20 Mart 2010 Cumartesi

Erdoğan kanımızı dondurdu

Görünen o ki Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan salı günü yaptığı açıklamada var olan ironinin
farkına varmadı. Türk lider, ABD Kongresi’nin Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesi halinde Ermenileri Türkiye’den sınırdışı etme tehdidinde bulunuyordu.
Türk hükümeti yıllardır, sayılarının 100 bin olduğu söylenen yasadışı Ermeni göçmenlere, Türkiye’nin komşularına yönelik ‘iyi niyetinin’ bir göstergesi mahiyetinde, ‘müsamaha gösteriyor’.
Şunu aslında söylemeye bile gerek yok: Üst düzey bir Ermeni hükümeti yetkilisi geçen yıl Türkleri ülkelerinde yasadışı yollardan bulunan Ermenilerin sayısını aşırı şişirmekle suçladı. Ona göre sayı
5 bin 200’ü geçmiyordu. Konuyla ilgili çalışan
İstanbul doğumlu Ermeni bir araştırmacı da geçen yıl benzer bir sayıya ulaştı.
Erdoğan, Türkiye’nin ABD’ye yönelik öfkesinin bu en son tezahüründe, fiilen Osmanlı atalarının lügatından bir sayfa açmış oldu. Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenilere yönelik sistematik tehciri, Türklerin soykırım planının bir parçasıydı.
Erdoğan ve Türk hükümeti Ermeni soykırımını inkâr etmek konusunda öncekileri hiç aratmıyor, fakat BBC’den tüm dünyaya yayımlanan bu son tehdit tek bir şeyi kanıtlıyor: Devlet destekli zulüm sadece Türkiye tarihinin bir parçası değil, aynı zamanda toplumunun derinlerine nüfuz etmiş bir mesele.
Erdoğan’ın açıklamaları, ABD’nin Ermeni soykırımını tanımasına karşı çıkışlarını bir mantığa
oturtmak için Türkiye’nin müttefik olarak öneminden dem vuranlara ciddi bir uyarı da olmalı. Türkiye’nin bu yalanını ısrarla devam ettirmeleri, Erdoğan’a bugün Türkiye’de yaşayan Ermenilere karşı sınırdışı etme tehdidini pervasızca kullanması konusunda yeşil ışık yakıyor.
Nasıl görüntülerin ortaya çıkacağını bir hayal edin: Türkiye İçişleri Bakanlığı yaşadışı olduğu söylenen 100 bin Ermeni’yi evlerinden topluyor ve sürgüne götürecek araçlara dolduruyor. Yoksa sürgüne
yürüyerek gitmelerini mi isterler?

Protokoller tehlikeli
En şoke edici olansa, dünya liderlerinin bu açıklamaya verdiği tepki. Britanya Başbakanı Gordon Brown’ın davetlisi olarak Londra’da bulunan Erdoğan, gayrı insani tavrından dolayı uyarılmak yerine, Britanyalı yetkililer tarafından soykırım yasanının parlamentodan geçmeyeceği konusunda temin edildi.
Ermenistan başbakanı ve adalet bakanı Erdoğan’ı en son vahim sözlerinden dolayı tenkit etmekte gecikmedi, fakat Ermenistan’ın geri dönen vatandaşlarını bağrına basacağını yüksek sesle dile getirmeliydiler. Bu açıklama Ermenistan’ın liderlerine de şu minvalde açık bir mesaj
vermeli: Baştan beri dar ufuklu olan protokoller süreci, aslında Ermeniler ve ulusal güvenlikleri adına tehlikelerle dolu. (ABD’de yayımlanan haftalık dergi, 17 Mart 2010)

Hiç yorum yok: