24 Ekim 2011 Pazartesi

Van Belediye Başkanı Kaya: Vali Ortak Çalışmayı Reddetti

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya
Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, depremle ilgili açıklama yaptı. Kayıplarla ilgili verilen rakamların doğruyu yansıtmadığını dile getiren Kaya, halkın kandırıldığını söyledi. Valiliğin ortak çalışmayı reddettiğini belirten Kaya, yurttaşların sokakta olduğunu ve hâlâ çadırların verilmediğini kaydetti.

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, kentte yaşanan ve şuana kadar resmi olarak açıklanan 239 ölü, bin 300 yaralanın olduğu depremle ilgili Kriz Masası'nın kurulduğu Belediye Garajı'nda basın toplantısı düzenledi. Yapılan çalışmalar ve gelen yardımlar hakkında bilgi veren Kaya, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Ağrı, Mardin, Bitlis, Kars, Siirt, Şırnak merkez ve ilçeleri başta olmak üzere yardım için seferber olan belediyelere teşekkür etti.

Van'ın depreme hazırlıksız olduğunu belirten Kaya, resmi olarak yapılan açıklamalarla halkın kandırıldığını belirtti. Kaya, "Bizler depremden sonra Valilik ile ortak çalışma yürütmek istedik. Ancak bu talebimiz kabul edilmedi. Hatta kentte kurulan Kriz Masası'na bile dahil edilmedik" dedi.

Şuana kadar merkez ve köylerde yaptıkları incelemelerde gördükleri manzaranın korkunç olduğunu belirten Kaya, depremin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen halen yardımların ulaşılmadığını dile getirdi. Kaya, insanların sokaklarda olduğu ve çadır verilmediğini kaydetti.

Resmi olarak yapılan açıklamaların doğru olmadığını söyleyen Kaya, "Ölü ve yaralılar hakkında verilen bilgiler net değildir. Yine kış şartlarına rağmen çadır ihtiyaçları karşılanmıyor. Bizim halkımıza çağrımız yardımların yetersiz kaldığı noktalarda, birbirlerine destek olmalarıdır. Bu konuda bir yardımlaşma duygusu gelişmelidir" dedi. Kaya, işverenler başta olmak üzere duyarlı kesimlere de yardım çağrısında bulundu.

Hiç yorum yok: