26 Mart 2013 Salı

Karayılan: Tercihimiz Çözümden YanaGüney Kürdistan basını ile bir araya gelen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, savaşabilecek güçte olduklarını ancak tercihlerini çözümden yana kullandıklarını söyledi.  Kuzey Kürdistan’daki tüm gerilla güçleri ile konuştuğunu belirten Karayılan, güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını kaydetti.

Daha önce dünya ve Türk medyasıyla görüşen KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan; 25 Mart tarihinde de Güney Kürdistanlı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Medya Savunma Alanları’nda düzenlenen basın toplantısına Kurtsat, NRT, Kurdistan TV, KNN, GK gibi kanların yanı sıra çok sayıda ajans ve gazete temsilcisi katıldı.

Düzenlenen basın toplantısına Karayılan’a KCK Yürütme Konseyi Üyeleri Ronahi Serhat ve Xebat Hewleri de eşlik etti.  

GAZETECİLERLE ÖĞLE YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ilk olarak basın mensuplarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Karayılanla yapılan sohbetli yemekten sonra basın toplantısına geçildi. Karayılan, konuşmasına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı Demokratik Çözüm Süreci ve ilan ettikleri ateşkesi anlatarak başladı. Çözümden yana olduklarını söyleyen Karayılan; sorunun çözümsüz bırakılması durumunda savaşa da hazır olduklarını söyledi.

SAVAŞ UÇAKLARININ GÖLGESİNDE BASIN TOPLANTISI

Yaklaşık iki saat süren basın toplantısında gazeteciler Karayılan’a; yeni sürecin karakteri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, gerillanın geri çekilme süreci, ABD, AB cephesinden gelen açıklamalar, İran, Suriye, Güney Kürdistan ile ilgili sorular sordu.

Basın toplantısının sürdüğü saatlerde Türk savaş uçakları Medya Savunma Alanları üzerinde alçak uçuş yapmaları tepkilere neden oldu. Karayılan, Türk savaş uçaklarının yeniden alana gelmesini manidar bulduğunu da sözlerine ekledi.

Bir soru üzerine Karayılan; bugün Kuzey’de bulunan bütün gerilla güçleriyle konuştuğunu, güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını söyledi. Karayılan, savaşabilecek güçte olduklarını fakat tercihlerini çözümden yana kullandıklarını sözlerine ekledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve gerillanın geri çekilme sürecini ilişkin bir soruya ise Karayılan, bunun üç aşamalı bir süreç olduğunu asıl aman Öcalan’ın özgürleşmesi olduğunu belirtti.

Karayılan, “Güney Kürdistan’ın siyasi partilerine danıştınız mı?” sorusu üzerine, Kürdistan Federal Hükümetinin sürece verdiği açık desteği kastederek bu süreç için birçok Güneyli dostlara danıştığını ve onların da kimi kaygılarının olduğunu fakat süreci desteklediklerini ifade etti.

Almanya’da tedavisi süren Irak Cumhurbaşkanı ve YNK Lideri Celal Talabani’nin 1993 yılından bu yana arabuluculuk rolünü oynadığını hatırlatan Karayılan, Talabani’nin kısa zamanda sağlığına kavuşması temennisinde bulundu.  

İran’ın bu sürece yaklaşımı sorusunu da yanıtlayan Karayılan; bu sürecin bütün bölgenin yararına olduğunu İran’ın da yarına olduğunu ve bu süreci desteklemelerini umduklarını dile getirdi.
   
RONAHİ SERHAT: SAVAŞ UÇAKLARININ ALANA GELMESİ BİR PROVAKASYONDUR

Türk Savaş uçaklarının Medya Savunma Alanları üzerinde alçak uçuş yapmalarını yorumlayan KCK Yürütmek Konseyi Üyesi Ronahi Serhat; bu davranışın güven ortamının oluşmasına, çözüme hizmet etmediğini, provokasyon girişimi olduğunu söyledi. Serhat, Türk ordusunun operasyonlarını izlediklerini, olası saldırılara karşı gerillanın misilleme hakkının bulunduğunu daha önce yaptığımız açıklamada yer verdiklerini hatırlattı.

Gerillanın ateşkese bağlı kalacağını söyleyen Serhat, “karşı taraftan da bunu bekliyoruz” dedi. 

ANF

Hiç yorum yok: