4 Şubat 2012 Cumartesi

Batmanlı STK'lardan Toplu İstifa Uyarısı

Batman - Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel'in de aralarında bulunduğu 40'ı aşkın kişinin "KCK Kent Meclisi" iddiasıyla gözaltına alınmasına en sert tepki sivil toplum örgütlerinden geldi. Ülkede meşru yollar ile demokratik mücadele vermenin anlamı kalmadığına vurgu yapılan açıklamada, "İlerleyen günlerde bütün kuruluşlarımızla birlikte toplu istifa ve sivil toplum alanından çekilme"yi tartışacakları uyarısı yapıldı.

Batman'da "KCK Kent Meclisi" adı altında yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan gözaltı ve ev baskınlarına ilişkin kentte bulunan sivil toplum örgütleri ortak yazılı açıklama yaptı. Birçok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin gözaltına alındığına işaret edilen açıklamada, devlet ve hükümetin meşru, legal mücadele yürüten bütün kurum temsilcilerini hukuksuz şekilde gözaltına alarak tutukladığının altı çizildi.

Bu gün itibariyle ülkede meşru yollarda demokratik mücadele vermenin bir anlamının kalmadığına vurgu yapılan açıklamada, "Bütün Kürtlerin sistem dışına itilmek istendiği düşünülmektedir. Bu sebeple bugün yapılan operasyonlara karşı Batman'ın her kesimden bütün sivil toplum kuruluşları olarak son operasyonlar konusunda basın açıklaması yapmama kararı aldık. İlerleyen günlerde bütün kuruluşlarımızla birlikte toplu istifa ve sivil toplum alanından çekilmeyi ayrıca müzakere edeceğiz" denildi. Devlet tarafından susturulmadan susmaya karar verdikleri altı çizilen açıklamada meşru alanın daralmaması konusunda tüm yetkilileri bir kez daha duyarlı olmaya davet ettikleri kaydedildi.

Açıklamada isimleri bulunan sivil toplum örgütlerinin isimleri ise şöyle: Makine Mühendisleri Odası (MMO), Batman Barosu, MAZLUM-DER, İHD, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tabipler Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Ticaret Sanayi Odası, Petrol İş, Genel İş, Tüm Bel-Sen, KESK, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen, Memur Sen, SES, ÖZGÜR-DER, BEYDER, MEYADER, BART, Din Alimleri Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası, Kimla Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Harita Mühendisleri Odası, ESM, Yapı-Yol Sen, Bayındır Memur Sen, BEM-BİR Sen, Büro Sen, Enerji Bir Sen, Minibüsçüler Odası, Çevre Gönüllüleri, Sağlık Sen, TEK-GIDA İş, Toç Bir Sen, Selis, Birlik Haber Sen, Diyanet Sen, KURDİDER, Tüm Köy Sen, Toptancılar Derneği, GÖÇDER, Hasankeyfi Yaşatma Derneği.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: