8 Kasım 2011 Salı

Alman Askeri Uzman Eenboom: Çukurca'da Yeni Silahlar Denendi

Perwer Yaş -ANF

 
BERLİN - HPG gerillası Ebru Muhikancı'nın fotoğraflarını inceleyen Almanya’nın tanınmış askeri uzmanlarından Erich Schmidt-Eenboom, Türk ordusunun Kazan vadisinde yeni silahlar kullandığını belirtti. ANF'ye bilgi veren Eenboom’e göre fotoğraflardaki beyaz lekeler kimyasal silah kullanıldığına dair en önemli kanıt.

Hakkâri'nin Çukurca İlçesi'nde 22-24 Ekim tarihlerinde kimyasal silah kullanılan saldırıda hayatını kaybeden 36 HPG gerillasından biri de Ebru Muhikancı’ydı. Ailesi “kızımızın bedeni kömüre dönmüş” derken, Muhikancı’nın Malatya morgunda çekilen fotoğrafları Almanya’nın önde gelen askeri ve istihbarat uzmanlarından Erich Schmidt-Eenboom inceledi.

Fotoğraflar için “Tek kelime ile korkunç” diyen Eenboom, Türk ordusunun yeni bir kimyasal silah kullanma ihtimalinin yüksük olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda Weilheim Barış Politikası Araştırmalar Enstitüsü Başkanı da olan Eenboom, kimyasal silah kullanıldığına dair şüphelere ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

“Fotoğraflarda bolca beyaz lekeler ve izler görülüyor. Bunlar normal bir bombanın yaratacağı izler veya tahribatlar değil. Bu izler kesinlikle kimyasal silah kullanıldığını gösteriyor.”

Kazan Vadisi’ndeki bombardımandan sağ kurtulan HPG gerillaların verdiği “Elma, armut ve süt karışımı bir kokuyu hissettik. Kokuyu soludukça göğsümüz yanıyordu ve gözlerimizden yaşlar akıyordu” şeklindeki bilgiler için ise askeri uzman Eenboom şunları söyledi:

“Bu anlatımlar ve tarifler napalm veya kazan türü bir bombanın da ötesinde. Çünkü napalm ve diğer bombalar böyle kokular vermezler. Eğer gerçekten sağ kurtulanlar böyle bir koku hissetmişlerse, o zaman yeni bir kimyasal silah kullanılma olasılığı yüksek.”
‘TÜRKİYE GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR”


Türk ordusunun böyle silahlar kullanarak uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğine dikkat çeken Alman uzman Türkiye’nin Kürtlere yönelik artırdığı şiddete ilişkin ise şu görüşleri dile getirdi: “Öyle görünüyor ki Türkiye, PKK ile mücadele ederek güç gösterisi yapmak ve bölge devletlerine mesaj vermek istiyor.”

Erich Schmidt-Eenboom, Almanya’nın önde gelen askeri ve istihbarat uzmanların başında geliyor. Eenboom, geçtiğimiz hafta Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in SSCB döneminde Sovyet gizli servisi için Doğu Almanya'nın Dresden kentinde görev yaptığı sırada aile içi şiddet uyguladığına dair belgeleri ortaya çıkarmasıyla gündeme gelmişti.

Özellikle Alman istihbarat servisine yönelik çalışmalarıyla bilinen Eenboom iki arkadaşıyla birlikte 2002 yılında kaleme aldığı “Dosta ve Düşmana Karşı-BND: Gizli Siyaset ve Kirli İşleri’ kitabı ise uzun süre tartışılmıştı.

Eenboom, geçtiğimiz Eylül ayında 2007’deki Zap’a yönelik Türk ordusunun hava saldırısında BND’nin rolüne ilişkin ise Spiegel dergisine verdiği demeçte “BND, CIA’nın aksine ABD askeri istihbarat örgütü DIA ile işbirliği içinde” diyerek, Alman istihbaratının operasyondan haberdar olabileceğini söylemişti.

Hiç yorum yok: