19 Ocak 2013 Cumartesi

Serêkaniyê'de Çatışmalar Şiddetleniyor

Batı Kürdistan Halk Savunma Güçleri(YPG), Batı Kürdistan'daki bütün halkların güvenliğini sağlıyor. Ne Esad Rejimine ne de dış destekli silahlı çetelere geçit vermeyen YPG, özgür, bağımsız, demokratik ve halkların kardeşliği ve eşitliğine dayalı Surğye'nin geleceğini temsil eden tek yapı olarak öne çıkıyor. Suriye üzerinde etkili olmak için bütün kirli oyunlara başvuran başta AKP Hükümetinin yönetimindeki Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere uluslararsı güçler, YPG'nin bağımsız duruşu karsısında kendi kurdukları veya destekledikleri silahlı çeteleri kışkırtarak veya yönlendirerek Batı Kürdistan'a saldırtarak YPG'nin ve Batı Kürdistan Halklarının bağımsız duruşunu kırarak güçten düşürmeye ve kendine bağlamaya çalışıyor. Ancak her seferinde ağır darbe alarak geri çekilen bu silahkı çeteler her defasında yeniden örgütlenerek özellikle AKP Devleti tarafından kışkırtılarak Batı Kürdistan'a saldırtılıyorlar...

Serêkaniyê - Batı Kürdistan'ın Serêkaniyê kentine ağır silahlar ve tanklara giren Türkiye destekli silahlı gruplar ile YPG arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Son üç günde en az 84 silahlı grup üyesinin öldüğü bildirilirken, iki Kürt savaşçının hayatını kaybettiği öğrenildi. TEV-DEM, "Bu savaş varlık ve yokluk savaşıdır" dedi.

16 Ocak günü Ahrar-ı Resul, Ahrar Heran ile Şuheda El Tahiriye isimli gruplar Türkiye üzerinden sınırı geçerek geniş bir saldırı başlattı. Saldırıda siviller de hedefe alındı. Ağır silahlar taşıyan ve tank kullanan gruplara, YPG güçleri anında ve sert müdahalede bulundu.
YEDİ TANKLA SALDIRDILAR

Silahlı gruplar son olarak yedi tank ile sınırı geçerek bombalamada bulurken, kentteki evler ve alt yapı ağır maddi zarar gördü. Karşılık veren YPG güçleri bir tankı imha ederken, bir tank da devrildi.
YPG'ye yakın kaynaklar en az 84 silahlı grup üyesinin üç gün içinde öldürüldüğünü bildirdi. Cuma ve Cumartesi günü yaşanan çatışmalarda iki YPG savaşçısı da hayatını kaybederken, 4'ü yaralandı. Hayatını kaybeden YPG'lilerin Evdirrehman Sileman ve Ferhat Eli Qewas olduğu öğrenildi.

ÖLÜLERİNİ SINIRDA GÖMDÜLER

Türkiye ve ittifakları tarafından desteklenen gruplar, ölülerini sınır hattı üzerinde defnettiler. Alınan bilgilere göre bugün 150 kadar silahlı kişi en az beş saat boyunca tahıl ofisi çevresinde defnettiler. Yaralılar ise Türk ambulansları içerisinde, Serêkaniyê'nin ikizi olan Ceylanpınar ilçesindeki devlet hastanesine taşındı.

Ağır kayıplar veren grupların, yine sivillere yönelerek toplam 4 sivili alıkoyduğu öğrenildi. Bu arada, gruplara karşı kentteki bir çok Arap gencinin de YPG güçlerinin yanında çatıştığı bildirildi.

Özellikle Türkiye'nin baskısı altında olan ve yönlendirilen bu gruplar, son aylarda Kürtlere yönelik defalarca saldırılarda bulundu. Her defasında ağır kayıplar verdikten sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.

En son Aralık ortasında Kürtler ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında bir ateşkes imzalandı. Ateşkes, Serekaniyê'deki tüm halkların temsil edildiği bir Halk Konseyi'nin kurulması ve silahlı grupların geri çekilmesini öngörüyordu. 12 ve 14 Aralık tarihleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda, onlarca silahlı grup üyesi ölmüştü.

TEV-DEM: BU SAVAŞ VARLIK VE YOKLUK SAVAŞIDIR

Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), saldırıları kınayarak, bunların başta Türkiye olmak üzere dış güçler tarafından planlandığını kaydetti.TEV-DEM, amacın Kürt bölgesini istikrarsızlaştırmak ve Kürtler ile diğer halklar arasındaki ilişkiyi kopararak Suriye devriminin dışında tutmak olduğunu belirtti.

TEV-DEM, tüm sivil toplum örgütleri, hareket, demokratik kişi ve çevrelere bu saldırılar karşısında "yek vücut" olmaya çağırarak, "Bu savaş varlık ve yokluk savaşıdır" dedi.

SURİYE TABURU YPG KUŞATMASINDA

Öte yandan Suriye ordusuna bağlı bir tabur, Batı Kürdistan'ın Girkêlegê kentine bağlı Girziro köyünde 12 Ocak'tan bu yana YPG güçlerinin kuşatmasında bulunuyor. Köyde YPG ile Suriye ordusu arasında 12 Ocak'ta yaşanan çatışmada 1 asker ölmüş, 8 rejim yanlısı yaralanmış ve 7 rejim yalısı da esir alınmıştı. Bunun üzerine YPG kuşatma başlatmıştı. 200 kadar askerin bulunduğu taburda şu ana kadar en az 27 askeri YPG güçlerine teslim olduğu bildiriliyor 


ANF

Hiç yorum yok: