28 Haziran 2010 Pazartesi

TERÖRİZM BUDUR


       
 

  
Türk ordusu savaş kurallarını hiçe sayıyor. Devletin ‘çatışmada öldü’ dediği bir HPG gerillasının sağken özel timlerin eline geçtiği belgelendi. Abbas Emani adlı gerilla yakalandıktan sonra infaz edildi. Ardından da diğer arkadaşlarıyla birlikte yakıldı.

Sağ Yakalandı

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Beşiri kırsalında yaşanan çatışmada, Doğu Kürdistan doğumlu HPG gerillası Abbas Emani sağ yakalanıyor. ‘Xebat Ciwanro’ kod adlı Abbas Emani, sorgulama amacıyla seyyar karargaha getiriliyor. Dikkat çekmemesi için asker kıyafeti giydirilen Emani, görevliler eşliğinde getirildiği karargahta operasyonu koordine eden yetkililere teslim edildi.

İnfaz Edildi

Emani açık alanda beyaz renkli Renault 19 Europa marka arabanın yanında sorguya çekiliyor. Daha sonra bilgi vermediği gerekçesiyle kafasına kurşun sıkılarak infaz ediliyor. Abbas Emani’nin cenazesi sürüklenerek çatışma alanındaki diğer cenazelerin yanına getiriliyor.
Yakıldı

Seyyar karargahtan 3 km. ötedeki karargahtan çatışma alanına getirilen 28 yaşındaki Emani, yaşamını yitiren diğer 6 HPG’li ile birlikte yakılıyor. Askerler cenazelerin bulunduğu çatışma alanındaki çalılıkları ateşe veriyor. Batman Valiliği ise olayı ‘çatışmada 7 HPG’li öldü’ şeklinde duyuruyor. 

Cenazeleri almak için çatışma alanına yürümek isteyen halka da ateş açılıyor.

Vahşet Belgelendi
Batman’ın Beşiri ilçesinde “çatışmada öldü” denilen gerilla Abbas Emani’nin sağ yakalandığı, ancak daha sonra infaz edildiği ve yakıldığı belgelendi. Vahşetin görüntüleri olaydan 10 ay sonra ortaya çıktı.

Batman’ın Beşiri ilçesinde 7 gerillanın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan operasyonda uygulanan vahşet, Ülkede Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan fotoğraflarla belgelendi. Rütbeli bir askerin çektiği belirtilen fotoğraflarda sağ yakalanan HPG gerillası Abbas Emani, operasyon bölgesinden getirildikten kısa bir süre sonra kafasına kurşun sıkılarak infaz ediliyor. Asker kıyafeti giydirilen HPG’li Emani, daha sonra operasyon bölgesine götürülerek ateşe veriliyor.

25 Ağustos 2005 tarihinde Beşiri’nin Tepecik köyü mevkiinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından kurulan pusuda yaşamını yitiren 7 Halk Savunma Güçleri (HPG) gerillasıyla ilgili gerçekler gün ışığına çıkmaya başlıyor. TSK birlikleri tarafından kurulan pusuda İran doğumlu HPG gerillası Abbas Emani’nin sağ yakalandığı, sorgulandıktan sonra infaz edildiği ve daha sonra cesedinin çatışma alanına götürülerek yakıldığı belgelendi. Fotoğraf ve bilgiler, 10 ay önce yaşanan vahşeti ve savaş suçunu açık bir şekilde belgeliyor.

Operasyonda SYakaladılar
İddialara göre Batman’ın Beşiri ilçesi Tepecik köyü mevkiinde 12 HPG gerillasının geçiş yapacağı bilgisini alan Batman Tugay Komutanlığı’na bağlı binlerce asker, 22 Ağustos’ta pusu attı. Yaşanan sıcak temasın ardından başlayan çatışmanın 3. gününde, “Xebat Ciwanro” kod adlı 1977 İran doğumlu Abbas Emani, düştüğü pusuda sağ yakalandı.

Asker Giysisi Giydirildi
Olayın yaşandığı saatlerde Bölge halkı ve yerel yöneticiler, operasyonun sona ermesi için çatışma yerine akın etti. Çatışma bölgesine yaklaştırılmayan halk ve yerel yöneticiler engellenirken, sağ yakalanan HPG’li Emani ise, gerilla olduğu belli olmasın diye asker kıyafeti giydirilerek kurulan seyyar karargaha getirildi. Emani, burada operasyonu koordine eden yetkililere teslim edildi. İnfaz ettiler

Açık alanda beyaz renkli Renault 19 Europa marka arabanın yanında sorguya alınan Emani, bilgi vermediği gerekçesiyle kafasına kurşun sıkılarak infaz edildi. Seyyar karargahtan 3 km. ötedeki çatışma bölgesine sürüklenerek götürülen Emani, üzerindeki askeri giysiler çıkarıldıktan sonra HPG gerillaları Cennet Dirlik, Fuat Becene, Yusuf Avdoyan, Ali Ekber Kalsen, Rıdvan Karakuş ve Kawa Kobani ile birlikte ateşe verildi. Yakılmış haldeki cenazeler daha sonra çatışma alanından alınarak, hastane morguna kaldırıldı.


Aileler Konuştu, Devlet sustu
7 gerillanın kimliklerinin açıklanmasından sonra cenazeleri almaya giden aileler, gördükleri manzara karşısında yıkıldı. Ailelerin “Cesetler yakıldığı için tanınmaz halde” şeklindeki açıklamasına karşın yetkililer sessiz kalmayı tercih etti. Olay Özgür Politika Gazetesi’nde de ‘diri diri yakıldılar’ manşetiyle duyurulmuştu.

Vali de Dolaylı Doğrulamıştı
Öte yandan Batman Valisi Haluk İmga o dönemde konuya ilişkin yaptığı açıklamayla bir gerillanın sonradan infaz edildiğini doğrulamşıtı. Vali İmga açıklamasında çatışmada ölü ele geçirilen HPG gerillası sayısının 7’ye yükseldiğini söylemişti. İmga, şöyle konuşmuştu: “Beşiri’deki çatışmada arazi arama tarama çalışmaları sırasında ölü bulunan 1 teröristle birlikte toplam 7 terörist ölü olarak ele geçirilmiş oldu. Cesetleri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Morgu`nda bekletilen teröristlerin kimlikleri belirlendi...”

Erdoğan’ın sözlerinden sonra
Bu olay, Başbakan Erdoğan’ın 12 Ağustos’ta Diyarbakır’a yaptığı ziyarette, “Kürt sorunu vardır, geçmişte hatalar yapılmıştır” sözlerinden 13 gün sonra gerçekleşti. Erdoğan’ın konuşmasına, “geçmişte yaşanan hataların” bir daha yaşanmaması için Kongra Gel 20 Ağustos’ta yanıt vermişti. HPG gerillalarının Kongra Gel’in aldığı Eylemsizlik Kararı’na uyduklarını ve bu süreç boyunca silah kullanmayacaklarını açıklamasından 5 gün sonra Emani, sağ yakalandıktan sonra infaz edildi.

Gerçekler Araştırılsın
Abbas Emani’nin infaz edildikten sonra cenazesinin yakılmış olması, aynı çatışmada yaşamını yitiren diğer 6 gerillanın ölüm şeklini de şüpheli hale getiriyor. Emani infaz edildikten sonra 3 km ötedeki çatışma alanına kadar sürüklenmiş ve diğer 6 arkadaşıyla birlikte cenazesi yakılmıştı. Aynı zamanda görgü tanıkları, çatışma esnasında iki kolu ve bir bacağından yaralanan Nucan kod adlı Cennet Dirlik’in de bir komutan tarafından kafasına sıkılan bir kurşunla öldürüldüğünü belirtmişti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman şube yönetici Av. Ferhat Bayındır, Batman Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cenazelerin otopsisi sırasında gerillalardan Ali Ekber Kalsen’in cenazesi dışında diğer 6 cenazesinin tamamen tahrip edilerek, tanınamaz hale getirildiğini söylemişti. Bütün bu iddialar, diğer gerillaların da Ermani gibi önce infaz edildiği, sonra da yakıldığı şüphesini güçlendiriyor.

Cenevre Sözleşmesi Çiğnendi
Halk Savunma gerillası Abbas Emani’nin 25 Ağustos tarihinde sağ yakalandıktan sonra infaz edilmesi ve çatışma alanında 6 arkadaşıyla birlikte cenazesinin yakılması açık bir şekilde savaş suçu kapsamına giriyor. Uluslararası Cenevre İnsan Hakları Anlaşması’nın (ICRC) 3. maddesi, esir düşenlerin işkence görmemesi, aşağılanma ve eziyetle karşılaşmaması, insan haklarına uygun biçimde barındırılması şartını getiriyor. Üçüncü maddeyi ihlal eden hiçbir örgüt, parti ya da kendilerine ne ad verirlerse versinler bir topluluk, Cenevre Sözleşmeleri’ne göre “savaşan taraf” kabul edilemez. Olsa olsa savaş suçlusu olarak yargılanabilirler. Ya da terörist olarak nitelenebilirler.

‘Savaş Hukukuna Uyacağız’
Koma Komalên Kurdistan 23 Mayıs 2006’da kamuoyuna bir açıklama yaparak, savaşta uyulması gereken kurallarını açıklamıştı. Savunma savaşını BM’in karar altına aldığı, meşru müdafaa hakkına göre ve başta Cenevre Sözleşmesi olmak üzere, uluslararası yasalara uygun bir biçimde yürütmeyi esas aldığını hatırlatan KKK, “17-22 Nisan tarihleri arasında yapılan Kongra Gel 4. Genel Kurul’unda bir kez daha teyit edildiği gibi; meşru savunma sınırlarını aşan hiçbir şiddet biçimi tarafımızdan tasvip edilmemektedir. Meşru savunma sınırlarını aşan tüm şiddet biçimlerini reddediyor ve terör sayıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Nitekim polis Hakan Açıl ve er Coşkun Kırandi’nin HPG gerillaları tarafından kaçırılıp bir süre sonra serbest bırakılması, Kürt tarafınının savaş kurallarını uyguladığının ıspatı oldu.


YENİ ÖZGÜR POLİTİKAHiç yorum yok: