27 Şubat 2012 Pazartesi

Haluk Gerger: Türkiye'nin Suriye Konusundaki Acelesi Kürtler

Ankara - Araştırmacı yazar Haluk Gerger, Türkiye'nin Suriye konusunda bu kadar aceleci davranmasının temelinde Kürt meselesinin yattığını ve olası Kürtlere verilecek bir statünün kendileri açısında geri dönüşü olmayan bir çıkmaz olduğunu belirtti.

Araştırmacı yazar Haluk Gerger, ESP Ankara İl Örgütü'nün düzenlediği Ortadoğu'ya ilişkin söyleşide, Suriye'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önce rejim karşıtı gösteriler daha sonra silahlı çatışmaların arttığı Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren Gerger, Suriye konusunda genel gidişatın Türkiye’nin savaş istediği ve bu kadar aceleci olmasının da Kürtlere verilecek statü ile ilgili olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Gerger, "Bunun içinde bu soruna bu kadar heveskar davranıyorlar. Suriye konusunda dikkat çeken bir diğer nokta da Türkiye'nin savaş isteyip istemediğidir. Eğer savaş istiyorsa ki genel gidişat onu gösteriyor, kesinlikle büyük bir gizli anlaşma yapıldığını bizim görmemiz gerekir. Tabi bu gizli büyük antlaşmanın ne olduğunu ancak savaştan sonra görebiliriz" dedi.

Gerger, "Ortadoğu halkı ve Araplar 400 yıl Osmanlı zulmü altında yaşadılar. 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı'ya karşı savaştılar. Yani Arap dünyasının yüzyıllara dayanan bir direnişçi geleneği var" dedi.

Bölgede daha sonraki süreçlerde emperyalist işgaller olduğunu belirten Gerger, bölgedeki ulusal solun sanayileşme ve ekonomik kalkınmayı yani devletçi ekonomiyi desteklediğini kaydetti.
Gerger, İsrail karşıtlığı ve IMF karşıtlığı gibi özelliklere sahip olsalar da diğer bir özelliklerinin de anti-komünist olduğunu ifade etti.

ABD'nin "bizimle uzlaşmak istiyorsanız İsrail ile olan ilişkilerinizi düzenlemeniz gerekir" dayatmalarına Mısır'ın "evet" dediğini anlatan Gerger, Mübarek dönemiyle birlikte Mısır'daki özelleştirmelerin hız kesmediğini söyledi.

Bölgedeki antiemperyalist mücadeleleri anlatan Gerger, yoksulluk ve diktatörlüğün zulmüne karşın, komünistlerin iktidara aday olacak gücü kendilerinde göremediklerini söyledi.

Gerger, "Halk büyük bir travma yaşadı ve dine sığındılar. Örgütsüzlük, ideolojisizlik ve öndersizlik gelişti" dedi.

Hiç yorum yok: