4 Kasım 2011 Cuma

Er Başta İşkence Sonucu Akli Dengesini Yitirdi

İstanbul - Kıbrıs’ta askerliğini yaparken gördüğü işkence sonucu Uğur Kantar’ın hayatını kaybetmesinin yankıları sürerken, bir işkence olayı da İzmir’den geldi. Er Emrah Başta, İzmir’de askerlik yaparken aç bırakılması ve işkenceye uğraması nedeniyle akli dengesini yitirdi. Başta’nın ailesi işkence yapan komutan ve askerler hakkında suç duyurusunda bulundu.

EĞİTİMDE SAKATLANDI 

İstanbul’da oturan Emrah Başta birkaç ay önce askerlik için İzmir’deki birliğine giderek teslim oldu. Başta’nın acemi birliğindeki ağır eğitimleri sırasında dizi çıktı. Hastaneye sevk edilen Başta’ya doktorlar, rapor vererek istirahat etmesini istedi. “Spor istirahatı” nedeniyle birliğindeki diğer arkadaşları gibi eğitimlere katılamayan Başta’a komutanları tarafından mıntıka temizliği görevi verildi.

TUVALETE KİLİTLENDİ, AÇ BIRAKILDI 

Usta birliğine giden Başta, ayağında sorun olduğu için burada da eğitimlere katılmadı. Arkadaşlarının eğitim yaptığı sırada yatakhanede uyurken görevli çavuş tarafından görülen genç asker cezalandırılarak tuvalete kilitlendi. Başta’nın birlikte görevli komutanlardan üç gün boyunca sopa ile dayak yediği ve iki gün de aç bırakıldı ortaya çıktı.

AKLİ DENGESİNİ YİTİRDİ 

Gördüğü işkence nedeniyle akli dengesini yitirdiği belirtilen Başta, İzmir’de askeri hastaneye kaldırıldı. Oğullarının durumundan hastaneye yatırıldıktan sonra haberdar olan Başta ailesi, askeri hastaneden alarak bir özel hastaneye sevk etmek istedi. Ancak oğulları resmi olarak asker oludığu için bu talep gerçekleştirilemedi. Emrah Başta daha sonra İstanbul GATA’ya sevk edildi.

SUÇ DUYURUSU 

Anne ve babası ayrı yaşayan Emrah’ın Ümraniye Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan babası oğluna işkence yapanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu. Mazlum Der avukatları da babanın talebi üzerine İzmir ve İstanbul’da savcılığa dilekçe verdi.

‘NE OLUR VURMAYIN DİYE AĞLIYOR’

Avukat Mahir Orak “Emrah üniformalı bir asker gördüğü anda masanın altına gizleniyor. Konuşurken sürekli sağı solu kolaçan ediyor. Emrah’ı bu hale getirenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Emrah sürekli asker gördüğünde Süleyman çavuş, Ersin subay ne olur vurmayın diye ağlıyor. Bu insanlık suçudur” dedi.

Hiç yorum yok: