13 Ekim 2011 Perşembe

Baro Mahkemeden Aşağı Kalmadı!

Kürtler söz konusu olduğunda adaleti unutan mahkemelere İstanbul Barosu da katıldı. İstanbul Barosu, 2004’te bir panelde “Kürdistan” dediği için hapis cezasına çarptırılan insan hakları savuncusu ve genel yayın yönetmenimiz Avukat Eren Keskin’e uyarı cezası verdi.

‘Kürdistan’a bir ceza da Baro’dan!


“En iyi Kürt, ölü Kürt” gibi ırkçı ifadeler kullanan Ergenekon avukatlarına dokunulmazken, müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumu hakkında basın yayın organlarına verdikleri demeçlerden dolayı avukatlara ceza kesmesiyle gündeme gelen Av. Ümit Kocasakal başkanlığındaki İstanbul Barosu, imza attığı benzer bir kararla yine gündeme geldi.


Baronun ceza kestiği yeni hukukçu ise, insan hakları savunucusu ve gazetemizin genel yayın yönetmeni Av. Eren Keskin. Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) Belediyesi’nce düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali’ne katılarak, “Kadın - Toplum ve Aile” konulu panelde bir konuşma yapan Av. Keskin hakkında konuşmasında “Kürdistan” kelimesini kullandığı için Viranşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonrasında Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla Keskin’i 10 ay hapis ve 3 bin 300 TL para cezasına çarptırdı. Yapılan itiraza rağmen karar Yargıtay 9. Dairesi tarafından 13 Mayıs 2010 tarihinde onaylanırken, “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına” karar verildi.


Verilen cezada “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararı verilmesine rağmen ceza sonrası hemen harekete geçen İstanbul Barosu, Keskin’den savunma istedi. Keskin’in “İleri sürdüğü düşüncelerinin sadece kendisini bağladığını ve bu nedenle herhangi bir makam karşısında kendini savunmayı doğru bulmadığını” belirterek savunma vermemesi üzerine baro, Keskin’e “uyarı cezası” verdi. Baro, kararı “Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır” maddesine dayanarak verdi.


Kraldan çok kralcı baro


Karara tepki gösteren Eren Keskin şunları dile getirdi: “Artık kaçıncı yüzyıldayız? Demokratik hukuk ilkelerinden söz ediliyorsa bu tutumun sorgulanması lazım. Mahkemenin hükmü ertelemesine rağmen, İstanbul Barosu’nun uyarı cezası vermesi, baronun mahkemeye göre kraldan çok kralcı davrandığının bir göstergesidir. Ergenekon sanıklarının haklarını savunurken demokratik hukuk ilkelerini ağzından düşürmeyen baro, benim düşüncelerim nedeniyle yargılanmam söz konusu olduğunda aynı özeni göstermediği gibi, üye avukatına sadece düşünceleri nedeniyle uyarı cezası verebiliyor. Kimsenin haddine olamaz mesleki itibarımı zedelemek. Benim düşüncelerimi hiç kimse yargılayamaz.”

Hiç yorum yok: