25 Ekim 2011 Salı

Van'daki Depreme ''Oh Olsun'' Diyenler…


Sosyal medya ve internet sitelerinde Van’da meydana gelen 7.2’lik deprem haberlerine bazı okuyucular, Kürtlere yönelik “Beter olun inşallah” gibi ırkçı yorumlar yaptı. Bir ırkçı ifade de canlı yayında kullanıldı. HaberTürk televizyonunda spiker Duygu Canbaş, deprem uzmanlarıyla yaptığı özel bültenin açılışını, “Tüm Türkiye her ne kadar doğusundan, Van’dan gelmiş olsa da bu haber hepimizi gerçekten derinden sarstı ve üzdü” ifadesini kullandı.

Van’da yaşanan depremin ardından kamuoyunun büyük bir çoğunluğu tek yürek olup yardım kampanyaları başlatırken, depreme yapılan yorumlara Türk milliyetçiliği de karıştı. Bazı internet sitelerinde yer alan deprem haberlerine okuyucular ırkçılık, şiddet ve nefret içeren yorumlarda bulundular.

Enson Haber sitesindeki haberlere yapılan bazı yorumlar şöyle; “Beter olun inşallah”, “Şehitlerin kanı yerde mi kalacaktı”, “Hakkari ve Şırnak torağın altına gömülmüştür umarım”, “İnşallah daha büyük şiddetle olur taş üstünde taş kalmaz”, “Beter olsun yerle bir olsun Allah’ın gazabı”, “Allah’ın sopası yok, beter olun”, “Askerler dikkat etsin, yardim edicem diye şehit olmasınlar?”, “Beş kuruş yardım yaparsam ellerim kırılsın”, “Adamın içinden iyi olmuş demek geçiyor”, Allahım sen çok büyüksün bir daha uyarı”, “Allah işte böyle vurur, rabbim sana şükürler olsun”, “Ohhh, serinledim biraz”, “Kullandıkları kaçak elektriğin ve devlete sıktıkları kurşunların hesabını verin”, “Ölmeyi zaten hak ediyorlar”, “Ayyy çok sevindim bak inşallah biraz vatan hainlerini temizler”, “Allah Diyarbakır’ı da nasip eder inşallah.”

HABERTÜRK: HER NE KADAR VAN’DA DA OLSA…

Bu ırkçı ifadelerin bir tanesi de HaberTürk televizyonunda spiker tarafından canlı yayında kullanıldı. Spiker Duygu Canbaş, sunuculuğunu yaptığı depremle ilgili programın açılışında, “Türkiye bugün bir başka acı haberle aslında sarsıldı. Tüm Türkiye her ne kadar doğusunda, Van’dan gelmiş olsa da bu haber hepimizi gerçekten derinden sarstı ve üzdü” ifadelerini kullandı. Facebook’ta yoğun tepki alan bu ifade nedeniyle HaberTürk’ü kınayan ve Duygu Canbaş’ı istifaya çağıran sayfalar açıldı.

ÇÜRÜK ELMA GİRİŞİMİ

Bir diğer ırkçı yaklaşımı ise Elmadağ Haber sitesi yaptı. Depremin hemen ardından yoğunlaşan yardım kampanyaları sosyal paylaşım sitelerinde duyurulurken, Elmadağ Haber sitesi haberciliği bırakıp, sosyal paylaşım sitelerindeki bu duyurularda yer alan yardım kampanyalarının PKK bağlantılı vakıflar tarafından yapıldığını ileri sürerek, kampanyaları gölgelemeye çalışıyor. Elmadağ Haber, ayrıca ‎Van Belediyesi’nin başlattığı kampanyayı da karalamak istedi. 12 Mayıs 2011 tarihinde PKK bayrağının Van Belediyesi binasına asıldığını belirten internet sitesi, bu durumu Van’da büyük yardım kampanyası başlatan belediyenin girişimini engellemek için kullandı. Sitede yer alan yazıda, “Bayrağın asılmasına göz yuman Belediye yetkilileri, depremzedelere dağıtılmak için Türk halkından belediyeye ücretsiz kargolarla yardım toplamaya başladı. Türkiye’de yardım toplamak için Tek Yetkili ve En Etkili Kurum TÜRK KIZILAYI dır” denildi.HERKES HADDİNİ BİLECEKCanlı yayında kurduğu cümlelerle büyük tepki çeken Müge Anlı 'Herkes haddini bilecek. Yeri geldiğimi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın' ifadelerini kullandı.

Dün Van'ı sarsan 7.2 şiddetindeki deprem felaketi sonrası medyadan tepki çeken yorum ve gaflar gelmeye devam ediyor.

Habertürk spikerinin canlı yayındaki 'Her ne kadar Van'da olsa da acımız büyük' gafının ardından ATV'de yayınlanan ve Müge Anlı'nın sunduğu Tatlı Sert programında tepki çeken açıklamalar yapıldı.
 

Canlı yayında kurduğu cümlelerle büyük tepki çeken Müge Anlı 'Herkes haddini bilecek. Yeri geldiğimi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın' ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok: