11 Ekim 2011 Salı

Osman Baydemir: ''Zalime Teslim Olmam ''


Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, yandaş medyada kendisini hedef gösteren haberlere yanıt verdi. “KCK operasyonları üzerimden meşru gösterilmeye çalışılıyor.  Bununla teslim alınmaya çalışılıyorum. Zalime teslim olmayacağım.
 
Baydemir: Lime lime etseniz de teslim olmam

Cumartesi günü Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti yılın gazetecileri ödül töreninde konuşan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Osman Baydemir, “Öncelikle Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’ni ve yılın başarılı gazetecilerini belirleyen jüriye teşekkür ediyorum. Ödüller gerçekten de bugün gazete sayfalarını ve televizyon ekranlarını kaplayan haberlerin nasıl olması gerektiğini bize gösteriyor. Zira bugün basında çok da demokrasiye, barış gazeteciliğine örnek olabilecek haberler gözükmüyor” dedi.

Kendimi kullandırtmam


Baydemir’in konuşmasından satır başları: “Zor ve zahmetli bir dönemden geçiyoruz. Bunun bir yansıması da basın alanında oluyor. Böylesi dönemleri sağduyu ile geçirmek, kirlenmeden çıkmak, deyim yerinde ise kahramanlıktır. Özellikle kaotik dönemlerde medyanın tutumu toplumsal barışa giden yolda ışık olabilir/olmalıdır. Ancak geneline bakıldığında medyanın farklı bir rol üstlendiğini görüyoruz. Hükümet kendine biat etmeyen herkesi bir şekilde cezalandırıyor. Bu cezalandırma; kolluk kuvvetleriyle, yargısıyla, medyasıyla ve bütün kurum ve kuruluşların eşgüdümüyle yapılıyor. Zaman, Yeni Şafak, Bugün ve benzeri gazetelerin manşetlerine baktığımızda benim üzerimden KCK operasyonları meşru ve haklı gösterilmeye çalışılıyor. Kusura bakmayın ama beni lime lime de etseniz kendimi kullandırtmam.”


Teslim olmayacağım


“Servis edilen bu haberlerle halkın teveccühünde ve bize olan güveninde zedeleme hedefleniyor. Toplumdaki itibarımız zayıflatılarak tutuklamanın psikolojik altyapısı hazırlanıyor. Bu aynı zamanda şahsıma yönelik bir tehdittir.


Şahsıma yönelik tehdit; tutuklama ve görevden almayla da sınırlı değildir. İki yıl içinde 6 kez şahsıma suikast yapılacağına dair resmi tebligatlar aldım. Adeta her gece uyurken “Bu gece evden alınacak mıyım?”; sabah belediyeye giderken “Bugün suikaste uğrayacak mıyım?” duygusu yaşatılmaya çalışılıyor. Bununla teslim alınmaya çalışılıyorum. Teslim olmayacağım. Rabbim ve halkımın huzurunda yeminler olsun ki; Zulüm kimden gelirse gelsin zalime teslim olmayacağım. Halkıma ve halkımın özgürlük, eşitlik, adalet, onurlu barış ve birlikte yaşam değerlerine asla sırtımı dönmeyeceğim. Her şart ve koşulda savunucusu olacağım.”


Kirlenmeyin kirletmeyin


“Bugünkü AKP medyasında yer alan ‘servis haber’ tek kalemden çıkmıştır. Polisin yazdığı metne her gazete kendi muhabirinin imzasını kullanmıştır. Bu boyutunun tartışmasını iletişim fakültelerine, araştırmacılara, basın meslek örgütlerine ve sizlere bırakıyorum. Bu haberlerle Türkiye kamuoyunun vicdanı ve duyarlılığı hedefleniyor. Bu şekilde Kürt seçilmiş ve
legal siyaset yapan aktörlerine uygulanan zulüm örtülmeye çalışılıyor. Gerçeklerle Türkiye kamuoyu vicdanı arasına duvar örülüyor. Söz konusu manşetleri atan gazetelere ve medyaya çağrım; vicdanınızın kirlenmesine ve kirletilmesine izin vermeyin. Kirlenmeyin, kirletmeyin...”

Hiç yorum yok: