25 Ekim 2011 Salı

Sıfır Noktasında Yoğun HareketlilikTürk ordusu'nun Güney Kürdistan'a girdiği iddia edildi. Rueters, askerlerin sınırı geçtiğini duyururken, HPG kaynakları ise sınırın sıfır noktasında yoğun hareketliliğin olduğunu bildirdi.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 19 Ekim'de gerçekleşen gerilla eylemlerinden sonra sınır hattında yoğun hareketlilik vardı. Bu kapsamda özellikle Habur Sınır Kapısı civarına yeni takviyeler yapıldı.

Alınan bilgilere göre Güney Kürdistan’ın Zaxo şehrine oldukça yakın bir noktada bulunan Kiriya Reş taburuna 20 tank ile 30 Reo araçla takviye yapıldı. Akşam saatlerinde ise tanklar ve reolar Tahta Reş (Siyah Kaya) bölgesinden Güney Kürdistan'a geçtiği iddia edildi. Hezil suyu üzerinde de asma köprüler kuruldu. Reuters Haber Ajansı da Türk güvenlik güçlerine dayandırdığı haberinde askerlerin sınırı geçtiğini duyurdu. HPG kaynakları ise sıfır noktasında yoğun hareketliliğin olduğunu, bir grup askerin sınırı geçtiğini ancak sonradan geri çekildiğini belirtti.

Bu arada Sınaht alanından da Türk ordusunun giriş yapmak istediği gelen bilgiler arasında.

Öte yandan Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları bölge yoğun bir şekilde bombalıyor. Zap ile Çukurca arasındaki Geliyê Feqiran ile Kanimasi’ye yakın köylerin bulunduğu Yekmalê Tirvaniş alanı da savaş uçakları tarafından bombalandı.

Metina ile Türkiye sınırı arasında Tırvanış’ın karşısındaki Tepêsor üzerinde yoğun helikopter trafiği var. Gerilla kaynakları yığınak yapıldığını bildiriyor.

KANİMASİ’DE TELEFON HATLARI KESİLDİ

Kanimasi bölgesinde ise tüm telefon şebekelerinin kesildiği öğrenildi. Bölgede aralıksız bir şekilde savaş uçakları dolaşıyor.

Hiç yorum yok: