23 Ocak 2013 Çarşamba

Tuzhumartu'da İntihar Saldırısı: En Az 35 Ölü


Güney Kürdistan'ın Tuzhumartu kasabasında bugün saat 16 sıralarında Türkmenlerin Seyit El Şuheda Camiisine düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişinin öldüğü 70 kişinin de yaralandığı bildirildi. Şehir geçtiğimiz günlerde KDP bürolarına yönelik saldırılara da sahne olmuştu.

Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün öldürülen Irak Türkmen Cephesi başkan yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun kardeşinin cenaze töreni sırasında bir intihar bombacısı Seyit El Şuheda Camiisi içerisinde kendini havaya uçurdu.

Olayda Ali Haşim Muhtaroğlu ve Irak Türkmen Cephesi eski başkanı Saadettin Ergeç'in hayatını kaybettiği iddia edildi. Patlamada Ergeç ve Muhtaroğlu'nun yanı sıra en az 33 kişi öldü.

Muhtaroğlu ve Ergeç'in hayatlarını kaybettikleri yönündeki bilgi henüz resmi makamlar tarafından doğrulanmazken kasabanın belediye başkanı patlamayı gerçekleştiren saldırganın dua edenlerin ortasına kadar girdiğini ifade etti.

Irak Türkmen Cephesinden bir yetkili ise yaptığı açıklamda Muhtaroğlu ve Ergeç'in yaralandığını söyledi ancak sağlık durumları konusunda herhangi bir bilgi vermedi.


KÜRTLER DE SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Şehirde 16 Ocak günü 3 ayrı patlama yaşanmış ve 4 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi de yaralanmıştı. Olayda KDP bürosu da saldırganların hedefi olmuştu.
Tuzkumartu, Güney Kurdistan idaresiyle Irak hükümeti arasında yaşanan toprak anlaşmazlığının en yoğunlaştığı bölgelerden biri. Kasaba aynı zamanda Tikrit ile Kürt bölgesi arasında yer alması nedeniyle dinci grupların saldırılarına daha açık durumda.


ANF 

Hiç yorum yok: