25 Ekim 2011 Salı

Depreme Sevinen Irkçı Dalga

Van'da dün 13.41'de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremden sonra kurtarma çalışmaları başlatılırken, sosyal medyadaki kimi mesajlar ile Habertürk televizyonu spikerinin, "Her ne kadar doğusundan Van'dan da gelmiş olsa, bu haber bizi derinden sarstı" söylemi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Sosyal medya ve internet sitelerinde Van'da meydana gelen 7.2'lik deprem haberlerine bazı okuyucular, Kürtlere yönelik "Beter olun inşallah" gibi ırkçı yorumlar yaptı. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 19 Ekim'de yaşanan çatışmalar sonucunda 24 askerin ölmesi ile birlikte Türkiye'nin her tarafında çeşitli yürüyüşler düzenlenmiş, bayrak asma yarışına girilmişti. Bu saldırının hemen ardı sıra Van'da Erciş'in Tabanlı köyü merkezli meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin doğal bir afet olduğunu unutan kimi ırkçı bireylerin "beter olsun inşallah" şeklindeki değerlendirmeleri ile Habertürk kanalı spikeri Duygu Canbaş'ta "Her ne kadar Van'dan da gelmiş olsa bu haber bizi derinden sarstı" demesi tepkilere neden oldu. Bu söylemler sosyal medyada ve bugün kimi köşe yazarları tarafından kınansa da kullanılan söylemler Türkiye'nin çok ciddi bir eşikte olduğunun işaretlerini veriyor.

Kampanyaları engelleme girişimi
Bir diğer ırkçı yaklaşımı ise Elmadağ Haber sitesi yaptı. Depremin hemen ardından yoğunlaşan yardım kampanyaları sosyal paylaşım sitelerinde duyurulurken, Elmadağ Haber sitesi haberciliği bırakıp, sosyal paylaşım sitelerindeki bu duyurularda yer alan yardım kampanyalarının PKK bağlantılı vakıflar tarafından yapıldığını ileri sürerek, kampanyaları gölgelemeye çalışıyor. Elmadağ Haber, ayrıca Van Belediyesi'nin başlattığı kampanyayı da karalamak istedi. 12 Mayıs 2011 tarihinde PKK bayrağının Van Belediyesi binasına asıldığını belirten internet sitesi, bu durumu Van'da büyük yardım kampanyası başlatan belediyenin girişimini engellemek için kullandı. Sitede yer alan yazıda, "Bayrağın asılmasına göz yuman Belediye yetkilileri, depremzedelere dağıtılmak için Türk halkından belediyeye ücretsiz kargolarla yardım toplamaya başladı. Türkiye'de yardım toplamak için tek yetkili ve en etkili kurum Türk Kızılay'dır" denildi.

Hiç yorum yok: