4 Şubat 2013 Pazartesi

Hewler’de 'BDP'ye Rakip' Parti Hazırlığı!


Güney Kürdistan’dayız. Uzun süredir hazırlıkları yapılan Kürt gazetecilerin ilk toplantısı yapılıyor. Dört parçadan gazeteciler Kürt basınının mevcut durumunu, sorunları ve ihtiyaçlarını tartışıyor. Bu toplantı daha evvel yapılan edebiyat, sağlık, gençlik ve kadın konferanslarının bir parçası ve devamı niteliğinde. Dörde bölünmüş Kürdistan’ın basın yayın faaliyetleri sınırlara, yasak ve engellemelere rağmen güçlü bir iletişim içinde. Herkes birbirinden haberdar. Gördük ki ‘kardeşler’ birbirlerini büyük bir dikkat ve titizlikle izliyormuş. Sonuçta onlarca Kürt televizyonu, günlük gazetesi, radyo ve dergi kendi özgünlüklerini de koruyarak ortak çalışma alanları yaratma, yardımlaşma, tecrübeyi ve olanakları birleştirme gibi son derece olumlu bir çaba içinde. Bu çalışmalar periyodik bir plan çerçevesinde devam edecek.

Bu arada başka bir toplantının yapıldığını duyuyoruz.
Kuzey Kürdistan’da faaliyet yürütmek iddiasında, ancak kuruluş çalışmalarını Hewler’de sürdüren siyasi bir parti için geçen günlerde bir toplantı yapılmış. Kurulması düşünülen parti Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da örgütlenmek ve seçimlere girmek üzere hazırlanıyor.

Hewler’deki toplantıya Nusaybinli Derweşe Sado, Kozluklu Yunus Altan, Amedli Melle Arif, Nusaybin’in bilinen şahsiyetlerinden Ramazan Haşimi’nin oğlu, Silvanlı Şefik Kutlu ve Sertaç Bucak katılıyorlar.


İlk toplantı öncesinde PKK’den ayrılan Nizamettin Taş, Sait Çürükkaya, Ebubekir, Sarı Sadun, Serhat, Ekrem ve Doktor Ali ile görüşülüyor. Grup adına Nizamettin Taş ile KDP politbürodan temsilciler, geçen ay Sofi Mall’da kapsamlı bir toplantı yapıyorlar. Grup adına Nizamettin Taş, kurulması planlanan yeni partiye katılım ve aktif destek sözü veriyor.


Doktor Süleyman ve Doktor Ali, ‘bu çevrelerle siyasi parti örgütlenmesi başarılı olamaz’ diyerek oluşumda yer almayacaklarını belirtiyorlar. 


KDP’nin sponsorluğu ve garantörlüğü altında gerçekleştirilen bu ‘yeni parti’nin ilk toplantısında, PKK’den kopan grubun, daha resmi ilan yapılmadan kurucular arasında zikredilmelerinin yanlış bir izlenim yaratacağı düşüncesiyle katılımları sonraya erteleniyor.


Önemli bir değişiklik olmazsa, bu oluşum önümüzdeki bir ay içinde, kamuoyuna açık bir toplantı ile parti kuruluşunu ilan edecek.


Eski KDP’liler ve eski PKK’lilerin ortaklığından ‘yeni parti’ çıkar mı? Hep birlikte göreceğiz.


Paris katliamı nedeniyle Kürt halkıyla dayanışma mesajı gönderen Latin Amerikalı bir kadın; ‘Özgürlük savaşı ancak yarıda bırakılırsa kaybedilir’ demişti.


Erzurumlu Sümmani Baba da; ‘Bir menzile sona kadar varmazsan, sen o yola kervan olsan fayda ne?’ diye sormuş çok eskiden. 


‘Bu referansların yeni parti ile alakası ne?’ dediğinizi duyuyorum.


Bal gibi de alakası var…


Kaynak: Yeni Özgür Politika

Hiç yorum yok: