17 Mart 2010 Çarşamba

Türkiye Pontus halkından özür dilesin

ATİNA - İsveç Parlamentosu’nu Pontus soykırımını kabul etmesinden dolayı selamlayan Yunanistan'daki Florina Üniversitesi, sosyoloji ve tarih bölümü dekanı Prof. Dr. Konstantinos Fotiaclis, ‘’Karadeniz bizim de toprağımız Türkiye Pontus halkından özür dilemelidir’’ dedi.

Birinci dünya savaşında Ermeni, Asuri ve Kürtler gibi Pontus halkının da katliam ve sürgünleri yaşadığını belirten Fotiaclis, Türkiye’nin Pontus halkından özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

ANF’nin sorularını yanıtlayan Fotiaclis, Türkiye kendi tarihiyle yüzleşmenin zamanı geldiğini belirterek, ‘’Birinci dünya savaşı sırasında Pontus halkı büyük bir katliamdan geçirildi. Şu anda dünyanın bir çok ülkesinde yaşamını sürdüren onbinlerce Pontuslu var. Bu halkın yüreği ve kalbi daha önce atalarının yaşadığı topraklarda atıyor. Hiç bir Pontuslu geçmişte yaşadığı acıları unutmaz ve unutmak istemez’’ dedi.

KARADENİZ BİZİM DE TOPRAĞIMIZ

Karadeniz’in toprakları olduğunu ve yüzlerce yıl o topraklarda yaşadıklarını hatırlatan Fotiaclis, ‘’Bizim tarihimiz Türklerin tarihine benzemiyor. Türkler çok sonradan o bölgeye geldiler. O toprakların gerçek sahibi biziz’’ şeklinde konuştu.

Pontus halkına yapılan ‘’katliamın’’ gündemleştirilmesine yönelik Amerika, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde çalışmalarının olduğunu anlatan Fotiaclis şöyle dedi: ‘’Biz Türkiye’nin kendi tarihiyle yüzleşmesini istiyoruz. Türkiye’de sadece Türkler yaşamıyor ve herkes Türk değil. Önce bunun kabul edilmesi gerekiyor. Bin yıllardır o topraklarda yaşayan ve o toprakların gerçek sahipleri vardır. Türkiye Cumhuriyeti hala inkara dayalı politikalar geliştiriyor.’’

Bir Pontuslu olarak köklerinin Türkiye’de olduğunu söyleyen Fotiaclis, ‘’Benim çocuklarım, atalarının doğduğu ve daha önce yaşadığı toprakları gezmek istiyor ve benim köklerim bu topraklardır diyebilmelidirler. Türkiye’de böyle bir imkan olmalı ve Pontus halkı ‘benim köklerim buradadır’ diyebilmeli’’ ifadelerini kullandı.

Fotiaclis şöyle konuştu: ‘’Biz bu halklarla olarak barışçıl bir şekilde yaşamak istiyoruz. Ama bunun için Türk rejiminin o bölgenin tek hakimi olmadığını kabul etmesi gerekir. Hakimiyet sadece Türklerin değil tüm halklardadır. Ve bu halklar demokratik bir şekilde yaşamalıdır. Bunun için de Türklerin, Ermeniler, Rumlar, Kürtler üzerinde tarihte ve bugün uyguladıkları katliamları tarihsel bir gerçeklik olarak tanımaları gerekir.

‘’Biz Pontuslular Topal Osman’ın 1921’de Koçgiri’de Kürtlere neler yaptığını da çok iyi biliyoruz’’ diyen Fotiaclis, Kürtlerin yaşadıkları sorunlara ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: ‘’1925 Şeyh Said isyanında, 1938 Dersim isyanında Kürtlerin neler yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Biz kendimizi Kürt sorununa ve yaşanan Kürt dramına çok yakın hissediyoruz. Umut ediyoruz ve inanıyoruz ki bir gün gelecek Kürtler de tüm diğer halklar gibi, tüm haklarını elde edecekler.’’

Aslen Sivas doğumlu olan Yunanistan’ın Florina kentinde bulunan Üniversitesi, Sosyoloji ve Tarih bölümü dekanı Prof. Dr. Konstantinon Fotiaclis’in, Pontus tarihi, kültürü ve trajedisini anlatan 14 ciltlik bir araştırma kitabı bulunuyor.

Hiç yorum yok: