4 Şubat 2012 Cumartesi

Demirtaş: Başbakan Yüce Divan'da Yargılanabilir!

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Roboski katliamını sorumlusunu Başbakan’ın çok iyi bildiğini belirterek “Ortada ciddi bir suç ve bir katliam var. 34 Kürt gencinin katledildiği bir suç var ortada. Bu iş Başbakana uzanıyorsa, Başbakanın Yüce Divan huzurunda ömür boyu yargılanması gündeme gelebilir” dedi.

İngiltere’deki diplomatik temasları sırasında Yeni Özgür Politika gazetesine mülakat veren Selahattin Demirtaş, Kürt iş adamlarına yönelik hükümetin yeni planı, Roboski katliamı ve Kürt ulusal konferansı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

AKP’NİN HEDEFİ HEDEF KÜRT SERMAYESİNİ DAĞITMAK


İstanbul’da 26 Ocak’ta ‘PKK’nin finansal desteğini kesmek’ iddiasıyla Kürt işverenlerin hedef alındığı toplantı, BDP’li belediyelerinin mülklerine el konulmasını öngören yasa önerisi konusunda Demirtaş şunları söyledi: “1990’lı yıllarda buna benzer susturma operasyonu vardı, hatta „Çiller listesi“ diye tanımlanan bir liste bile vardı. Çiller’in bu konudaki açıklamalarından sonra da infazlar gerçekleşmişti. Şimdi benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Sadece işadamları hedefte değil, profesöründen avukatına kadar milletvekilinden belediye başkanına kadar birçok kişi hedef altında. Bu çerçevede işadamlarına yönelik de bazı saldırılar var. Asıl hedef PKK’ye gelecek kaynakları durdurmak falan değil; asıl hedef Kürt sermayesini dağıtmak, işadamlarına korku vermek ve direnci yıkmaktır. Amaçları Kürt işadamlarını BDP’den uzaklaşmalarını sağlamaktır. KCK operasyonları adı altında, Kürtleri her alanda sıkıştırmaya çalışıyorlar. Toplumun bütününe korku salmaya çalışıyor AKP.”

ERDOĞAN YÜCE DİVAN’DA YARGILANABİLİR

28 Aralık günü 34 sivilin hayatını kaybettiği Roboski katliamına ilişkin Erdoğan’a “vur emrini verdin mi?” diye sorduğu için hakaret ve suçlamalara konu olan Demirtaş, bu konuda şunları ifade etti:

“Aslında AKP’nin Genel Başkanı asıl meselenin püf noktasına değinmek yerine sürekli bize hakaret ederek, bizi hedef göstererek yine gündemi saptırmaya çalışıyor. Katliamın sorumlusunu Başbakan çok iyi biliyor. Emri kimin verdiğini çok iyi biliyor. Dolayısıyla bizim sorduğumuz soru çok nettir. Bu emri verdi mi vermedi mi, vermediyse de kim verdi, bunu açıklaması gerekiyor. Bunu açıklamak yerine yine bizi hedefe alarak kamuoyunun gözünde bu olayı kapatmaya çalışıyor ama ortada çok büyük bir suç var. Başbakanı veya bu emri verenleri ömür boyu hapiste tutacak bir suçtan bahsediyoruz. Ortada ciddi bir suç ve bir katliam var. 34 Kürt gencinin katledildiği bir suç var ortada. Bu iş Başbakana uzanıyorsa, Başbakanın Yüce Divan huzurunda ömür boyu yargılanması gündeme gelebilir. Bu nedenle kendisi aslında sıkışmış durumdadır. Bu katliamın peşini bırakmayacağımızı ilk günden beri söyledik. Bu konudaki ısrarlı sorgulamamız devam edecek ta ki sorumluluları açığa çıkarana dek.”
Partileri tarafından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında yetkisinin dışına çıkarak yargıyı etkilemek suçundan dava açıldığını hatırlatan Demirtaş, “Yargıyı ve siyaseti etkilemek suçtur çünkü” dedi. Demirtaş, suç duyurusuna ilişkin şunları ekledi: “Necdet Özel de kendisine ‘Onbaşı’ dediğim için hakkımda suç duyurusunda bulunmuştu. Biz de görevini kötüye kullandığı için suç duyurusunda bulunuyoruz. Şimdi yargının bu konudaki adaletini göreceğiz. Hep birlikte izleyeceğiz. Açık açık suç işlemiş bir Genelkurmay Başkanı’na mı soruşturma açılacak yoksa ben Onbaşı dediğim için mi bana mı açılacak, hep birlikte göreceğiz. Bunu sırf görmek için bile açtığımız davanın arkasındayız. Bu dava yargının karakterini net bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Yargı adil midir değil midir, bu iki dava bize bunu gösterecek.”

KÜRT KONFERANSI NİSAN’DA TOPLANABİLİR

“Kürt Ulusal Konferansı’nın takviminin belirlenmesi için Güney Kürdistan’a bir heyet gönderdiniz. Konferans ne zaman toplanabilir?” şeklindeki bir soruya Demirtaş şu yanıtı verdi:

“Aslında biz birkaç yıldır bunun için çaba sarf ediyoruz. Ne yazık ki diğer Kürt örgütleri bu konuda gerekli çabayı göstermiyor. Kürt Ulusal Konferansı’nın halen toplanılmamış olması çok büyük bir hatadır. Kürtlerin kaderi belirlenirken, uluslararası güçler Kürtlerle ile igili projeleri hayata geçirirken, Kürtlerin kendi aralarında parçalı duruşları, halen ulusal birliğin sağlanamamış olması, tarihi fırsatların kaçması ihtimalini doğuruyor. Sorumluluk da bu tarz konferansların oluşmasına destek vermeyen örgütlerde olacaktır. Biz üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Defalarca bu konuda girişimlerde bulunduk. Bizzat bu konu ile ilgili Başkan Barzani ve Cumhurbaşkanı Talabani olmak üzere birçok yetkiliyle yüz yüze görüştük. Bugüne kadar ‘gerçekleşmesin’ demediler ama gerçekleşmesi için de somut bir adım atmadılar. Şu anda bir heyetimiz Güney’de. Umut ediyorum ki Nisan ayında bu konferans gerçekleşecek.”
BDP ALMANYA, FRANSA VE ABD’YE DE GİDECEK

İngiltere’deki temasları konusunda bilgi veren Demirtaş, şunları söyledi: “Temaslarımız sürecek. Önümüzdeki günlerde Eşbaşkanımız Gültan Kışanak Almanya’ya gidecek. Daha sonra Fransa ve ABD gezilerimiz olacak. Rusya’dan Çin’e kadar bütün bölgelere ulaşıp bir diplomatik ilişkilerde bulunmak istiyoruz. Dış ilişkiler konusunda arayışlarımız ve temaslarımız devam edecek. Bizim açımızdan İngiltere gezimiz çok verimli geçti. Daha önce bir konuşmamda da bahsetmiştim, Kürtlerin bu durumda olmasında İngiltere sorumluluk sahibi bir ülke. Kürt halkının temel haklarına saygı duyması gerektiğinin altını çizdik. Buradaki halkımızla birlikte olduk. Gayet sıcak ve çoşkulu bir ortam. İnsanlar ülkedeki gündemi yakından takip ediyorlar ve bize gerçekten büyük bir destek var. AKP’nin çirkin yüzü dünyanın her yerinde teşhir olmuş durumda. Bunu görmek çok güzel. İngiltere’de bulunan bütün halkımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.”
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: