiği konferans başladı. Prof. Norman Paech, ekonomik ve siyasi krizin gün geçtikçe yayıldığını belirtirken, bir mesaj gönderen İtalyan Prof. Antonio Negri, “Kalbim sizinle, konferansınızı selamlıyorum” dedi.

'Kapitalist moderniteye karşı alternatif konseptler ve Kürtlerin arayışı' adı altında gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Norman Paech, ekonomik ve siyasi krizin gün geçtikçe yayıldığını belirterek, Davos'ta bir araya gelen dünya liderlerinin zengin ile fakir arasındaki mesafeyi daha da açtığı kaydetti. Devletlerin bankaları kurtarma adı altında yarattığı kaosa değinen Paech, dünya çapındaki haksız savaşlardan dolayı binlerce insanın hayatının kaybetmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Norman Paech: Kürtlter insanlıktan uzak yaşam savaşı veriyor

Kürtlerin insanlıktan uzak bir şekilde Türkiye'de yaşam savaşı verdiğini dile getiren Paech, hükümetin askeri, polis ve siyasi baskısıyla bunu her geçen gün daha da arttırdığını belirtti. “Türkiye’de Kürtlerin dili yasak, kimlikleri yasaktır. Abdullah Öcalan 12 yıldır bir tecrit altında yaşıyor. Antidemokratik koşullarda cezaevinde tutuluyor. Bu koşulları eleştirenler ise tutuklanarak, cezaevine atılıyor” ifadesini kullanan Paech, Türkiye'deki Kürt sorunun aynı zamanda Türklerin de sorunu olduğunu söyledi.

Antonio Negri: Kalbim sizinle

Sağlık sorunları nedeniyle konferansa katılamayan İtalyan Prof. Antonio Negri, yolladığı mesajda konferansı selamladı. 12 Haziran seçimlerinin bir umut olduğunu ancak Türk devletinin bu umudu kanla bastırdığına dikkat çeken Negri, mesajında binlerce siyasetçi, hukukçu ve akademisyenin tutuklandığını dile getirdi. Kürtlerin mücadelesinin sadece bir ulusun mücadelesi olmadığını söyleyen Negri’nin, “Kalbim sizinle, konferansınızı selamlıyorum” sözleri, salonda alkışlarla karşılandı.

Havin Güneşer: Konferans, bir yıllık çalışmanın ürünü

Konferans organizatörlerinden Havin Güneşer, yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonucunda böyle bir konferansı gerçekleştirebildiklerini söyledi. “Bizlere konferansın sembolünün ne anlama geldiğini soruyorlar. Gördüğünüz gibi üç yaralı parçadan oluşan bir sembol. Çözüm kolay değil, zorlu bir süreç. Biz de bundan yola çıkarak, yaralı parçaları bir araya getirerek bir sembol ortaya çıkardık” şeklinde konuşan Güneşer, Kürt halkına dört bir yandan çözümsüzlük dayatmanın kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizdi. Tüm halkları bir araya getirmek için böylesi bir konferans düzenlediklerini belirten Güneşer, her şeyin en iyisini yapmak için mücadele ettiklerini ancak uluslararası alanda ilk Kürt konferansı olduğu için bazı eksiklikler olabileceğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanından gelen konuk ve katılımcıların yer aldığı konferansa Abdullah Öcalan'ın İmralı adasında kaleme aldığı 'Demokratik Uygarlık' kitabından kesitler okundu. Aralarında BDP eş başkanı Gültan Kışanak, gazeteci Ferda Çetin, siyasetçi Muzaffer Ayata ve yabancı konuşmacıların yer alacağı konferans Cumartesi ve Pazar günü devam edecek.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: