11 Ekim 2011 Salı

Anayasal Komplo Devrede


Öcalan’a yönelik komplonun yıldönümüde Kürtler tecrit ve operasyonlarla devre dışı bırakılmaya çalışılıyor. Kompolara dikkat çeken BDP Eşbaşkanı Demirtaş ‘Amaç anayasa sürecinde taleplerimizi engellemektir’ dedi

HÜKÜMET GEMLİK YOLUNU KAPATTI

Kürtlerin “Öcalan’a özgürlük” şiarıyla Gemlik’e yapmak istediği yürüyüş hükümet tarafından engellendi. Dün Bölge illerinden Gemlik’e gitmeye çalışan onbinlerce kişinin kentlerden çıkmasına izin vermeyen polis, bugün de Marmara ve Ege Bölgesi’nde aynı uygulamayı sürdürdü. Gemlik’e gitmek isteyen binlerce kişi engellendi.

ONBİNLER KOMPLOLARI LANETLEDİ

Gemlik’e yürüyüşün engellenmesi üzerine Bölge illeri başta olmak üzere her yer protestolara sahne oldu. Alanlara çıkan onbinlerce kişi “Bu onursuzluğu bize dayatanlara karşı direneceğiz. Gün faşizme karşı onurlu dik duruş, direniş günüdür” dedi. BDP ve DTK’li seçilmişler de, Azadî Meydanı’nda tecridi ve komploları protesto etti.

Yollarda Kürt aradılar

Gemlik yürüyüşünü engelleyen yetkililer, kentin giriş yollarını tutarak Kürt aradı. Kimlik ve araç plakaları üzerinden yapılan kontrollerle Kürtlerin kente girişine izin verilmedi. Yollarda Kürt avına çıkan valilik “her türlü açıklamayı yasakladığını ilan etmesine rağmen ülkücüleri sokağa döktü. Ülkücüler Gemlik’te gövde gösterisi yaptı.


‘Gün direniş günüdür’


BDP ve DTK’li seçilmişler, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmemesi, 9 Ekim komplosunun yıldönümü, Kürt siyasetçilerine yönelik gözaltı ve tutuklama furyası ile BDP’li vekillere yönelik müdahaleleri protesto etmek için Azadî (Dağkapı) Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Aralarında BDP’li milletvekilleri ile belediye başkanlarının da bulunduğu binlerce kişi, Azadî Meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partilerine yönelik baskılara dikkat çekerek, “Türkiye’nin batısı sesimizi duymuyor olabilir, 90’lı yıllarda da böyleydi. AKP gibi düşünmeyen, devletin çözüm politikalarına inanmayan herkese düşman muamelesi yapılıyor” dedi. Demirtaş, “Bugün Azadî Meydanı’nda oturarak bu faşizmi protesto ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız yürüyüşleri, bu oturma eylemi ile başlatıyoruz. Biz bundan sonra her yerde halkımızı 10 kişi, 5 kişi, 500 bin kişi kaç kişi olursa olsun direnişe çağırıyoruz. Bu faşizme karşı direnmek bir onurdur, bir haktır” şeklinde konuştu. “Direneceğiz, kim nasıl anlarsa anlasın” diyen Demirtaş, “Bu onursuzluğu bize dayatanlara karşı direneceğiz. AKP durmak bilmiyor, AKP durmuyorsa biz de durmayacağız, direnişimizi sürdüreceğiz” dedi.


Demirtaş, “9 Ekim’in yıldönümünde şu mesajı Azadî Meydanı’ndan herkesin anlayacağı şekilde belirtiyoruz ki Sayın Öcalan İmralı’da tutulduğu müddetçe biz bu ülkede çözüm adına ne kadar çaba sarf edersek edelim bunu gerçekleştirmek zor olacak, imkansız olacak. O nedenle açıkça Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün tartışılmasının önünün açılmasının günü gelmiştir. Barışa giden yol İmralı’dan geçiyor” dedi. Demirtaş, “Bu eylem ile bütün Türkiye kamuoyuna şu mesajı veriyoruz, barış AKP’nin atacağı tek bir somut adım kalmıştır. Bundan sonra kimse çağrılarını BDP’ye yapmasın, AKP’ye yapsın. Bizim açımızdan artık faşizme karşı onurlu dik duruş günüdür, direniş günüdür” diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından binlerce yurttaş oturma eylemine geçti.

 

‘Barışın en güçlü aktörü Öcalan’dır’

Oturma eylemi sonrası açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, “Başbakan ve AKP hükümeti çılgınca bir yaklaşımla demokratik talepleri, barış çabalarını bastıracağını sanıyor. Başbakan’ın zerre kadar tarih bilinci olsaydı, tarihe bakarak ders alırdı. Kazanan, direnen halkımız olacaktır” dedi. “Başbakan, hükümet ve savaş politikalarından yana saf alanlara sesleniyorum” diyen Kışanak, “Eğer yenilenlerin yanında yer almak istemiyorsanız, safınızı kazananın yanında belirleyin ve bu saflarda yer alın. AKP’nin bize dayattığı savaş konsepti de kaybedecektir. Bizim safımız net ve açıktır” şeklinde konuştu. 9 Ekim’e dikkat çeken Kışanak, “Bugün Türkiye’deki uluslararası komployu boşa çıkaran Sayın Öcalan katı bir rehine uygulaması ile karşı karşıyadır. Bugün de birileri savaşı körükleyeceklerini umut ediyorlar. Net ve açık olan bir şey vardır, Sayın Öcalan bu ülkede savaş ve barışın en güçlü aktörüdür” şeklinde konuştu.


Çözümün yolu diyalogdan geçer


ADANA:
Merkez Seyhan ilçesi, Ceyhan ve Yüreğir ilçelerine bağlı Şakirpaşa, Denizli, Barbaros, Dağlıoğlu, Gülbahçe, Küçükdikili, Ova, Onur, Hürriyet, Anadolu ve 19 Mayıs mahallelerinde halk sokaklardaydı. Yapılan eylemlere destek olmak amacıyla esnaf da kepenk açmadı. Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı mahallelerde polis yığınağı dikkat çekerken, gençler de ana caddeleri trafiğe kapatarak, lastikler yaktı. Öte yandan Seyhan ilçesi Dağlıoğlu Mahallesi’nde bir araya gelen onlarca genç Dağlıoğlu Polis Karakolu’na yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis gençlere saldırdı.

AGIRÎ:
Agirî’de de yapılan basın açıklamasında 9 Ekim komplosu kınandı. DTK delegesi Nevzat Ayna’nın yaptığı açıklamada, “Sayın Öcalan uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirildi. Biz bu komployu kınıyoruz. Bir halk asla değerlerinden vazgeçemez. Bir halk ulusal değerleri için bedeli ne olursa olsun asla vazgeçmez. Bir halkın temel değerlerinin yok sayılması, o halkın yok edilmesi demektir. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan uzun zamandan beridir tecrit içinde tecrit ediliyor” dedi. Öcalan’ın Kürt halkı tarafından irade olarak kabul edildiğini aktaran Ayna, Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

ÊLÎH:
9 Ekim nedeniyle BDP İl Örgütü üyeleri tarafından basın açıklaması yapıldı. Êlîh (Batman) BDP Êlîh İl Eşbaşkanı Saadet Becerikli, PKK Lideri Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmemesine tepki göstererek, “Sayın Öcalan barışın teminatıdır. Tek çözüm İmralı’dan geçer. Barışa rağmen savaşta ısrar eden Erdoğan, barışın önünü tıkıyor” dedi. Ardından konuşan Şehmus Aslan ise, Öcalan’a uygulananın vicdani olmadığını ifade ederek, “Bu vicdan, hukuk, adalet değil. AKP artık bu savaşa son versin” dedi.

ÇEWLÎG:
BDP Çêwlîg (Bingöl) İl Örgütü üyeleri, yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmemesine tepki gösterilerek, çözümün diyalogla olacağı kaydedildi. Açıklamada, ayrıca dün Gemlik’e yapılmak istenen yürüyüşün polisin engeline takılmasına da tepki gösterildi.

SÊRT:
9 Ekim Sêrt’te de kınandı. TUHAD-DER yöneticisi Sıddık Öğrenç’in yaptığı açıklamada, Kürt sorununun demokratik çözümü için düzenlenmek istenen yürüyüşün AKP hükümeti tarafından haklı ve hukuki hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendiği ifade edildi. Çözüm ve barış yolunun ancak PKK Lideri Öcalan’la müzakere yolunun açılması, uygulanan tecride son verilmesi, askeri operasyonların durdurulması ile mümkün olacağını söyleyen Öğrenç, 9 Ekim’i kınadıklarını ifade etti. 9 Ekim Misirc’te de (Kurtalan) BDP İlçe Örgütü üyeleri tarafından Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamayla kınandı.

MÊRDÎN:
Mêrdîn (Mardin) ve ilçelerinde bir araya gelen Kürtler, Gemlik’te yapılmak istenen yürüyüşe izin verilmemesini bir yürüyüş düzenleyerek, protesto etti. Mêrdîn’de düzenlenen yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “75. gününe varan tecrit Kürt halkını imhaya kadar gitmektedir. Bu saldırılarla Kürt halkının direngen özgür iradesini teslim almak istemektedirler” denildi. Qoser’de (Kızıltepe) ise yapılmak istenen yürüyüşe izin vermeyen polis yurttaşlara saldırdı. Polis saldırısında çok sayıda yurttaşın yaralandığı belirtilirken, Qoser Belediye Başkanvekili Şerife Alp’in atılan gaz bombası sonucu fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Midyad’da da (Midyat) polis saldırısı vardı. Qoser, Midyad ve Nisêbîn’de 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ŞIRNEX:
BDP il binası önünde yapılan açıklamayla 9 Ekim komplosu kınandı. BDP İl Örgütü yöneticileri, Belediye Başkanvekili Fayik Saltan, il genel ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, “9 Ekim komplosunu kınıyoruz” pankartı açıldı. Sîlopya’da ise yürümek isteyen gençlere saldıran polise gençler de molotofkokteyli ve taşlarla karşılık verdi. Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde de sokağa çıkan Cizîrlilere polis saldırdı. Polisin saldırısına eylemciler de havai fişeklerle karşılık verdi. T. M. (16) isimli çocuk gözaltına alındı. Polis ile gençler arasındaki çatışma uzun süre devam etti. Qilaban’da (Uludere) bir araya gelen yüzlerce kişi eylem yaptı. Eylemde yüzlerce kişi 9 Ekim komplosunu kınadı.

MERSİN:
Mersin’de de polis saldırısının ardı arkası kesilmiyor. Önce HPG’li Sadık Kaya’nın Mersin’deki cenaze törenine saldıran polis dün de 9 Ekim komplosunu protesto etmek için alana çıkan yurttaşlara saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilirken, sayı hakkında net bir bilgi edinilemedi. Yaralılar arasında bulunan bir kadının durumunun ağır olduğu kaydedilirken, 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

60 yaşındaki kadın ağır yaralandı


Mêrdîn Nisêbîn’de 9 Ekim komplosunu kınamak isteyen yurttaşlara saldıran polis Nisêbîn sokaklarını savaş alanına çevirdi. Kitlenin toplanmasını engelleyen polis, yurttaşların üzerine zırhlı araç sürdü. Saldırı sırasında başına isabet eden gaz bombası sonucu Hikmiye Aktaş isimli 60 yaşındaki kadın ağır yaralandı. Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Aktaş’ın yoğun bakıma alındığı belirtilirken, 4 çocuğun da yaralandığı kaydedildi. Ayrıca gaz bombasının isabet ettiği bir evde de yangın çıktığı öğrenildi.


Açıkça söylüyoruz: Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz


Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde bir araya gelen binlerce kişi yüyüyüş düzenleyerek, Gever-Şemzînan (Şemdinli) yolunu trafiğe kapattı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında konuşan BDP İlçe Başkanı Osman Dara, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı sahiplenmek iradeyi sahiplemektir. Biz bu yolu sonuna kadar savunacağız. Ama irademizden geri adım atmayacağız” dedi. BDP Colemêrg Milletvekili Esat Canan ise, Kürt halkının baskılarla sindirilemeyeceğini belirterek, “Gever, Colemêrg halkı ve BDP olarak net söylüyoruz. Bu sorunun çözümü tecridin kaldırılmasıdır. İki halkı birbirine düşürme değildir. Biz netiz ve net konuşuyoruz. Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkı ve bizim için esastır. 9 Ekim ve benzer komplolarla, KCK operasyonlarıyla bu halk sindirilemez” diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından yürüyüş düzenlemek isteyen binlerce yurttaşa polis saldırdı. Saldırıya gençler de taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Bursa’dan da yürüyüş engeline tepki yağdı


Bursa’da da “Özgürlük Yürüyüşü”nün engellenmesi protesto edildi. BDP Bursa il binasında yapılan toplantıya BDP’nin yanı sıra aralarında DÖKH, Partizan, EMEP, BDSP, Yeşiller Partisi, SODAP, ESP’nin de bulunduğu birçok parti ve kuruluş destek verdi. TUHAD-FED Yöneticisi Faysal Demir, yapmayı planladıkları barışçıl amaçlar içeren yürüyüşün engellenmesine tepki gösterdi. Demir, “Savaş değil diyalog ve müzakere ile Kürt sorununun çözümünün gerçekleşebileceğini, Kürt halkının önderliğine yönelik ağır tecrit koşullarının tırmandırıldığı tehlikeli gidişe dur denebilmesi için Gemlik’e gelerek bir basın açıklaması yapmak istedik” şeklinde konuştu. Yaratılan gerginliğin kendilerinden kaynaklanmadığını belirten Demir, amaçlarının barışçıl temenniler olduğunu yineleyerek; “Bu yasaklama sadece Bursa Valiliği’nin yasaklaması değil, hükümetin Kürtlere dönük yasaklamasıdır” dedi. Demir şunları söyledi: “Tecridin kenti’ adıyla anılan Bursa’da bizlerle birlikte olan kurumların, halkın olması, hükümetin yapmak istediği şeyi gerçekleştiremeyeceğinin çok basit karşılığıdır diye düşünüyorum. Bu anlamıyla Bursalılarla birlikte yollara çıkan tüm barış yürüyüşçüsü halkımıza sonsuz saygılarımızı sunarız.”


Muharebeye mi hazırlanıyorsunuz?


Fotoğrafta, Gemlik’e gelerek basın açıklaması yoluyla tecridi ve savaş politikalarını protesto edecek halka karşı devlet tarafından oluşturulan “kriz masasının” üyelerini görüyorsunuz. Ekranın başındaki subay ise elinde cetvel toplantıdakilere İmralı civarı yollar hakkında bilgi veriyor. Gelecek olan halkın ne yapacağını sandılarsa... Fotoğrafı görünce ağzımızdan şu sözcükler kendiliğinden dökülüverdi: Siz kimsiniz? İyi misiniz?

Yasak sadece Kürtlere işliyor


TUHAD FED’in Gemlik’te yapmayı planladığı “Barış yürüyüşü”ne İçişleri Bakanlığı tarafından getirilen yasaklamanın ardından yürüyüş kolları polis tarafından engellenirken, “3 gün içerisinde Bursa’da hiçbir yürüyüşe izin vermiyoruz” açıklamasında bulunan Bursa Valiliği, ülkücülerin ilçede gösteri yapmalarına müsaade etti. İlçede öğle saatlerinde Türk bayrağı ile kısa yürüyüş yapıp İstiklal Marşı okuduktan sonra, 30 kişilik bir grup bu kez de İskele Meydanı’nda eylemlerini sürdürdü. Ülkücü grubun her iki gösterisine de polisler ses çıkarmadı.


İlçeye girişlere dönük engelleme girişimleri ise Yalova’dan başladı. Topçular Feribot İskelesi’nde ve Şehirlerarası Otobüs Terminali önünde uygulama yapan polis, Gemlik yönüne giden araçları tek tek kontrol edip, otobüslerde kimlik kontrolü yaptı.


Gemlik’te BDP’ye saldırı


Ülkücü grubun ilçe merkezinde gerçekleştirdikleri 2 ayrı gösteriye müsaade eden polis, 20 kişilik ülkücü bir grubun BDP ilçe binasına taşlarla saldırmasına da ses çıkarmadı. Uzun süre saldırıyı seyreden polis gruba müdahale etmeyerek sadece bina çevresine ‘güvenlik’ şeridi çekti.

Hiç yorum yok: