26 Kasım 2011 Cumartesi

Tuğluk: 'Avukatlar Üzerinden Öcalan ile Savaş Yürütülüyor'

Istanbul - PKK lideri Abdullah Öcalan'ın eski avukatı ve milletvekili Aysel Tuğluk, avukatlara yönelik operasyon için, "Avukatlar üzerinden Öcalan ile yürütülen savaş var" dedi. Kürtlerin direnmekten başka bir seçeneği olmadığını belirten Tuğluk, "AKP iktidarına boyun eğmeyeceğiz" diye vurguladı. Milletvekili olduğu için avukatlık görevini yapamadığını anımsatan Tuğluk, "Ama böyle bir imkanım olsaydı, en başta bu görevi üstleneceklerden biri olurdum" diye konuştu.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın eski avukatı ve milletvekili Aysel Tuğluk, avukatları hedef alan operasyonu ANF'ye değerlendirdi.

'OPERASYONU ERDOĞAN YÖNETİYOR'

Operasyonun bizzat Başbakan Erdoğan tarafından yönetildiğini belirten Tuğluk, "Ortada bir hukuk yok, azıcık bir hukuk dahi yok. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit, görüştürmeme yasağı azıcık hukukun dahi Kürtlere uygulanmadığını gösteriyor" dedi.

Avukatlara yönelik operasyonu, "Avukatlar üzerinden Öcalan ile yürütülen bir savaş var. İmralı ile yürütülen bir savaşın sonucu" sözleriyle değerlendiren Tuğluk, "Bununla da sınırlı değil. Sayın Öcalan'ın Kürt siyasal hareketini meşru zemine çekme temelindeki bütün kurumsal yapıları, bütün kazanımları hedef alınmış durumda. Bu operasyonu bir hukuk çerçevesinde değerlendirmenin hiçbir manası anlamı yoktur" diye konuştu.

Tuğluk, söz konusu politikanın "çözümsüzlük" sürecini derinleştireceği uyarısında bulundu, "Bu çözümsüzlük politikasının yaratacağı karşı tepki, bu ülkeyi bir kaosa götürebilecektir. Siyasal iktidarın bu politikası son derece tehlikeli bir politikadır" dedi.

'AKP DE KAYBEDECEK'

Çözümsüzlüğün sadece Kürtlere değil, AKP iktidarına da kaybettireceğini söyleyen Tuğluk, "Bu politikanın karşısında Kürtlere bırakılan tek yol direnmektir, mücadele etmektir. Bu yapılacaktır" diye belirtti.

Tuğluk, barış ve çözüm sürecinin Abdullah Öcalan'sız olamayacağının altını çizdi, "İmralı'nın ve Sayın Öcalan'ın dışında bırakıldığı bir çözümden bahsedilemez. Aslında devlet şunu söylüyor: 'Kürtler ile bir diyalog bir müzakere sürecini kapatıyorum' diyor. 'Bir bütün olarak Kürtlere karşı bütün kazanımları yok etme politikası uyguluyorum' diyor. Mesajı böyle okumak lazım." dedi.

'VİCDANLI VE YÜREKLİ AVUKATLAR VAR'


Öcalan'ın eski avukatı ve milletvekili Aysel Tuğluk, süreci 1999 yılındaki sürece benzettiğini belirterek, şunları söyledi: "1999 yılında 'kimse avukatlığını üstlenmiyor' dediler. Ben inanıyorum ki, bu ülkede vicdanlı ve özgür düşünen, demokrasiyi savunan, yürekli avukatlar var, onlar bu süreci üstleneceklerdir. Bu haksız, hukuksuz uygulamaya karşı Sayın Öcalan'ın avukatlığını üstlenecek avukatlar çıkacaktır. Bu sonuçsuz bir politikadır."

Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk, milletvekili olduğu için avukatlık görevini yapamadığını anımsattı, "Ama böyle bir imkanım olsaydı, en başta bu görevi üstleneceklerden biri olurdum" dedi.

Tuğluk son olarak şunları söyledi: "Ama tabi ki bir şekilde, bu kıskacı boşa çıkarmak için çabalarımızı devam ettireceğiz. AKP iktidarına boyun eğmeyeceğiz. Ortada bir ezme politikası var. Buna karşı da direnmek dışında, kendi varlığımızı korumak dışında bir seçeneğimiz yok."

Hiç yorum yok: