13 Ekim 2011 Perşembe

İnsanlık Hâlâ Sürükleniyor!

Nuri FIRAT
Tarih 12 Eylül’dü. 4 sivili vurdular, ikisini havan toplarıyla. Gerekçesini oluşturdular: PKK düğün alayına karışarak saldırdığı için bu siviller vuruldu!

Çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK’liyi iplerle sürüklediler ve karakol bahçesinde “Vatan bir bütündür parçalanamaz” yazısı önünde sergilediler. Sonra çekilen fotoğrafları Kürt kurumlarına gönderdiler, adeta gözdağı verircesine...


***


İnfiale neden olması gereken ve Başbakan dönüş yok dese de, 1990’lı yıllara dönüşün bariz göstergesi olan bu vahşet manzarası ne yazık ki, görmezden gelindi. Vicdanın, ahlakın, dinin, imanın, erdemin bittiği böylece bir kez daha ilan edildi.


***


Gündem’in ilk kez yayınladığı fotoğraf, günler sonra bir gazetede “Kirli resim” başlığıyla yayınlandı. Üstelik, İHD ve Mazlum Der’in konuyla ilgili hazırladığı rapor çarpıtılan ifadelerle verildi. Hakkari Valisi de şöyle buyuruyor: “Ceset iple ters çevrilip altında bir düzenek olup olmadığı kontrol edildi. Halkın içinde sürüklemek gibi veyahut bir fiziksel davranış cesetlerin üstünde olmamıştır. Devletimizde zaten böyle şeyler yoktur.”

***


Birincisi kirli olan resim değil, bu vahşeti yapan rejimin ve zihniyetin ta kendisidir. Vahşet bu kadar çıplak bir şekilde ortadayken, çarpık ifadelerle gerçekleri geçiştirmenin de bir anlamı yoktur.


***


Vali Bey’e gelince; sizin devlet böyle şeyleri öyle bir yapar ki, kesinlikle siz de bunu çok iyi biliyorsunuzdur. Bu fotoğrafın o meşhur duvar yazısının önünde sergilenmesi ve Kürt kurumlarına tehdit amaçlı gönderilmesi, devletinizin niyetini ele veriyor. Öyle iple çevirdik diyerek kendinizi de bizi de kandırmayın!


Üstelik bu olup bitenler istisna değil, “Yapmaz” dediğiniz devletinizin ilk pratiği de değil. Alın size iki örnek...


***


Tarih 25 Ağustos 2005. Başbakan “Kürt sorunu benim sorunumdur” dedikten sadece 13 gün sonra... Batman Beşiri’de 7 PKK’li yaşamını yitirdi. Bunlardan Abbas Emani, sağ yakalandı, sorgulandı, infaz edildi ve cenazesi diğerlerininkiyle birlikte yakıldı. Fotoğraflarla bu belgelendi. Vahşet bununla sınırlı değildi; diğer 6 kişinin cesetlerinin akrep tipi aracın arkasına iple bağlanarak sürüklendiği de fotoğraflandı.

Sizin devlet, bu infazı ve vahşeti yapanları yargılayacağına, infazı gerçekleştirenleri teşhir ettiği ve “hedef gösterdiği” iddiasıyla Ülkede Özgür Gündem Gazetesi’nin yetkilileri hakkında dava açtı. Yani “Ben vahşeti yaparım, bunu duyurursan seni yargılarım” dedi.


***


Bir fotoğraf daha... Cudi Dağı Gûndikê Remo köyü Pikera alanında Temmuz 2009’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren iki PKK’linin cenazesinin askerler tarafından yerlerde sürüklenerek tekmelendiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Bu görüntü Meclis gündemine taşındı.

***


Bu iki örnek, son birkaç yılda yaşandı ve kulakların kesildiği, başların parçalandığı, gözlerin oyulduğu, cenazelerin panzerlerin arkasında sürüklendiği, cenazelere bile tecavüz edildiği 1990’lı yılların sürdüğünün göstergesi...


Özgür Gündem bundan tam 19 yıl önce, 16 Ekim 1992’de bir sivilin öldürüldükten sonra Alman BTR 60 tipi panzerin arkasında sürüklendiğini gösteren bir fotoğraf yayınladı ve şu başlığı kullandı: “İnsanlık sürükleniyor!”


İnsanlık hâlâ sürükleniyor!

Hiç yorum yok: