29 Şubat 2012 Çarşamba

Meclis’te ‘Kemalistler’ Gerginlik Çıkardı!

Ankara - BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, “Kemalist diktatörlüğün bir huyu var, öldürüyor, asıyor, işkence kuruyor” sözleri nedeniyle CHP ve MHP, Altan Tan’a Meclis’ten geçici çıkarma ve kınama cezası verilmesini istedi.

Meclis Genel Kurulu’nda, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, “Kemalist diktatörlüğün bir huyu var, öldürüyor asıyor, işkence kuruyor” sözleri üzerine CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, Tan’ın üzerine doğru yürüdü.

Daha sonra verilen aradan sonra kürsüye gelen BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Kurtuluş Savaşı’nı sadece Türk halkı vermedi. Anadolu’da yaşayan her vatandaş birlikte verdik. Bu Meclis’i de beraber kurduk. Bu kürsü halkın kürsüsüyle dinleyeceksiniz. Bu Meclis’in kölesi değiliz, bu kürsü özgürdür. Kimse hakaret kastıyla konuşmadı. İstiklal Mahkemeleri’nin arkasına kimse sığınmasın” dedi.

Kaplan’ın sözleri de tepkilere neden oldu ve Genel Kurul’da tansiyon yükseldi. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, “Sayın Altan Tan’ın kullandığı tabiri bu Meclis’te zabıtlardan çıkarmamız gerekiyor. Bu özellikle Kemalist diktatörlük sözünün açıklığa kavuşturulması lazım. Lütfen sözünüzü geri alır mısınız. Sayın milletvekilleri lütfen oturun. Altan Bey kürsüye gelin, tamam arkadaşlar oturun, kürsüye gelsin” diye konuştu.

Sağlam’ın sözlerine MHP ve CHP sıralarından, “Özür dileyecek” sesleri yükseldi.

Kürsüye gelen Altan Tan, “Sevgili arkadaşlar aklınıza başınızı alın ve beni dinleyin. Dinle, dinle” dedi.

‘SÖYLEDİĞİM LAFIN ARKASINDAYIM’

Tepkiler üzerine Sağlam, “Sözünü geri alacak, oturun” diye araya girdi. Altan Tan ise “54 yaşındayım. Ağzımdan çıkanı kulaklarım duyuyor. Söylediğim lafın arkasındayım. Bu lafta hiç kimsenin şahsına bir hakaret yok. Hiçbir cumhurbaşkanı hiçbir başbakanın şahsına bir hakaret yok. O dönemle ilgili siyasi tespitte bulundum. Ama kastettiğiniz şahıslarla ilgili hiç kimseye bir hakaretim yok. Siyasi değerlendirmemin arkasındayım” diye konuştu.

Altan Tan sözlerine, MHP ve CHP sıralarından tepkiler gelirken, “Özür dileyecek” sesleri yükseldi. Bazı vekiller de sıraların kapaklarına vurdu.

CHP VE MHP İŞLEM YAPILMASINI İSTEDİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İçtüzüğün 161. Maddesinde ifadesini bulan Meclis'ten geçici olarak çıkarma cezası uygulanmasını ve Altan Tan’ın cezalandırılmasını istedi. Vural, Sağlam’a, “Oylamaya koyun, İçtüzüğü uygulamanızı istiyorum” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, disiplin işleminin uygulanmasını istediğini belirtti.

Gerginliğin sürmesi üzerine Sağlam, oturuma ikinci kez ara verdi ve grup başkanvekillerini arkaya çağırdı. Aradan sonra Sağlam, Altan Tan’ın daha önceki sözlerle ilgili bir açıklama yapacağını ve özür dileyeceğini söyledi.

Altan Tan, “Hiçbir şahıs hakkında hakaret söz konusu değil” dedi. Sağlam ise “Özellikle Kemalist diktatörlük sözcüğünün zabıtlardan düzeltilmesini şu anda isteyeceğim. Arkadaşımızın bu sözlerini zabıtlardan çıkarıyoruz” diye konuştu.

MUHARREM İNCE: ATATÜRK OLMASAYDI SIĞIR ÇOBANI OLURDUK

Kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Altan Tan’ın sözlerine itibar etmemek lazım. PKK kontenjanından milletvekili olacaksın, geleceksin Atatürk’ün Meclisi’nde hakaret edeceksin. Haddini bileceksin. Kimsin sen. Atatürk bu Meclis’i kurmasaydı siz milletvekili mi olurdunuz, İngilizlerin gölgesinde sığır çobanı olurduk hepimiz. Be insafsız nerede sen okudun bunu. Bunu nerede okudun sen. Hangi ajanlar verdi. Sana bu kitabı kim verdi. Sana bu kitabı hangi İngiliz verdi. Nerede yazıyor bu. Yazıklar olsun. Bu Meclis bu lafı geri aldırmazsa bu Meclis’e de yazıklar olsun” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, İçtüzüğün uygulanmasını isteyerek, Meclis İçtüzüğü gereğince işlem yapılmamasını eleştirdi.

Hasip Kaplan’da, “Sizin Kunta Kinteleriniz yok bu Meclis’te. Hiç kimse bizi burada susturamaz. Siz de haddinizi bilin. Kastı olmadığını söyledi. Hala hala siz farklı noktalara çekiyorsunuz” dedi

Tekrar kürsüye gelen Altan Tan, “Lay lom yapmaya mı geldik? Biz bu Meclis’e evcilik oynamaya gelmedik. Kuru gürültüye pabuç bırakacak kimse yok. Kimseye hakaret etmedim” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’da, “Bir dilekçe sunduk, gereğini yapın lütfen, Yönetimde zafiyet yaşanıyor” dedi.

Sağlam da, “Sayın Altan Tan bir ibare kullandı. Kastını aştığını ileri sürdü. Kimseye hakaret kastı olmadığını söyledi” diye konuştu.

Altan Tan, “Sözlerimde hiç kimseye hakaret olmadığın üç kez söyledim, dördüncü sefer de söylüyorum ama bu bazı arkadaşları tatmin etmiyorsa onlar da bildiklerini yapsınlar. Kimseye hakaret etmedim. Onları tatmin ediyorsa ediyor, etmiyorsa etmiyor, bildiklerini yapsınlar" diye konuştu.

Kaplan da, “İçtüzük ne emrediyorsa gereğini yapın. Buyurun” dedi.

Tartışmaların ardından oturuma bir kez daha ara verildi.

CHP’DEN DİLEKÇE

CHP, TBMM Başkanlığı'na, Altan Tan ile ilgili İçtüzüğün 160 ve 161. maddelerinin uygulanması için dilekçe verdi. 160. madde "kınama" cezası verilmesini 161. madde ise Meclis'ten geçici olarak çıkarma cezası verilmesini öngörüyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: