18 Eylül 2011 Pazar

Gaz Bombası Sebahat Tuncel'i Yaraladı
Saat 15:54 İtibarıyle Haberin Güncellenmiş Hali;

İstanbul polisi bir kez daha Kürt milletvekillerine saldırdı. Sebahat Tuncel, polisin saldırısı sonucunda yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Polisin Kürtlere saldırısı, Taksim'i OHAL dönemine benzetti.

İstanbul'da PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto etmek isteyen göstericilere polis saldırdı. Polis, bir kez daha hedef aldığı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'i gaz bombasıyla yaraladı.

BDP'liler tecriti protesto etmek için Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Ancak polisin sert tutumu sonucunda bazı partililer gözaltına alındı.

Saldırıda yaralanan Tuncel, partililer tarafından Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldı. Uzun bir süre nefes almakta güçlük çeken ve biber gazının yoğun etkisine maruz kalan Tuncel, bir süre yerinden kalkamadı. Tuncel'in bir süre doktor kontrolünde tutulduktan sonra taburcu edildi.

Öte yandan protesto gösterisine polis sadece karadan değil; havadan da müdahale etti! Polis helikopterleri uzun bir süre Tarlabaşı Mahallesi'nin üzerinden Kürtleri takibe aldı!

YÜZÜ AŞKIN GÖZALTI

Polisin, protesto gösterisinde 121 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube müdürlerinden Mehmet Altınok, olayların ardından Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde açıklamada bulundu. Altınok, 121 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

POLİS DAHA ÖNCE DE TUNCEL'E SALDIRMIŞTI


Türkiye tarihinde hiçbir milletvekiline uygulanmayanlar; Kürt vekillere hak görülüyor. Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesine tepki için gerçekleştirilen protestolarda da Sebahat Tuncel'i polis darp etmişti. Polisler Tuncel'i yerlerde sürüklemişti.  

...............................................................................................................

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride karşı İstanbul'da BDP'lilerin düzenlemek istediği protesto gösterisine polis gaz bombalarıyla saldırdı. BDP Milletvekili Sebahat Tuncel hastaneye kaldırılırken, çok sayıda BDP'li gözaltına alındı.

BDP İstanbul İl Örgütü'nün çağrısı üzerine PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik son dönemde uygulanan tecrit ve askeri operasyonlara karşı tepki göstermek amacıyla Taksim Tramvay Durağı'nda yapılması planlanan basın açıklaması polis engeline takıldı. Yapılması planlanan açıklama öncesi yığınak yaparak meydanı ablukaya alan polisler, meydandan geçen herkesi kimlik kontörlünden geçirmesi dikkat çekti. Meydana çok sayıda polis yığılırken, polis helikopterleri de havadan meydanın ve Tarlabaşı Mahallesi üzerinden uçtu.

Polis ablukasına rağmen gruplar halinde meydana çıkmak isteyen ve aralarında İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile parti yöneticilerinin bulunduğu BDP'lilerin önü polis tarafından kesilerek alana girmelerine izin verilmedi. Meydana çıkmak isteyen grupların etrafını çeviren polis, çok sayıda kişiye yaka paça gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler meydana getirilen polis araçlarına bindirildi.

SEBAHAT TUNCEL HASTANEYE KALDIRILDI

OHAL görüntülerine sahne olan Taksim Meydanı'nda BDP'lilere dönük polis müdahalesi yaşandığı esnada Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu 60-70 kişilik partili bir grup, farklı bir noktadan alana girerek Taksim Tramvay Durağı noktasında oturma eylemi başlattı. Eylemlerini sonlandırmaları yönündeki taleplerinin Tuncel'inde aralarında bulunduğu BDP'lilerce reddedilmesi üzerine polis burada bulunan gruba da gaz bombalarıyla saldırdı.

Saldırıda fenalaşan Tuncel, Taksim'deki ilk yardım hastanesine kaldırıldı. Buradaki saldırıda da çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gerginlik sürüyor…


Hiç yorum yok: